Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler 2 Ekim 2018 1248 Görüntüleme

BİR KANADI KIRIK TÜRKİYE…

Ankara’da yakıcı bir yaz günü Atatürk, beraberinde arkadaşları ve yaverleri olduğu halde Kızılcahamam’a giderken Kazan Köyü yakınlarında durmuş ve otomobilinden inmişti. Köyün kadını, genci, yaşlısı, ihtiyarı köylerin içinden geçen, köşede duran bu yabancı konukları görünce hep beraber koşuştular. Kimi su getirdi, kimi ayran, bunlardan biri, güğümünden aktardığı soğuk ayranı Ata’ya uzattı: “Bir soğuk ayran içer misiniz?” dedi.

 

Bu çorak iklimin kavurduğu yüzünde bronzlaşmış Türk kadının en bariz ifadelerini taşıyan, bir Türk anası idi. Böğrüne sıkıştırdığı kundağı biraz daha bastırdıktan sonra, sağ elindeki ayran bardağını uzattı, bekledi. Ata’sı, ayranı kana kana içmiş ve bir an durakladıktan sonra ona, “Senin kocan kim?” diye sormuştu. Köylü kadını, yüzü tunçlaşmış, elleri nasırlı bir Türk anasıydı, Ankara’nın kendine has şivesi ile kocasının Sakarya harbinde boğazından yaralanmış bir cengâver olduğunu söyledi. Ata bir soru daha sordu: “Ne zaman doğdun?”

 

“1919’da Atatürk Samsun’a çıktığı zaman doğdum…”

 

Ata, bir an düşündü. Yıl 1934 idi. Kadının bu ifadesine göre 15 yaşında olması lazım gelirdi. Hâlbuki karşısındaki kadın 25 yaşlarında görünüyordu, tekrar sordu: “Nasıl olur?” Evet, nasıl olurdu. Bu Satı kadın hiç tereddütsüz, o her zamanki nüktedan haliyle ve memleketin işgal altında geçirdiği acı yılları ima ederek: “Evet Paşam, ondan evvel yaşamıyordum ki!” Bu espri Ata’yı bir hayli düşündürdü. Ayrılırken yaverine kadının ismini ve adresini not ettirdi. Daha sonra biz, Satı kadını Büyük Millet Meclisi’ne giren ilk kadın milletvekili olarak görmekteyiz.

 

İşte Mustafa Kemal’in Türk halkındaki karşılığı buydu; ona inanmak, ona güvenmek ve ona her koşulda sahip çıkmak. Bu gerçek dün de öyleydi, bugün de böyle, emin olun, emin olsunlar ki, yarın da böyle kalacaktır bu gerçek. Mustafa Kemal Atatürk’ü, Türk halkından koparmaya çalışanların bilemediği bir şey var; Mustafa Kemal, Türkiye’nin ta kendisidir; her metrekare toprağının bir yerinde izlerini mutlaka görürsünüz Gazi Paşa’nın. Yalnız devrimleriyle değil, insani taraflarıyla da Türk insanı Mustafa Kemal’i yaşamına ortak ederek, onu her daim yaşatarak hayatının merkezine oturtacak kadar seven, sayan ve her şeyin üzerinde tutan bir millet olarak emsali az görünen özelliklere sahiptir.

 

Dolayısıyla Atatürk’süz Türkiye, bir kanadı kırık Türkiye’dir. Kırmayın kanadımızı…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

AYAKLARINI DENK ALSINLAR!

AYAKLARINI DENK ALSINLAR!

Hazır Site by Uzman Tescil