Ana Sayfa Son Dakika Haberler, Ulusal Haberler 1 Temmuz 2018 1516 Görüntüleme

BENİM İÇİN SİYASET BİR YAŞAM BİÇİMİ

Ak Parti Tokat Milletvekili Av. Özlem Zengin Ülke Tv’de yayınlanan İnce Fikir Programında seçimlerle ilgili gözlemlerini paylaşarak yeni sistemi değerlendirdi. Program yapımcılığını Fadime Özkan’la birlikte yaptığı “ İnce Fikir”  isimli programda, Tokat’taki seçim günlerini değerlendiren milletvekili Zengin: “Yerelde siyaset çok zor aynı zamanda da keyifli. İnsanlar oylarını çok önemsiyorlar orada. Her köyde siyaset konuşuluyor, partilerin kahveleri var. Bütün kahveler yan yana demokratik bir görevi ifa ettiklerinin bilincindeler. Orada yaşlı teyzelerin çok kolektif istekleri var. Mesela sizden köye bir düğün salonu istiyorlar veya mahalleye bir hamur yoğurma makinesİ istiyor, sizden bir şey talep ederken siyasi partilerini bundan ayrı tutuyorlar. Orada bir duruşları var.” dedi

HİÇBİR PARTİ OY ÇALARAK İKTİDAR OLAMAZ.

Muhalefet partilerinin oyum çalınır telaşlarının gereksiz olduğunu söyleyen Zengin: “ Bunun altında yatan Avrupa’ya Amerika’ya gelin bizim oylarımıza sahip çıkın mesajı veriyorlar. Ben ilk günden beri seçimleri parti merkezimizde takip eden birisiyim. Biz daha evvelki yıllarda sabah saat 5’e kadar beklerdik, şimdi 10 dedim mi bitiyor her şey. YSK’ yı çok tebrik ediyorum. O kadar profesyonel anlamda donanımı yerinde ki yani ben bir partinin oy çalarak seçim kazanacağına hiç ihtimal vermiyorum. Seçim günü 91 sandık ziyareti yaptım. O sandıkların başında her partinin gönüllü olarak görevlendirdiği temsilciler var. İnsanlar oylarını o kadar önemsiyor ki ne devlete ne de kimseye güvenmiyor gidiyor orada bekliyor. Nereden nasıl çalacaksın. Herkesin gözünün önünde, orada hepsinin elinde liste var.” dedi

MUHALEFET GÜVENLİ BİR ÇATI OLUŞTURAMIYOR.

Muhalefetin güvenilir bir çatı oluşturamadığını ifade eden Milletvekili Zengin:  “Seçimin artılarını sayarsak eğer öncelikle muhalefetin günün birinde iktidar olacaklarına dair ümitlerinin olmasını  çok önemsiyorum. Bu hayatı normalleştiriyor. Farklı fikirdeki insanlar eğer ümitsiz olurlarsa bu hepimizi aşağıya çekiyor. Onların ortaya koyduğu siyasi hareketler demokrasiden uzaklaşıyor. Oy vermeye giden insanlara o mühür verilirken, o insanların hangi partiye oy vereceğinizi bilmiyorlar. Ülkemizde bir sürü aklı başında iyi insanımız var. Bu insanların Türkiye’ye karşı heyecanı var, Türkiye iyi olsun diye beklentileri var. Ve bu beklentilerini de başka bir siyasi hareket üzerinden yapmak istiyorlar. Bunu anlamlı buluyorum. Fakat bu insanlar iyi temsil edilemiyorlar. Altına girecek bir çatı bulamıyorlar.” dedi.

CHP VE HDP’NİN PERDE ARKASINDA BİR ANLAŞMASI VAR

Muharrem İnce’nin farklı bir söylem geliştirdiğini ifade eden Zengin: “Muharrem İnce’nin bir kaç cümlesiyle onlara ümit olduğunu görüyorum. Muharrem İnce’nin ‘ Evet Erdoğan kazandı, ben kaybettim.’ demesini anlamlı buluyorum. Bu seçimde Muharrem İnce bence bir anlatım dili geliştirdi. Bu anlatım dilinde bizim sade vatandaşımızın dilini kullandı. Yeri geldi doğruları söyledi, yeri geldi bu anlatımın içine abartılı ifadeler ekledi. Ama asıl bu halk dili dediğimiz şeyi kullandı. Her zaman laiklik diye ayrıştırmacı dil yerine aslında olması gereken bir dili kullandı. Ve bunu yaparken de partisine rağmen yaptı. Bu seçimde CHP ve HDP’nin perde arkasında bir uzlaşma yaptığını, biz sandıkta milletvekili oylarını size verelim barajı geçirelim, Cumhurbaşkanlığı oylarını da Muharrem İnceye verelim hesabı yaptıkları oy oranlarına baktığımızda çok net görülebiliyoruz. Burada da asıl meselenin memleket meselesi olmadığı çok net görülebiliyor.” Dedi.

SAADET PARTİSİ BU SEÇİMİN EN EN KAYBEDEN PARTİSİDİR

Bu sistemin en güzel taraflarından biride siyasi partileri bir araya getirdi diyen Milletvekili Zengin “Bir de bu seçimde muhalif partiler bir araya gelme, oturup konuşma fırsatı buldular. Saadet Partisiyle, CHP’nin bir araya gelme şekline çok itirazım var. Saadet Partisi bu seçimin en en kaybeden partisidir. Bunun sebebi de Saadet Partisi’nin ortaya koymuş olduğu tavırdır. Siz bütün bir geleneğinizi reddederek CHP ile bir araya gelirseniz böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Önümüzde ki dönem çok hareketli bir siyasi bir dönem olacak. CHP’ nin eski CHP olarak kalması artık imkansız. CHP seçmeni açısından söylüyorum, sandığa gittiler, bir irade ortaya koydular. Bu seçmenin iradesine de saygı duymak lazım. İyi Parti açısından baktığımız zaman İyi Parti içinde aynı şeyler geçerli. İyi Parti bence bu seçimin en torpilli partisiydi. Buna rağmen İyi Parti için gördüğümüz tablo çok vahim bir tablo. Diğer taraftan HDP’ nin barajı geçmesi kendi başarısı değil bunu hepimiz biliyoruz. HDP’nin barajı geçmesi için destek verildi. Dua bilmeyenler HDP barajı geçsin diye duaya çıktı. Böyle bir tablo görmüş olduk bu seçimde. Ve sonuç olarak çok büyük bir katılım, muazzam bir demokrasi, tüm Türkiye’nin temsil edildiği bir meclis aritmetiği ve devamında da kazanan bir Cumhurbaşkanımız var. Ben bu seçimin sonuçlarını Türkiye için bir dönüm noktası olarak görüyorum. Hafta sonu Milletvekillerimiz yemin edecek, ardından Cumhurbaşkanımız yemin edecek. Cumhurbaşkanımızın yemininden sonra aslında bu yeni hükumet sistemi başlamış olacak. Ve bununla beraberde aslında hükumet kurulmuş oluyor. Yeni parlamentonun çok sesli bir yapı oluşturduğunu ifade eden Zengin bu dönemde Hdp’nin dikkat etmesi gerekir. Eğer yasadışı şeyler yaparlarsa hukuk dili oluşacaktır. Meclisi kavgaya götürecek bazı isimler geçmiş dönemde yaptıklarını yaparlarsa 26 . dönemi bir kez daha düşünsünler derim.  Ben ince fikir proğramını çok severek yaptığım bir program düşüncelerim neyse bu programda onu paylaşıyorum. Benim için siyaset bir yaşam biçimi.” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil