Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Köşe Yazısı, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 1 Mart 2021 119 Görüntüleme

28 ŞUBAT

28 ŞUBAT

2002’ de genel seçimlere bir buçuk yıl kala, erken seçim isteyen sayın Devlet Bahçeli, hep sorumluluktan kaçmakla suçlandı.Oysa Bahçeli erken seçim yerine direnseydi ne olurdu. Şüphesiz ikinci bir 28 şubat yaşanırdı. 28 Şubat’ta millette hiçbir karşılığı olmayan Yalım Erez ve Hüsamettin Cindoruk ortaklığı ile hükümet kurduran vesayet, 2002’ de de hiçbir karşılığı olmayan Hüsamettin Özkan, İsmail Cem ve Kemal Derviş’e hükümet kurdurmak üzereyken, Bahçeli ‘halka gidelim’ dedi ve ikinci bir 28 Şubat’ı engellemiş oldu.Tersten düşünürsek, rahmetli Erbakan, Demirel’in tutumunun farkında idi. Gelişmeleri en iyi tahlil edecek isimdi. Direnmek yerine halka gitse idi, 28 Şubat olmazdı. Belki de Ak Parti’yi siyasette bu kadar uzun vadeli ayakta tutan sır, her sıkışmasında başka odaklardan destek almak yerine, millete gitmesidir. Sayın Erdoğan’ ı başarılı kılan da siyasette ki stratejik başarılarıdır.
(Ahmet Tezcan’ın 21 Ocak 1998 tarihli Akşam Gazetesi’nde “Erbakan’dan Yorumsuz” başlıklı yazısı. (Bu olay Nazlı Ilıcak’ın bir kitabından alınmıştır. )
“MC hükümetinin Milli Savunma Bakanı Ferit Melen, MSP Genel Başkanı ve Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan’a gizli kalması koşuluyla bir bilgi çıtlatır: ’Hoca sana bir şey söyleyeceğim, ama bunu duyduğun anda unutacaksın. Kimseye söylemek, hatta kendi kendine yüksek sesle dahi tekrarlamak yok. Tamam mı?’
Erbakan ‘Tamam’ der, söz verir ve Ferit Melen anlatır: ‘Harp Okulları Sınav Yönetmeliği’nde bir değişiklik yaptık. Artık İmam Hatip Okulu mezunları da Harp Okulu’na girebilecek!’ Erbakan sevinçle karşılar: ‘Allah razı olsun! Bu muhteşem bir hizmet!’ Ferit Melen tekrar uyarır: ‘Bunu işittin, bitti, şimdi unut! Allah aşkına kimseye söyleme! ’Erbakan sözünü pekiştirir ve gider. 10–15 gün sonra Harp Okulları Sınav Yönetmeliği yayınlanır. Gerçekten de yönetmelikte bir değişiklik yapılmış ve istisnasız bütün meslek okulu mezunlarının Harp Okulları’na alınabileceği kaydı yönetmeliğe konulmuştur.
Başbakan Yardımcısı Erbakan, Milli Savunma Bakanı Ferit Melen’e teşekkür ziyareti için gelir. Peşinde de gazeteciler vardır. Ferit Melen paniğe kapılır: ‘Aman Hoca ne yapıyorsun? Ben sana söylediğimi unut demedim mi? Sen de söz vermedin mi? Nedir bu ziyaret, her şeyi berbat edeceksin!’Erbakan ‘Sınav Yönetmeliği yayınlandı ama…’ diye itiraz edecek olur. Ancak Melen, sırrın saklanması konusunda ısrarcıdır. ‘Yayınlansa da unut Hoca! Bir bahane bul gazetecileri atlat ve Allah aşkına bu meseleyi kimseye söyleme!’Erbakan gider, bir saat sonra Ferit Melen’in yaveri içeri girer: ‘Sayın Bakan mahvolduk!’ Hayırdır, niye?’ ‘Anadolu Ajansı’nın haberini gördünüz mü?’ Melen haberi görmemiştir. Gördüğünde ise nutku tutulur: Başbakan Yardımcısı Necmettin Erbakan, gazetecilere bir demeç vermiş ve bu demeç Anadolu Ajansı vasıtasıyla radyolarda yayınlanmıştır. Erbakan, Milli Savunma Bakanı’nı ziyaretinden sonra gazetecilere şu açıklamayı yapmıştır: ‘Hükümetimiz, İmam Hatip Okulu mezunlarının Harp Okulları’na alınmalarını sağlamıştır. Bundan böyle bu okullar şanlı ordumuza imanlı subaylar yetiştirecektir”.
Ferit Melen makam koltuğuna adeta yığılırken telefon çalar. Genelkurmay Başkanı Semih Sancar aramaktadır. ‘Bir hususu atlamışız Sayın Bakan’ der Sancar. ‘İmam Hatip Okulları da Harp Okulları’na girebilecekmiş. İlk şûra toplantısında bu konuyu ele alalım ve bu ihmali düzeltelim’.
Gerçekten de Erbakan’ın hatırlattığı ‘ihmal’ düzeltilir ve Harp Okulları’nın kapısı İmam Hatiplilere kapatılır.
Rahmetli Erbakan iyi bir insan ,değerli bir devlet adamıdır.Ancak siyasi yaşamında birçok stratejik hata olduğu da bir gerçektir. 28 Şubat da bunlardan birisidir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil