Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 31 Ağustos 2018 1718 Görüntüleme

1924 EYLÜL’ÜNDE TOKAT’TA…

Gazi Mustafa Kemal’in eşi Latife Hanım, İzmir’de Uşakizâdeler adıyla bilinen zengin bir ailenin kızıydı. Eğitimli ve kültürlüydü Latife Hanım. Gazi, Latife Hanımı İzmir kurtarıldıktan sonra, Kordon’daki Karargâh binasının yangın sahasına girmesi dolayısıyla Uşakizâdeler’in Göztepe’deki evlerinde misafir edilmesi ile tanımıştı. 29 Ocak 1923 – 5 Ağustos 1925 tarihleri arasında yaklaşık iki buçuk sene boyunca Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ile evli kalan Latife Hanım, Paşa ile Tokat’a da gelmiştir. Mustafa Kemal’in 1924 Eylülü’ndeki Tokat ziyaretinde yaşanan bir olay, Paşa’nın Latife Hanım ile olan evliliğini bitirmesine neden olmuş, Atatürk Tokat’ta Latife Hanım’dan boşanma kararı almıştır.

Tokat’a ikinci ziyaretinde Latife Hanım’la gelen Mustafa Kemal, burada 2 gün kalacaktı. İlk gece sofrada kentin ileri gelenleriyle sohbete dalan Paşa’yı Latife Hanım birkaç kez saat konusunda uyardıktan sonra odasına çekilmiş, ardından sofraya dönüp tepkisini çok sert şekilde ifade etmişti: “Saat 3 oldu Mustafa!” Ardından ayaklarını yere sertçe vurarak üst kata çıkmıştı.

“Ben savaşta orduları yönettim, bu kadını yönetmeyi başaramadım.” sözü, işte bu nahoş tavra gösterilen tepkiydi. Bu sözü duyan Latife Hanım korumalarıyla köşkü terk etmiş, Gazi Paşa bir sonraki durağı Erzurum’dan Ankara’daki İsmet Paşa’ya boşanma kararını telgrafla bildirmişti.

Tokat mebusu ve karargah subayı Mustafa Vasfi Süsoy’un evinde konaklayan Mustafa Kemal Paşa ile Latife Hanım arasındaki bu ciddi bir tartışmaya, Şevket Süreyya Aydemir, “Tek Adam” isimli kitabında yer vermiştir. Aydemir, Mustafa Vasfi Süsoy’dan  aldığı bilgileri şu şekilde aktarmaktadır:

“… Bizim de yemek yediğimiz odaya kurulan sofrada davetliler oturmuştur. Yemek yerler. Biraz da sohbet edilir. Saat henüz erkendir. Ama Latife Hanım artık sofradan kalkılması için tutturur. Mustafa Kemal’in sıhhat ve istirahatini düşündüğünü anlatmak için direnir. Paşa, onu biraz oyalar. Ama az sonra istek daha ısrarlı tekrarlanır. Halbuki Mustafa Kemal Paşa, asıl gece yaşar. Hem Tokatlılarla konuşacaktır. Hulasa hem Gazi, hem misafirler sıkılırlar. Gazi yine idare etmek ister. Ama eşi hiddetle yerinden kalkar, yukarı kata fırlar. Gazi üzgündür. Hatta biraz mahçuptur. Fakat biraz ferahlamış görünür. Lakin olaylar bitmez. Bir süre sonra yukarıdaki yatak odasının tahta döşemelerini döven hiddetli ökçe sesleri duyulur. Misafirler çekilmek isterler. Gazi kararsızdır. Ne yapacağını şaşırır. Ama sonunda kendini toplar: Kalkmayacak, eşinin yanına gitmeyecektir. Belki başka yerlerde de söylediği o meşhur sözünü, o gece oradakilere tekrarlar: —Hayatımda yaptığım hatalardan biri evlenmektir. Ben…” (Bkz. Cilt:III, s.460-461)

Mustafa Kemal Paşa’nın iki buçuk yıllık evliliğini bitirme kararı aldığı şehrin adı olan Tokat, bu tarihi olaya olan tanıklığı ve ev sahipliği ile yeterince tanınıp biliniyor mu dersiniz?..

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil