Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 8 Ekim 2020 1549 Görüntüleme

Bahçeli AYM Çıkışı İle Bir Gerçeği işaret Etmiştir

Bahçeli AYM Çıkışı İle Bir Gerçeği işaret Etmiştir
Tokat Barosu Avukatlarından Süleyman Kaya, Güneş yayın grubunu ziyaret etti.Güneş yayın grubu başkanı Mehmet Aktürk le, bir süre sohbet eden Av.Süleyman Kaya ,Tokat ve Türkiye gündemini değerlendirdi.Tarım sektöründe de yatırımları olan Kaya, son zamanlarda domates fiyatları üzerindeki spekülasyonlarada değinerek, “kasanızı alın gelin ,domates bedava,toplayın, dediğimiz halde, eşe dosta veremediğimiz domates, markette 3 lira.Buna mutlaka çare bulunmalı, yoksa efsanevi lezzete sahip Tokat Domatesi ,yok olmakla karşı karşıya” dedi.Ziraatle ilgili sivil toplum örgütlerinin kooperatifleşmenin önünü açarak, mutlaka üretilen mahsule Pazar oluşturmaları gerektiğinin altını çizerek,”Heryerde domates varken Tokat ta da domates var. buda üretilen domatesin yok pahasına satılmasına sebep oluyor,seracılığa çok daha fazla önem verilmeli ,bu konuda Tokat il özel idaresinin ve sayın valimizin çalışmalarını takdirle karşılıyorum “dedi.”Son zamanlarda küçük baş hayvancılıkla ilgili yapılan projelerle, koyunculuk yeniden altın çağına dönüyor,ancak aynı projelerin, büyük baş hayvancılıkla ilgilide yapılması gerekir,Tokat bir tarım ve hayvancılık şehridir. Sanayi yatırımlarıda tarım ve hayvancılık ön planda tutularak yapılmalıdır. Planlama bu şekilde olursa, şehir ayağa kalkacak ,Tokat tarımsal endüstrininde başkenti olacaktır “ dedi.
Avukatlık mesleğinin yanısıra siyasi kimliği ilede Tokat ın yakından tanıdığı bir isim olan Süleyman Kaya, Demokrat partili bir aileden geliyor.Dededen gelen ve baba Güngör kaya ile devam eden, Kaya ailesindeki siyasi yaşam ,oğul Süleyman Kayanın ,DYP ve MHP den Milletvekili aday adaylığı Demokrat Türkiye Partisi İl Başkanlığı ile devam etti.
Av. Süleyman Kaya Güneş Yayın Grubunu Ziyaretinde, Türkiye gündemi ile ilgilide görüşlerini ifade etti.”Türkiye artık geriye dönülemeyecek şekilde Cumhurbaşkanlığı Başkanlık sistemine geçmiştir” diyen Av. Süleyman Kaya,” Türkiyedeki bütün kurumların yeni yönetim şeklinin yapısına uygun şekilde değiştirilmesi gerektiğini söyleyerek ,MHP Genel Başkanı Sayın Devlet Bahçelinin bu konudaki çıkışı, son derece isabetlidir .”dedi.”Sayın Bahçelinin Yeni hükümet sistemi ,Parlementer sistemin bütün kamburlarından, bütün bağlarından, bütün engellerinden ayıklanmalı, arınmalıdır, sözünün altına imzamı atıyorum .”diyen Kaya,”nitekin sayın cumhurbaşkanıda, “Parlamento, AYM’yle ilgili yeni bir yapılanmaya giderse yeni bir adım atarsa seve seve ben de buna katılırım” diyerek bu konudaki olumlu tavrını ortaya koymuştur”.dedi. “Yargıda darbe dönemlerinin ürünü ve mirası olan yargı müessesleri mutlaka demokratik hale getirilmeli” diyen Kaya “Başkanlık Sistemiyle yönetilen ülkelerde yargının en üst organı olarak ‘Yüce Mahkeme’ veya ‘Yüksek Mahkeme’bulunmaktadır. 25 Nisan 1962 tarihinde kurulan Anayasa Mahkemesi 60 İhtilalinin ürünü ve mirasıdır.”dedi.”Türkiyede artık parlementer sistem dönemi kapatıldığı gibi, darbeler ve vesayet dönemide son bulmuştur. Şimdi Gazi meclisin görevi, ,Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni, darbelerin ardından tesis ve tezahür eden kurumların ,küflü prangalarından kurtarmak olmalıdır. 27 Mayıs darbecileri, hem Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin hak ve yetkilerini, hem de Türk milleti adına yapılan yargılama yetkisini ‘Yüksek Adalet Divanı’ adı verilen icazetli ve boyunduruk altındaki yapı ile gasp etmişlerdir.Türkiye içerde ve dışarda verdiği mücadeleyi,bütün kurumları ile yekvücut halinde vermelidir. Türkiye’nin demokratikleşme sürecini hızlandıran, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemiyle çelişmeyecek, demokratik, etkin, adil, tartışmaların odağı olmaktan çıkarılmış bir ‘Yüksek mahkemenin kurulması Türkiyenin yeni dönemde önünü açacaktır.dedi..
Av. Süleyman Kaya nın Güneş Medyayı ziyaretinde kendisine Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesi Diş Hastahanesi uzman hekimlerinden Niksarlı hemşerimiz,Doç.Dr. Mehmet Kemal Tümer eşlik etti.Güneş yayın grubu Yönetim kurulu başkanı Mehmet Aktürk te kendilerine ziyaretlerinden dolayı teşekkür ederek,Av. Süleyman Kaya ya Türkiye gündemi ile ilgili görüşlerini almak üzere bu görüşmelerin sık sık tekrarını beklediğini ifade etti.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil