Ana Sayfa Manşet, Niksar, Tokat Haberler 24 Aralık 2017 698 Görüntüleme

AYVAZ İŞLETMESİNDE 19 LT. DAMACANA ÜRETİMİ BAŞLADI

Niksar Ayvaz Suyu artık geri dönüşümsüz 19 lt lik damacana üretimine başladı. Müşterilerinin talepleri doğrultusunda çalışmalar başlatan Niksar Ayvaz suyu Belediye başkanı Özdilek Özcan’ın çabaları ve gayretleri neticesinde 1,5 milyon yatırıma sahip oldu. Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan yaptığı açıklamasında “Değerli hemşehrilerim daha önce bahsettiğimiz ayvaz işletmemizin ihtiyacı olan, özellikle bayiilerimizin ve müşterilerimizin talepleri doğrultusunda yatırıma devam ediyoruz. Makinamız 19 lt damacana şişirme işlemi görmekde dolumu da ona göre yapılıyor. Artık bir yandan 19 lt damacana alışı yapılabilirken Geri dönüşüm gibi bir sıkıntımız da olmayacak. 19 lt geri dönüşümsüz damacana satışlarımız hayata geçmiştir. İsteyen ayvaz suyu severler geri dönüşümlü damacanaları kullanabilirlerken isteyenler geri dönüşümsüz damacana kullanacak. Yatırımlarımız devam edecek Ayvaz suyuna hep birlikte tüm dünyada Tokat’lılar olarak sahip çıkmalıyız. Hepinize çok teşekkür ediyorum.”dedi. Aklınızda bulunmasını istediklerini belirten Niksar Ayvaz Suyu tarafından da Ayvaz suyunun faydaları şu şekilde sıralandı “Düzenli olarak su tüketimi, sedef hastalığı, kırışıklık gibi problemlerin üstesinden gelemeye yetebilir. Bunun dışınında sindirim sistemi sağlığına faydalıdır.
Gebelik Döneminde Su Tüketimi: Aslında su tüketimi genel anlamda sağlık açısından önemlidir. Fakat gebelik döneminde kadınların vücudu değişime uğradığı için su tüketimine hem kendi sağlıkları açısından hem de bebeklerin sağlıkları açısından özen göstermeleri gerekmektedir. Su, kan hücreleri için can damarıdır aynı zamanda anne sütü için önemli bileşenler içermektedir.
Vücudun nemli kalması sağlık açısından önemlidir, bunun içinde düzenli olarak su tüketmek gerekir. Yeterince su tüketimi farklı nedenlerden dolayı meydana gelen su kaybını önler. Gebelik sırasında dehidrasyon gibi baş ağrısı, bulantı, kramp, ödem ve baş dönmesi gibi birçok komplikasyonlara yol açabilir. Dehidratasyon aslında erken doğumu da tetikleyebilir.
Bünyenin susuz kalıp kalmadığını anlamanın en doğru yolu idrar renginin kontrol edilmesinden geçer. İdrar soluk veya koyu sarı renkte ise bu bünyenin susuz kaldığı anlamına gelir. Eğer idrar koyu renklerde ise su tüketimi arttırılmalıdır.
Su gebelik sırasında sık rastlanan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemeye yardımcı olur. Eğer yeterince su içerseniz, idrar seyreltilmiş olur ve böylece enfeksiyon riskini azaltmış olursunuz.
Ayrıca kabızlık, basur, ödem gibi sorunların giderilmesine yardımcı olur. Hamilelik döneminde düzenli olarak su tüketimi sağlığınızı koruyacaktır.
Gebelik sürecinde ne kadar su içmeli: Gebelik döneminde günde ortalama 10-12 bardak su tüketmeyi öneririz. Bunun için saat başı bir bardak su tüketmeniz önerilir.Yaz aylarında ise su kaybını minimuma indirmek için daha fazla su tüketmek gerekebilir.
Eğer gebelkten kaynaklanan nedenlerden dolayı suyun tadından hoşalanmıyorsanız limon suyu kadarak tüketmeyi deneyebilirsiniz. Limon dışında nanei zencefil, rezene tohumu da katabilirsiniz ama özellikle rezene tohumu fazla tüketmemeye çalışın. Sade su her zaman tercih edilmelidir.
Gebelik döneminde filitrelenmiş şişelerdeki suyu kaynatark içmenizi öneririz. Çünkü kaynatılarak içlen su hastalık risklerinia zaltır, özellikle enfeksiyon riskini minimuma indirir. Eğer gün boyu dışarıda bulunacaksanız suyu şişelerle yanınıza almanızı öneririz.Gebelik döneminde su tüketimi gebelikten kaynaklanan bir çok sorunu ortadan kaldırabilir.
Suyun Cilde Faydaları: Diğer organlarda olduğu gibi ciltte de hücreler bulunmaktadır. Cildin sağlıklı kalabilmesi için hücrelerinsuya ihtiyacı vardır. Su içmenin cilt için faydaları şunlardır;
Cilt hücrelerinin gereksinim duyduğu besinleri sağlamak için su çok gereklidir. Su cilt dokusunun elastik olmasını, nemli kalmasını ve yumuşamasını sağalr. Kırışıklıklara engel olur ve yaşlanmayı geciktirir.
Düzenli olarak su tüketimi cilt bakımı yaptırmakta daha ucuz ve sağlıklı ve doğal bir yöntemdir. Kuru ciltlere krem uygulamak yerine düzenli olarak su tüketmek daha sağlıklı ve mantıklı bir yönetmdir.
Düzenli olarak su tüketimi, sedef hastalığı, kırışıklık gibi problemlerin üstesinden gelemeye yetebilir. Bunun dışınında sindirim sistemi sağlığın afaydalıdır.
Ilık su ile alınan duş, sinir sistemi üzerinde olumlu etki yapara ve psikolojik oarak rahatlama sağlar. Özellikle yaz aylarında düzenli olarak ılık su ile yapılan duşlar nemin ve hararetin olumsuz etkilerinden kurtulmaya yardımcı olur.
Soğuk su ile duş almak ciltte oluşan kızarıklıkları ortadan kaldırır ve iyi bir makyaj görevi görebilir.
Soğuk su ile duş alındığından gözlerin ve göz etrafında meydana gelen alerjilerin giderilmesine yardımcı olabilir.
Bütün bunların dışında soğuk su ile yüzü 15 kere (çırparak) yıkamak cidin canlılığını korumaya yarar.
Suyun Bağışıklık Sistemi Faydaları
Suyun her ne kadar sayılamayacak faydaları var ise de bağışıklık sistemi üzerinde ki etkileri oldukça fazladır. Her gün yeterli miktarda içilen su Bağışıklık sistemini güçlendirirken vücudun hastalıklar ile mücadelesinde en büyük yardımcıdır. Hastalıklara karşı direnci arttırırken hastalık döneminde de iyileşme süresini hızlandırır.
Su Yorgunluğu Giderir: Eğer kendinizi çok yorgun hissediyorsanız bunun bir sebebi de az su tüketimi olablir. Bunun için su tüketimini arttırmanız gereki. Ayrıca duş alarak yorgunlunuzu giderebilirsiniz.
Su Baş Ağırısı ve Migrene İyi Gelir: Eğer baş ağrısı ve migren sorunu yaşıyorsanız bol bol su içmeniz bir nebze yardımcı olabilir. Baş ağrısı ve migren genellikle dehidrasyondan kaynaklanır.Nöroloji Avrupa Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmada, araştırmacılar, su alımını arttırarak baş ağrısı olan bazı hastaların hastalıklarını giderdiğine dail yapılan çalışmaların sonuçlarını yayınlamıştır.
Su Sindirim Sistemi Sağlığı İçin Faydalıdır. Kabızlığı Giderir: Su mide ve bağırsak sisteminin sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Sabahları aç karınla içilen bir bardak su, sinririm sisteminin güne zinde başlamasını sağlar.
Düzenli olarak su tüketmek metabolizmanın sağlıklı çalışmasını ve düzenli olarak yağ yakmasını sağlar.Sindirim sisteminin düzenli olarak çalışmasını ve bağırsak hareketlerinin düzenliliğini su tekimi büyük oranda sağlar.
Suyun sindirim sistemine sağlağıdı bu özellikler ve faydalar sayesinde kilo veremek daha çok kolaylaşır ve bünyede bulunun gereksiz artıklar bünyeden daha hızlı dışarı atılır.
Su Kötü Nefes Kokusunu Giderir: Kötü nefes kokusu aynı zamanda yeterli su içilmediğine dair bir işarettir. Düzenli olarak su tüketmemeniz ağzınızda bakterilerin oluşmasına ve koku yapmasına neden olur, su tüketimi arttırıldığında ağızda bulunan gıda artıkları ve bakateriler yıkanmış olur ve koku giderilir.
Bunun dışında su genel anlamda büyük bir temizleyici görevi görür. Bu yüzden su tüketiminin kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir.
Vücudun su kaybetmesi sonucunda,
– %1: susuzluk hissi, ısı düzeninin bozulması, performans azalması
– %2: ısı artması, artan susuzluk hissi
– %3: vücut ısı düzenin iyice bozulması, aşırısusuzluk hissi,
– %4: fiziksel performansın %20-30 düşmesi
– %5: başağrısı, yorgunluk
– %6: halsizlik, titreme
– %7: fiziksel etkinlik sürerse bayılma
– %10: bilinç kaybı
– %11: olası ölüm Su vücudumuzda çok önemli işlevlere sahiptir. Böbreklerde toksiklerin arınmasına destek olur ve böbreklerin işlevini yerine getirmesini sağlar.
Vücudumuzda bulunan elektrotlar kan basıncının dengelenmesine yardımcı olmaktadır ve su da bu elektrotların taşınmasını ve elektrotların dengelenmesini sağlar. Besinlerin sindirim sisteminde verimli olarak sindirilmesi ve sindirim sisteminde ilerlemelerini sağlar, bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun dinç ve diri kalmasını sağlar.
Öğünlerden önce tüketilen su metabolizmayı hızlandırır, tok tutar ve kilo vermeye yardımcıdır. Günlük belirli miktarda tüketilen su vücutta ki fazla yağın yakılarak atılmasına yardımcı olur. Cildin güzelleşmesine ve kendisini yenilemesine destek sağlar.
Ancak bilinmelidir ki bir kişinin her gün ne kadar su tüketmesi gerektiği o kişinin metabolizma özelliklerine göre belirlenmelidir. Bazı kişilerde günlük su tüketim oranı günde 2 litre yeterli iken bazı kişilerde ise bu oran 3 litreye çıkabilmektedir.Her gün nefes alıp verme, terleme, idrar yapma ve bağırsak hareketleri sırasında su kaybedilir. Vücudun gerektiği gibi çalışabilmesi için kaybedilen suyun içecek ve su içeren besinler tüketilerek yerin
Genel olarak doktorlar ılıman iklimde yaşayan sağlıklı bir yetişkinin 1 günde ortalama 8 veya 9 bardak su tüketmesini önerirler. 1 günde içmeniz gereken su miktarını en genel olarak aşağıdaki şekilde hesaplayarak bulabilirsiniz:
Yerine koyma yaklaşımı: 1 günde yetişkinler tarafından çıkarılan idrar miktarı ortalama 1,5 litredir (yaklaşık 6,3 bardak). Solunum, terleme ve bağırsak hareketleri sırasında da 1 günde hemen hemen 1 litre (yaklaşık 4 bardak) su kaybedilir. Yiyecekler genellikle vücuda alınan toplam sıvı miktarının %20’sini sağlar. Dolayısıyla günlük normal beslenme ile birlikte günde 2 litre (8 bardaktan çok az daha fazla) su veya diğer içeceklerden tüketilirse kaybedilen sıvı yerine konulabilir.
Günde 8 bardak su: Diğer bir yaklaşım ise günde 8 bardak su içmektir. 200-250 ml su bardağı ile günde 8 bardak su yaklaşık 1.6 2 litredir. Günde 8 bardak dolusu sıvı tüketimi bilimsel olarak kanıtlanmış olmasa da birçok insan kolay uygulanabilir olması nedeni ile bu uygulamayı tercih eder. Geri sayım yaparak bu yöntem kolayca ve yanlışsız uygulanabilir.
Diyetle ilgili öneriler: The Institute of Medicine (İlaçEnstitüsü) 1 günde erkeklerin kabaca 3 litre (yaklaşık 13 bardak), bayanların ise 2.2 litre (yaklaşık 9 bardak) içecek tüketmelerini tavsiye ediyor.
Yukarıda belirtilen yaklaşımlar bir yana bırakıldığında, eğer yeterli miktarda sıvı tüketiliyorsa ve nadiren susuzluk hissediliyorsa ve günde 1.5 litre (yaklaşık 6.3 bardak) veya daha fazla renksiz veya açık sarı renkte idrar üretimi varsa; vücuda alınan sıvı miktarı büyük bir ihtimalle yeterlidir. Eğer kişinin vücuduna aldığı sıvı miktarı konusunda tereddütleri varsa bir doktora veya diyet uzmanına danışmalıdır. Alınması gereken su miktarının saptanması konusunda yardımcı olacaklardır.İnsan vücudunun %50-60 ‘ını, beynin % 95’i ve akciğerlerin %90’ını oluşturan su, bir yaşam kaynağıdır.
Vücudumuzda ki hiçbir organımız su olmadan faaliyetlerini yerine getiremez ve verimli olarak çalışamaz. Vücudumuzda ki su miktarının % 2 oranında azalması bile yorgunluk, dikkatsizlik ve hastalıkları beraberinde getirir.Oksijen ve hidrojenden oluşan su kalsiyum, magnezyum, sodyum ve flor ile iyot içermektedir.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil