Ana Sayfa Merkez 26 Ocak 2017 832 Görüntüleme

Başbakan Yıldırım’dan, şehirlilik bilinci açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’ndeki davetine katılan Tokatlı hemşehrimiz TGRT Haber Yayın Yönetmeni Yücel Koç, gündeme Tokat’ı getirdi.

Başbakan Binali Yıldırım, şehirler arasındaki rekabete değinerek; “Şehirlik bilinci, hemşerilik bilincinin geliştiği günlerde kalkınma daha hızlı olur” dedi. Başbakan Binali Yıldırım’ın Çankaya Köşkü’ndeki davetine katılan TGRT Haber Yayın Yönetmeni Koç, Başbakan Yıldırım’ın gündemine Tokat’ı getirdi. Başbakan Yıldırım, gerçekleşen ziyarette iller arasında rekabet konusundaki sorulara; “Biz istiyoruz ki o şehirde yaşayan herkes bu heyecanı duysun. Vali de, belediye başkanı da, ticaret odası, sanayi odası, üniversite rektörleri, esnaf sanatkar odaları hepsinin heyecanı duyması ve gayret içinde olması lazım. Şehirlik bilinci, hemşehrilik bilincinin geliştiği günlerde kalkınma daha hızlı olur. Gaziantep, Kahramanmaraş gibi iller şehri aile gibi düşüyorlar. Şehrin eşrafı, esnafları bir araya geliyor ortak akılla kafa yoruyorlar. Herkes kendi işini düşünmüyor. Şehrin topyekun kalkınmasını, topyekun refahını masaya yatırıyorlar, değerlendiriyorlar. Bunlar güzel şeyler. Bu anlamda bir rekabet olması iyi. Bu fayda sağlar” şeklinde cevap verdi.

Orta Anadolu’ya proje, teşvik konusunda açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım; “Aslında Türkiye’de her bölge için teşvikler var, imkanlar var. Doğu ve Güneydoğu’da yapılanlar diğer bölgeleri olumsuz etkileyen bir şey değil. Oraların yükünü hafifleten bir proje. Diyelim ki buralarda bir şey yapmadık. Terör var, şehirler boşalmış, binalar yıkılmış, moraller çökmüş. Bu durumda ne oluyor, olduğu gibi Orta Anadolu’ya, Batı Anadolu’ya göçler oluyor. Göçler geldikçe burada sorunlar ağırlaşacak. Burada biz diyoruz ki devlet güvenlik boyutuyla duruma hakimdir. Vatandaşların artık bırakın bir bilinmeze göç etmesini; eğitim olsun, istihdam olsun, sosyal hayat olsun her şey tekrar yeşerecek, daha güzelleşecek. Geleceğimizi burada inşa edeceğiz derken verdiğimiz mesaj budur. Dolayısıyla burada yapılan her şey Orta Anadolu’ya da Batı Anadolu’ya da bir anlamda destektir” diye konuştu.

Başbakan Yıldırım ayrıca TGRT Haber Genel Yayın Yönetmeni Yücel Koç’un yatırımlarla ilgili diğer şehirleri örnek vererek Tokat’la ilgili yönelttiği soruya şöyle cevap verdi: “Tokat’a Yeni havalimanı yapıyoruz. Niksar-Tokat-Ordu yolunu dünyanın en zor coğrafyası en zor yolunu yapıyoruz. Tokat’ta çevre yolu yaptık.” dedi.

Koç’un sigara fabrikasının kapanması konusundaki sorulara ise Başbakan Yıldırım, “Arkadaşlar bunlara takılıp kalmayalım. Ekonomi anlamı olmayan, eğer biz destekleme yapacaksak; bazı kuruluşlar var ki evde otursun maaşını alsın yüzde 60 kara gönderiyor devlet. Sürdürülebilir bir şey mi? Böyle iki-üç tane kuruluş kaldı Türkiye’de. Her şey ekonominin kurallarına göre olması lazım. Türkiye kapalı ekonomideyken yani 80’li yıllardan önce Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren bize iş öğreten, istihdam oluşturan, kalkınmamızı sağlayan bu kuruluşlardı, kitlerdi. Kamu iktisadi devlet teşekkülleriydi, kuruluşlarıydı. Ama bunlar görevini tamamladı. Artık özel sektörümüz gelişti. Mesela bir tane cıvata yapacağız. Bu cıvata bir kitte 15 kuruşa mal oluyor. Bu piyasa da 1 kuruşa yapılıyor. Önemli olan artık rekabet, kalite. Kamu kuruluşları hedefini büyük ölçüde tamamladı. Birkaç tane Devlet Demir Yolları, Türkiye Kömür İşletmeleri, Şeker Fabrikaları rehabilite edilerek, oradaki hiç kimsenin mağdur olmaması sağlanarak yavaş yavaş ekonomik ölçeğe uygun bir dönüşümü gerçekleştirecek. Başka türlü yapamayız” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

HAKİKİ BAL’IN KOKUSU YOKTUR

HAKİKİ BAL’IN KOKUSU YOKTUR

Hazır Site by Uzman Tescil