Ana Sayfa Manşet, Tokat Haberler 19 Ocak 2018 552 Görüntüleme

Başarısızlık, Öğrenilmiş Çaresizlik Ve Tükenmişlik Sendromuna Yol Açıyor

Uzman Eğitimci Sosyolog Cemil Arslan en son çıkartmış olduğu kitabını basın mensuplarına tanıttı.
Arslan “Başarısızlık, Öğrenilmiş Çaresizlik Ve Tükenmişlik Sendromu Arasındaki Kaçınılmaz İlişki” başlıklı kitabım; Ülkemizde ve belki de dünyada alanında yazılmış ilk kitap olma özelliğini taşımaktadır. Ülkemizde yaşanmakta olan psikolojik travmaların; çaresizliklerin, depresyonların, sendromların, intiharların kaynağında; basit düzeydeki başarısızlıkların, temeli bulunmayan değerlendirmelerin, anormal yaklaşımların, talihsizliklerin, plansız ve programsız yaşamanın sebep olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz.
“Bu araştırmadaki temel tezim”
Okul hayatındaki, arkadaşlık ilişkilerindeki, meslek ortamındaki, toplumsal yaşamdaki basit, sıradan, alelade, yüzeysel düzlemdeki başarısızlıklar, beceriksizlikler, tutarsızlıklar büyüyerek, çoğalarak ve ilerleyerek başarısızlığın kalıcı duruma, adeta bir “kader” haline dönüşmesine; hayatımızda sürekli yaşadığımız kronikleşen başarısızlıklar, hayal kırıklıkları ve çeşitli olumsuzluklarda bizleri öğrenilmiş çaresizliğe; çaresizliklerimiz ve çözümsüzlüklerimiz giderek yaygınlaşıp, etkinleşip bizleri tahakkümü altına alınca maalesef, ister-istemez “tükenmişlik sendromu” hastalığıyla, hasarıyla, keşmekeşiyle baş başa kalıyoruz. Olayın çok kısaca özeti aşağıda belirtildiği gibidir:
“Başarısızlık→Öğrenilmiş çaresizlik→Tükenmişlik sendromu İntiharlar”
Yine sosyalleşmenin tam karşıtı olan BİREYSELLEŞME; tüm insani değerlerimizi sekteye uğrattı. Beşeri münasebetlerimiz giderek zayıfladı, insanların bir bölümü sadece kendi şahsi menfaatlerini önceleyerek toplumsal olaylara ve sorunlara karşı büyük ölçüde duyarsız hale geldiler. Dolayısıyla, yaşanmakta olan bütün bu olumsuzlukların sebebiyle, toplumsal yapımızda önemli ölçüde egemen olan; sevgi, saygı, hoşgörü, yardımlaşma ve dayanışma duygularının giderek yok olduğunu, dejenerasyona ve dumura uğradığını kitabımızda vurgulamaktayız.
Bu bağlamda; önümüzdeki Pazar günü Saat: 14.00’da Çizgi Kırtasiye, Novada Şubesi’nde “kitap imza etkinliği ve söyleşi” yapacağız. Bütün hemşerilerimizi bekliyoruz” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil