Ana Sayfa Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 15 Temmuz 2018 594 Görüntüleme

15 TEMMUZ’U UNUTURSAK KALBİMİZ KURUSUN

15 Temmuz Şehitler Anıt’ı açılış töreni yapıldı. Yeşilırmak kenarı merkez camii önünde yapılan Şehitler Anıtı’nda tank önünde, tankı kolları ile durduran bir insan figürü mevcut. Ayrıca hilal üzerinde 15 Temmuz’da şehit olan 250 şehidin isimlerinin yazılı olduğu plaketlerde yine bu anıtta yer alıyor. 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılış törenine; Tokat Valisi Dr.Ömer Toraman, Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan,  Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, 48’inci Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Aykut Biçeroğlu, Tokat İl Jandarma komutanı Jandarma Albay Hidayet Arıkan, Tokat İl Emniyet Müdürü Göksel Topaloğlu, Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Kamu Kurum ve Kuruluş Temsilcileri, STK Başkanları ve Yönetim Kurulları, Muhtarlar, Daire Müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı. Kur-an’ı Kerim okunarak başlayan törende ilk konuşmayı Tokat Belediye Başkanı Av.Eyüp Eroğlu yaptı. Eroğlu konuşmasına:

“ Sayın Valim, Milletvekilim, Garnizon Komutanım, Sayın Rektörüm, İl Başkanım,protokolümüzün değerli mensupları, Sivil Toplum Kuruluşu Başkanlarım, Yönetim Kurulları, Resmi Dairelerin Müdürleri, Oda Başkanları, Stk Başkan ve üyeleri, Muhtarlarım, çok değerli Tokat’lı hemşerilerim.  Hanımefendiler, beyefendiler, basın mensupları bu anlamlı günde; ben de en kalbi duygularımla, sevgi, saygı ve hürmetlerimle sizleri selamlıyorum. Hoş geldiniz.” diyerek başladı. “Bugün 15 Temmuz. Bizim için son derece manalı ve önemli bir gün. Zira 2 yıl önce yine bugün, yine bir darbe teşebbüsü ile karşılaşınca biz nasıl millet olduğumuzu, bir ve beraber olmanın önemini tüm dünyaya göstermiş olan bir milletin mensubuyuz. Onun için 15 Temmuz son derece önemli bir gün yine aynı 2 yıl önceki gibi acılarımız tap taze, heyecanımız yine 2 yıl önceki gibi. Ama  güçlü ve yeni Türkiye’ye adım adım ve hep beraber birlikte Yürüyoruz. Ve o güçlü Türkiye’nin adını tüm dünyaya duyuruyoruz. Kıymetli misafirlerimiz. Tabii 15 Temmuz’un bir kaç yönü var. Bunlardan kısaca bahsetmek istiyorum:

Bir tanesi hepimizi yaralayan, sinsice içimize çöken, Devlet’in; tanklarıyla, toplarıyla bu milletin evlatlarını haince şehit edenler. Onları asla unutmamalıyız ve yine acılarımız, 15 Temmuz’daki acılarımız. Biraz sonra işte anıtının açılışını yapacağımız şehitlerimiz ve binlerce gazilerimiz. Diğer bir yönü ise bizi biz yapan, ülke nedir,  vatan nedir, bayrak nedir diyen düşmana karşı top yekün sıra dağlar gibi duran, canlarını feda eden işte Aziz milletimiz. 15 Temmuz bize bunları öğretti. Türk, Kürt, Çerkez demedik, beraber olduk. 15 Temmuz’da biz sağcı- solcu demedik, 15 Temmuz’da muhafazakar-islamcı, sosyal demokrat demedik bir olduk, beraber olduk. 15 Temmuz’da zengin-fakir yoktu. İktidar – muhalefet yoktu. Hep beraber dik durduk ve beraberce Vatanımıza sahip çıktık. Değerli dostlar.  Şimdi biz de 15 Temmuz’u yaşatmak istiyoruz. Geçenlerde bir haber sitesindeki başlık beni çok duygulandırdı. ‘ Eğer 15 Temmuz’u Unutursak, Kalbimiz Kurusun.” Diyordu. Evet gerçekten de öyle. 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Gelecek nesillerimize, çocuklarımıza 15 Temmuz’un ve 15 Temmuz’daki Milli birlik ve beraberlik duygusunu çocuklarımıza ve geleceğimizi aktaracağız. 15 Temmuz’daki direniş tarihte altın harflerle ilelebet yaşayacaktır. Aynı Çanakkale gibi,  aynı Malazgirt gibi ve tarihin önemli bir dönüm noktası olarak sürekli yaşayacak. Ve biz de Tokat’ta 15 Temmuz’u yaşatalım istedik. İşte şehrimizin önemli bir caddesinin, önemli bir kavşağında bu Anıt’ı Tokat’ımıza kazandıralım istedik. Üzerinde de şehit olan 350 tane vatandaşımızın ismi var ki bunlardan da 6 tanesi Tokat’lı hemşerilerimiz. Bununla beraber bir tankın önünde duran Cengaver  bir vatandaşımız var. Şehitlerimizi biz her daim hatırlayacağız ve onları kalbimize yazacağız. Bu Şehitler için yaptığımız; o emeklerine, onların mücadelelerine belki kafi gelmez ama bir nebze de olsa O’nları yaşatmak için attığımız bu adımda, buradan her geçtiğimiz de eminim 15 Temmuz’uda hatırlayacağız. O’nlara buradan dualar edeceğiz. İnşallah bu bayrağın, bu değerlerin, bu ezanın hakim olması için de gece gündüz çalışmaya gayret edeceğiz. Ben bir kez daha başta 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere, Bedir’den Kerbelaya, Kerbela’dan Çanakkale’ye kadar bu ülke için, bu topraklar için, ezan için şehit olmuş tüm şehitlerimize hasretle, hürmetle anıyor, Allah O’nlardan razı olsun diyorum. O’nları yetiştiren annelerin ellerinden öpüyorum. Aramızda şehit annelerimiz vardır. Onlar için evlat acısı, Onlar her gün yaşıyorlar. Biz de onlarla beraber paylaşıyoruz. Allah onlardan razı olsun. Bu vatan için canını feda edecek çok insanımız var. Bu asil millet, bu vatan düşmanlarına geçit vermeyecektir. Ben hepinize tekrar teşekkür ediyorum. Allah razı olsun diyorum.”dedi

Daha sonra 27. dönem Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan kürsüye geldi. Konuşmasına misafirleri selamlıyarak başlayan Arslan: “ Bugün burada kazandırılan eser için Belediye Başkanımıza teşekkür ediyorum. Biraz önce hocamız okumuş olduğu surenin ilk ayetinde: ‘ Şehitler. O’nlar kanları ve servetleri ile cenneti satın almışlardır.’  dediği şehitlerimiz bizim için çok önemlidir. 15 Temmuz’u biz unutmayacağız. Gelecek nesillere de unutturmayacağız. 15 Temmuz’da biz büyük bir tehlike atlattık. Bu memlekete zarar vermek isteyen içerde ve dışarda hainler çok. Biz bu tür oyunlara gelmemek için, bunları gelecek nesillere aktarmak zorundayız. Eğer 15 Temmuz’da hainler başarılı olsaydı biz bugün Suriye gibi, Irak gibi olurduk. Allah onların bu oyununu bozanlardan razı olsun. Bu nedenle yapılan bu tesisten dolayı Belediyemize teşekkür ediyorum”dedi.

Daha sonra kürsüye davet edilen Tokat Valisi ÖmerToraman’da yapmış olduğu konuşmasında:

“Sayın Vekilim, Sevgili Arkadaşlar hepinizi saygıyla selamlıyorum. Hepimiz büyük bir milletin mensuplarıyız.”diye başladığı konuşmasında 15 Temmuz’un önemine değindi.” Milletimizin mensupları, Kahraman evlatları 2 yıl önce 15 Temmuz’da hain bir darbe ile karşılaştı. Bu darbe  karşısında bir bütün olarak darbecilerin karşısına çıktı. O gün de söyledik. Müteahhit günlerde de söyledik. Bugün geldi, bu günde söylüyoruz. O günü unutmayacağız, unutturmayacağız. Büyük Milletler tarih yazar tarih yapar. Şu anda da içinden geçtiğimiz süreçte Aslında tarih yapıyoruz atalarımız gibi, ecdadımız gibi güçlü ve gelecek nesillerimize başları dik, güçlü, özgür bir memleket bırakabilmek için. Bu arkamızda gördüğümüz Anıt, Sayın Başbakanımızın bir defasında ifade ettiği üzere  halkın iradesinin tankın gücünün önüne geçtiği günün sembolü. Halkın gücü o gece tankın gücünü alt etmişti. Hiçbir silahı olmayan, elinde bayrağından başka hiçbir silah olmayan bu kahraman evlatlar sayesinde. Şehitlerimiz var, Kahraman Gazilerimiz var. Tokat’ımızda da aynı şekilde o gece bütün gençler büyük bir seferberlik halinde meydanlarda oldu. İstanbul’da, Ankara’da şehit olan arkadaşlarımız başta olmak üzere bütün şehitlerimize başsağlığı diliyorum. Yine aramızda Kahraman gazilerimiz var. Sağ olsunlar, var olsunlar. Değerli Belediye Başkanımızla arkadaşları, şehrimize böyle bir anıt kazandırarak, inşallah 15 Temmuz Destanı unutulmaması için önemli bir faaliyeti icra ettiler. Kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Şehrimize hayırlı uğurlu olsun. İnşallah bundan böyle de milli birlik ve beraberlik günlerimizi saygı ve sevgi ile hep beraber kutlayacağız. Sağ olun var olun.”dedi. Konuşmaların ardından hep birlikte Tankı durduran insan heykeli ve şehitlerin fotoğrafları ile birlikte isimlerin yazılı olduğu hilalin açılışı yapıldı.

Açılışın ardından Tokat Belediyesi tarafından Şehit Yakup Akdağ Spor kompleksinin açılışı yapıldı. Açılışa Şehidin yakınları ile birlikte protokol de katıldı.

YAKUP AKDAĞ SPOR KOMPLEKSİ AÇILDI

15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın açılışından sonra heyet birlikte Tokat Belediyesi’ne ait Spor Kompleksinin açılışına geçti. Siirt’in Baykan İlçesi’nde 24 Temmuz 2017’de seyir halindeki sivil bir araca teröristlerce uzun namlulu silahlarla düzenlenen saldırıda şehit olan 29 yaşındaki Jandarma Astsubay Üstçavuş Yakup Akdağ’ın adı 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında açılışı yapılan spor kompleksine verildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik günü etkinlikleri kapsamında Tokat Belediyesince 4 bin 800 metrekare alanda oluşturulan spor kompleksi açılışı gerçekleştirildi. Açılışa, Şehit Yakup Akdağ’ın, ailesi de katıldı.

Spor kompleksinin açılışında Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu bir konuşma yaptı. Konuşmasında, vatan sevgisinin öneminden bahsederek: “Vatan sevgisi imandandır. Mesele vatansa gerisi teferruattır deriz. Yine şehitler ölmez vatan bölünmez, ezan dinmez bayraklar inmez deriz. Bunlar dillerimize pelesenk olmuş. Hücrelerimizin her bir zerresiyle oturup haykırdığımız çok önemli duygular ve fikirler bunlar. Şehitlik Kur-an’da da bahseder peygamberlik makamına denk bir makamdır. O güzel yerleri görüp kimse dünyaya tekrar geri dönmek istemezmiş. Ama şehit yeniden o hazzı yaşamak için, o şehitlik duygusun yeniden tatmak için keşke bir daha geri dünyaya dönsem dermiş. İşte şehitlik böylesine önemli bir makam ki biz millet olarak bu topraklarda ayağımızı sağlam basa basa, bu yurdu hep beraberce islam yurdu olarak nöbet tuta tuta, şehit vere vere, binlerce yıldır sahip çıkıyoruz. Binlerce, yüz binlerce şehidimiz oldu, gazilerimiz, şehitlerimiz oldu ama bu aziz vatanı asla kimseye vermedik. Şehitlerimiz bugün mutlulukla yaşadığımız bu vatanı bizlere hediye ettiler. Onun için şehitlerimizi ne kadar ansak yeridir. Ne kadar minnet duysak yeridir. İşte Yakub’umuzda böyle bir evlattı. Bu mahallede yetişti. Gençti, ataktı, cengaverdi, heyecanlıydı. Yakınım olduğu için çok iyi biliyorum. ‘ Ben asker olacağım’ demişti. ‘Bayrağın dalgalandığı her bir noktaya gideceğim, asker olacağım.’  Demişti. Bu nedenle Siirt’in Arhavi ilçesine gitmişti. Ne yazık ki sinsi bir tuzakla Yakub’umuzu 24 Temmuz’da sabaha karşı şehit verdik. Üzüntülüyüz ama gururluyuz. Tokat’tan bir şehidimiz oldu. Annesi burada acıları taze. Bunu biliyorum ama  onların bir tesllileri çocukları cennette. Allah onlardan razı olsun. Allah o şehitlerden ve Yakup Akdağ’dan razı olsun. Biz  Yakup Akdağ’ın adı yaşasın diye bu kompleksi buraya yaptık. Gençlerimiz spor yapsın diye. Burada; bir tane futbol sahası,kaykay pisti, spor aletlerinin olduğu yaklaşık 5000 metrekare yeri gençlerimize hazırladık. Allah’ın izni ile biz bir ve beraber olursak al bayrağın gölgesinde daha güzel işler yapacağız. Ben burada bir kez de ben kefenimi giydim diyerek milletinin önüne düşen ve 16 yıldır ülkemizi büyüten geliştiren, ülkemiz için herşeyini feda eden bir Cumhurbaşkanımız var. O’nada buradan selam gönderiyorum. ” diye konuştu. Daha sonra söz alan Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan’ da yapmış olduğu konuşmada Belediye Başkanı’na tesisisin yapımından dolayı teşekkür ederek Ak Parti iktidarında Türkiye 3.5 kat büyüdü. Önümüzdeki 4 yılda da 2 kat daha büyütme hedefimiz var diyerek Ak Parti iktidarlarının ülkeye sağladığı imkanlardan söz etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil