Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 7 Ekim 2020 1670 Görüntüleme

BEYAZIT KANAL 5 TE TÜRKİYE GÜNDEMİNİ DEĞERLENDİRDİ

TOKAT TA GERİYE GÖÇ YAPILAN PROJELERLE DESTEKLENMEKTEDİR

Ak Parti Tokat milletvekili, Türkiye Büyük Millet Meclisi Anayasa Komisyonu Üyesi ve Ak Parti grup disiplin kurulu başkanı av Yusuf Beyazıt, kanal 5 televizyonu‘nun merkez Ankara programında ,Yekpa Ahmed in konuğu oldu.Proğramda Türkiye ile ilgili değerlendirmelerde bulunurken Tokat la ilgili duygularını da dile getirdi.Program moderatörü Yekpa Ahmet ,Av.Yusuf Beyazıt’ın bir vakıf insanı olduğunun altını çizerek,kendisinden Osmanlı Türk medeniyetinin Kilometre taşları olan, vakıf kültürü İle ilgili değerlendirmelerde bulunmasını istedi.
“Osmanlı kültüründe ki Vakıfların tamamı ayrı bir medeniyet ayrı bir kültürdür..”
Beyazıt Osmanlı Türk medeniyetinde vakıfların çok önemli bir yer tuttuğunu ifade ederek, kendisine vakıflar Genel müdürü olduğu dönemde de bir çok vakfın ve vakıf eserinin gün yüzüne çıkmasına vesile olduğunu ifade etti.
” O kadar enteresan vakıflar var ki “diyen Beyazıt”mesela bir yün vakfı var,bir vâkıf, vakıf kuruyor ve yaşlı kadınlara yün alıp veriyor.ve onların eğirdiği ipleri bir akçe pahalıya alıyor ve bunları değerlendiriyor.Aradaki o bir akçeyi vakıf tazmin ediyor. Şimdi burada vakfı kuran ne yapmaya çalışıyor .Yaşlı kadınların kimseye muhtaç olmadan geçinmelerini temin etmeye çalışıyor. mesela borç verme vakıfları var.hatta Öksüz ve yetimlerin başını okşama vakıfları var. hayvanlarla ilgili vakıflar var.yani burada büyük bir medeniyet var. bunu anlatmaya çalışıyorum. “Osmanlı kültüründe ki Vakıfların tamamı ayrı bir medeniyet ayrı bir kültürdür..”
vakıf medeniyeti dünyada selçuklularla beraber tüzel kişilik kazanmıştır. Osmanlılarla beraber de bir dünya medeniyeti haline gelmiştir.
OSMANLIDA 200.000 VAKIF VARKEN BU GÜN 4500 VAKFIMIZ VAR
Büyük bir medeniyetten bahsediyoruz Osmanlı coğrafyasında nerede bir su ,nerede bir mektep ,nerede bir okul, nerede bir hizmet görüyorsanız, bunların hepsi vakıflar eliyle yapılmıştır. Bu kadar büyük medeniyetin bizler temsilcileri olarak ,günümüzde ne yapmamız gerekir sorusunun cevabını şurada saklı bence .zenginlerimizin ,bu konuda kafası çalışan, iddaası olan ,memleketimizi seven insanların, ilgili konularda vakıflar kurması lazım .200.000’den fazla Osmanlı vakfı varken ,bugün bunca zenginliğe rağmen, 4500 civarında vakfın olmasını ben oldukça garipsiyorum.
SON DÖNEMLERDE TOKAT TA GERİYE GÖÇ BAŞLAMIŞTIR
Moderatör Yekpa Ahmed’in Beyazıt,a sorduğu bir başka soru ise pandemi sürecinde büyük şehirlerde yaşayan ve Anadolu’dan göçüp gelen vatandaşların oluşturduğu yoğunluğun, buralardaki salgını tetiklediği ,tersine bir göçle bunun önüne geçilip geçilemeyeceği yönünde idi. Akparti Tokat milletvekili Av.Yusuf Beyazıt’ta verdiği cevapta,Tokat ın geçmiş dönemde çok büyük göçler verdiğini ifade ederek 610 000 olan Tokat nüfusunun neredeyse bir o kadarında İstanbul’da yaşadığını ifade etti. ben buradan hepsini saygı ve hürmetle selamlıyorum. Tokatta nüfus burada son zamanlarda 582.000’den bizim günümüzde önce 602.000’e çıktı şu anda da 612.000 sayısına ulaştı bu rakam doğumdan değil tersine olan göçle arttığını ben nufus ve vatandaşlık müdürümüzden öğrendim.Tokat ovaların,yaylaların olduğu bir yerdir.1071 Malazgirt zaferinden sonra ilk Fethedilen yer Tokat tır. Niksar dır.Niksar Danişmentlilerin başkentliğini yapmış bir şehirdir .Anadolu’da yapılan ilk camii Tokat tadır. Garipler camiidir.Medrese yine niksar daki yağı basan medresesidir. Mevlana’nın Konya’dan sonra en fazla önem verdiği Tokat tır. Tokada gitmek gerek demiştir 900 adımda tokat’ta 900 yıllık geçmişi görüyorsunuz.Kayak merkezi ile yaylaları ile kaplıcaları ile yaşanılacak ve görülecek bir şehirdir. bir Ballıca mağarası dünya çapında ,Astım hastalarının tedavi edilebileceği bir yer. ovaları dört tane ovası var. 100 ile 300 arasında niksar Erbaa ovası, 600 rakımlı kazovası var .1100 rakımlı Artovası var, 1473 rakımlı iskersür ovası var. Tarihin kültürün harman olduğu bir Tokat tan bahsediyorum .Tokat’ta tersine göçün yeniden başlamış olması bu dönemde insanların tüm bu değerlere saygı duyması ve kendilerini şanslı görmesi tersine göçle doğru orantılıdır, diye düşünüyorum. şu anda Allaha şükürler olsun cumhurbaşkanımızın katkısıyla bütün çalışmalar devam ediyor. şu anda tokat’ta ikinci havaalanı yapılıyo. %75’i tamamlandı. inşallah yüzdeyüzüne de ulaşmış olacağız. inşallah Tokatı karadeniz’e bağlayan yollarla beraber Karadeniz’de değerlendirildiği bir yer haline gelecek .Belediyelerle, milletvekilleriyle çok güzel şeyler yapılıyor”dedi
ÇALIŞKAN BİR VALİMİZ VAR
“. ilk defa Tokat’ta tersine göç ün en büyük etkenlerinden birisi, özellikle çalışkan bir valimizin olduğunu burada ifade etmek istiyorum.”diyen Milletvekili Beyazıt,” Bir proje yapıldı. beş yılda 500.000 koyun projesi. bu proje ile ziraat Bankası’ndan alınan Çiftçilerimizin alacağı beş yıl vadeli, faizsiz 100.000 TL kredi ile, 100 koyun verilecek. hiçbir kefil istemeden, teminat yüklemeden, kredi kefalet fonu garantisi ile ,vatandaşlarına verilen bu koyunlarla yaylalar koyunla dolmaya başladı.Tersine göç denilen olayın cazip hale gelmesi, ancak böyle projelerle oluyor .Tokat mevlana hazretlerinin dediği gibi mutedil insanların yaşadığı bir şehirdir. Bunun için suç oranı da son derece azdır. bakın Pandemi döneminde herkes tarlasını falan sürmüştür. Pandeminin en az olduğu yerlerden birisi de yine tokat olmuştur .çünkü tokadın insanları kurallara uyarlar.
BATIDA SİGORTA ŞİRKETLERİNİN BANKALARI VAR, BİZDE BANKALARIN SİGORTA ŞİRKETİ VAR
Kanal 5 moderatör‘nün sorduğu bir başka soru ise milletvekili Beyazıt ın, Vakıflar genel müdürlüğü döneminde ,vakıfbank Yönetim kurulu başkanı sıfatıyla ,ekonomi bürokratlığı yönü ile ilgili idi. “Türkiye’de üç emeklik sigortası şirketi birleştirildi,ve Türkiye sigorta şirketi kuruldu.bunu nasıl yorumlarsınız”şeklindeki soruya, milletvekili Beyazıt,verdiği cevapta “daha önce bu tür görevlerde bulunduğunu,vakıflar genel müdürlüğü döneminde, bu kuruluşlarda da yönetim kurulu üyeliği yaptığını ifade etti. Beyazıt “batıda hep örnek verdiğimiz batıda ,sigorta şirketlerinin bankaları vardır. Türkiye de ise bankaların sigorta şirketleri var. çünkü sigorta şirketleri daha güçlü ,daha büyük olmak durumundadır. ben bu anlamda bu kararı o kadar memnuniyetle karşıladım ki Çünkü bunlar ziraat, vakıf ,halk sigorta birleşip de birleşik bir sigorta şirketi haline gelince, hem derinliği artacaktır, hem yataylığı artacaktır.dolayısıyla daha çok hizmet yapabilme daha ucuza mal edebilme daha az maliyetle daha çok iş yapma ve insanlara daha çok hizmet götürme noktasında çok büyük bir derinlik kazandıracaktır.ekonomik ve stratejik bir karardır.ben bu anlamda, Berat bakanımızı hakikaten tebrik ediyorum.son derece doğru bir hamle yapılmıştır.böylece sigortacılık bir marka haline Türkiye’nin bir markası haline gelmiştir.
Aynı şey kamu bankalarında da yaşanabilir mi sorusuna ise ,Beyazıt verdiği cevapta “kamu bankaları ile ilgili çalışma o kadar kolay olmayabilir. Her bankanın kendine hedef sectigi müşterileri vardır. Örneğin ziraat bankası çiftçiye ziraatciye kredi verir, halk bankası esnafı daha fazla değerlendirme noktasında tutar. bunların hepsi bir araya gelebilir mi ,Buda hiçbir mahsuru yok. ancak tabi bu daha teknik bir konudur .son zamanlardaki ekonomik olaylarda ki başarının en büyük nedeni, bu kadar sıkıntıya rağmen ,Türkiye bir taraftan Suriye ile bir taraftan Libya ile bir taraftan mavi vatanla bir taraftan yunanistan’la ,bir taraftan Azerbaycan Ermeni hadiseleri ile uğraşırken,Türkiye artık kendisine biçilen gömleği yıkmak suretiyle masada artık ben de varım ben masada olacağım demenin sonucu olarak bütün bu sıkıştırmalara,Batının bütün bu yaklaşımlarına rağmen, başarılı olmamızın altında yatan, Türkiye’nin her konuda hızlı karar alıyor olabilmesi, devletin çiftçinin fakirin garibin gurabanın yanında olması önemlidir. Batı yaşlı insanların tamamını ölüme terk ederken, bizim hiçbir yaşlımız koruma evlerinde ölüme terk edilmemiş ,hatta bunları özellikle muhafaza edilmiş, bizim bu insanların duasınaTecrübesine ihtiyacımız var denilerek daha da özen gösterilmiştir
CUMHUR İTTİFAKI TARİHİ BİR MİSYONU YERİNE GETİRİYOR
Son zamanlardaki açıklamalarıyla gündemdeki yerini her zaman muhafaza eden Milliyetçi Hareket Partisi genel başkanı Devlet Bahçelinin ,anayasa Mahkemesi’nin mevzuatı ile ilgili değişiklikleri içeren beyanı hakkındaki görüşlerini Yusuf Beyazıt a soran moderatör yekpa Ahmed e Verdiği cevapta milletvekili Beyazıt” sayın bahçeli Sayın cumhurbaşkanımız la yaptığı ittifakla birlikte, Türkiye’de çok önemli tarihi bir misyonU yerine getiriyor. ben buradan kendilerine şükranlarımı ifade etmek isterim. Şimdi anayasa mahkemelerine baktığınız zaman ,Türkiye’de bakın sadece orası için söylemiyorumRahmetli Erbakan hocayı hatırlıyorum. o dönemleri yaşadım biz 28 Şubatları yaşadık ben 60 ihtilalinde doğmuş birisiyim 12 eylülü yaşadım muhtıraları gördüm Türkiye’de her darbeden sonra Türkiye geri gitmiş her darbe milletin milli değerlerine devletin ilerlemesi ne vurulmuş pranga olmuş, her darbeBatıdan desteklenmiş, batıdan planlanmış projelendirilmiş ve Türkiye’yi diz çöktürme hareketi olarak yapılmış bir olgudur. ama 15 Temmuz darbesi bütün bu darbelerden daha adi daha kötü bir darbedir. çünkü Bu darbenin amacı sadece siyasi iktidari değiştirmek değil, kardeş kavgasına yol açmak suretiyle Türkiye’yi bölüp parçalamak ,bir Suriye yapma, bir Irak yapma projesidir. Şimdi Türkiye’de vesayet odakları vardır. şimdi bu vesayet odaklarına Allah razı olsun cumhurbaşkanımız bir, bir yıka, yıka geldi. şimdi ister o ister bu Hadiseler, elbetteki zaman içersinde dizayn edilir ,değişimleri yapılır. Bu konuyla ilgili şu ana kadar bize yansıyan herhangi bir şey söz konusu değil. şu anda elimizde olmayan bize gelmeyen bir konuda da görüşme beyan etmem doğru olmayacaktır.Ama bir hukukçu kimliğimde şunu çok rahat bir şekilde ifade ederi, cumhurbaşkanımız nasıl Türkiye’deki vesayet odaklarını bir bir yıkmışs, Dünya beşten büyüktür demek suretiyle de, dünyadaki devletler üzerindeki vasilere, vesayet sistemlerine de meydan okumuştur. işte bugün dünyanın geldiği nokta da budur “Dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil