Ana Sayfa Manşet 14 Ocak 2018 478 Görüntüleme

BAŞKAN BEKLER ;“ BİZLERE EMANET EDİLEN GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM EKONOMİMİZE DESTEK OLALIM”

TURHAL BELEDİYESİNDEN GERİ DÖNÜŞÜM SEFERBERLİĞİ

Turhal Belediyesi, başlatmış olduğu çalışma ile Turhal da atık kağıt, naylon, pil, cam, atık yağ ve elektronik atıkları topluyarak geri dönüşüme gönderiyor. Bu kapsamda şehrin bir çok noktasına geri dönüşüm üniteleri yerleştirildi. Ve bu kapsamda çevre mühendisleri eşliğinde okullarda, resmî kurumlarda, kuran kurslarında seminerler sunularak halk bilinçlendiriliyor. Çalışmalara okulların ve resmî kurumların katılması sağlanıyor. Özellikle okullar ve öğrenciler yarışmalar ile eğlenceli bir hal içerisinde teşvik edilerek geri dönüşüm çalışmalarına katkı sunuyorlar.

Başkan Yılmaz Bekler ; “Atıklar çöp değildir. Geri dönüşüme kazandırılması lazım. Böylece kağıtların, camların, naylonların ve elektronik atıkların yeniden ekonomiye kazandırılması ülke ekonomimize büyük katkılar sağlamakta. Biz de bunu yapıyoruz.” Aynı zamanda toprağı, suyu ve havayı da zehirlenmekten koruduklarını söyleyen Bekler: “ Özellikle atık yağlar, naylonlar ve atık piller toprağı ve suyu kirletiyorlar. Allah’ın biz insanlara emaneti olan bu nimetleri korumaya çalışıyoruz. Buradan vatandaşlarımıza sesleniyorum: Her cadde ve sokağımızda geri dönüşüm üniteleri mevcut. Kağıtları kağıt kutularına, camları cam kutularına, naylonları da naylon kutularına atalım. Pilleri biriktirelim ve belediyeye ulaştıralım. Mutfakta atık yağları biriktirelim ve resmî kurumlarda, okullarda, camilerde ve belediye önünde mevcut olan atık yağ toplama kaplarına bırakalım. Çevreci olalım. Doğayı koruyalım. Geleceğimizin emaneti doğamıza hep birlikte sahip çıkalım.”Dedi. Çevrenin korunmasına katkı sunar.

Daha az doğal madde tüketimi olur. Kaynaklar daha ekonomik kullanılır. Geri dönüşüm atıklarını  Toplayanlara ekonomik fayda sunar. Geri dönüşüm malzemeleri ile ayrı bir ekonomik değer üretilir.

Çevre kirlenmesi azalır.İnsan sağlığına zarar verecek çöp atıklara engel olunur. Enerji verimliliği artar. Ekonomiye katkısından dolayı güçlü ekonomi oluşmasına yardımcı olur.Ayrı bir sektör oluşturarak iş kapısı oluşturur. oğal kaynaklarımız korunur.Doğal kaynaklarımız, dünya nüfusunun ve tüketimin artması sebebi ile her geçen gün azalıyor. Doğal kaynaklarımızı daha verimli bir şekilde kullanmalıyız. Ambalaj atıklarının geri kazanımıyla, doğal kaynaklarımızı daha az tüketiriz. Örneğin, kağıdı geri dönüştürerek, kağıttan kağıt üretiyoruz. Kağıt üretimi için ağaç kesimini azaltıp, ormanların yok olmasına engel olabiliriz. Plastiği geri dönüştürerek petrol tüketimini önleyebiliriz. Enerji tasarrufu sağlar. Geri dönüşüm işlemleri, hammaddeden üretim işlemlerine göre daha az sayıdadır. Bu nedenle, geri dönüşmüş malzeme üretimi sırasında önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. Örneğin, bir alüminyum kutunun geri dönüşümü, içecek kutusunun birincil hammaddesinden üretimine göre yüzde 90 enerji tasarrufu sağlar. Kağıdın geri dönüşümü ile üretimde yüzde 50 oranında enerji tasarrufu sağlanır. Geri dönüşüm ekonomiye katkı sağlar. Geri dönüşüm, atıkların hammaddeye dönüştürülmesi ile doğal kaynak kullanımını azaltır. Böylece, doğal kaynakların hızlı bir şekilde tüketilmesini önlemeye yarar. Ayrıca, önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlanır. Bu, ülke ekonomisine önemli katkılar getirir. Atık miktarı azalır.Geri dönüşüm sayesinde daha az atık üretilir, çöplüklere daha az atık gider. Atıkların taşınması ve depolanması kolaylaşır. Pahalı yatırımlar olan düzenli çöp depolama alanlarının kullanım süreleri uzar. Geri dönüşüm geleceğe yatırım demektir. Geri dönüşüm bilinciyle döngüyü kurduğumuzda, gelecek kuşakların da bizim yararlandığımız doğal kaynaklardan yararlanma şansına sahip olmalarını sağlayabiliriz.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil