Ana Sayfa Artova‎, Manşet, Sağlık, Tokat Haberler 27 Aralık 2017 777 Görüntüleme

Çamlıbel’de Karatina

Tokat merkeze bağlı Çamlıbel Beldesinde şap hastalığı nedeni ile hayvan pazarının kapatıldığı öğrenildi.
Tokat merkeze bağlı Çamlıbel Beldesinde görülen şap hastalığı nedeni ile karantina uygulaması başlatılırken, Artova ilçesine bağlı Çelikli, Iğdır ve Boyunpınar köylerinde hastalık sönünce kadar suni tohumlama faaliyetlerine ara verildi.
Şap Hastalığı virüs adı verilen gözle görülemeyen küçük canlılar tarafından meydana getirilen çift tırnaklı hayvanlara özgü, çok bulaşıcı ve hızla yayılan bir hastalıktır. Bu hastalık sığır, manda, koyun, keçi ve domuzlar yanında yabani çift tırnaklı hayvanlarda da görülür. Hastalık hem ekonomik boyutuyla, hem de hayvan sağlığını etkilemesi nedeniyle bu konuya önem verilmeli ve önceden tedbir alınmalıdır.
Şap hastalığının meydana getirdiği kayıplar;
Süt ve et verimindeki azalmalar,,
Hayvanların gelişmesinde gerilik,
Gebe hayvanlarda yavru atma,
Özellikle genç hayvanlarda görülen oldukça yüksek oranda ölümler,
Dış ticarete getirilen kısıtlamalardan doğan ekonomik kayıplar,
Tedavi masrafındaki maliyet şeklindedir.
Sığırlarda hastalık belirtileri;
Yüksek ateş,
Titreme,
Donuk ve cansız bakışlar,
Salyalı ve şapırtılı ağız,
Ağız, dil ve dudaklarda yaralardan dolayı yem tüketiminde azalma, buna bağlı olarak süt sığırlarında süt veriminin düşmesi, besi sığırlarında ise ağırlık artışının azalması,
Diş etlerinde hassasiyet ve içi dolu kabarcıklar, kabarcıklar birkaç saat sonra açılır ve açık kırmızı renkli yaralar meydana gelir.
Hassas ve ızdıraplı ayaklar,
Ağır vakalarda tırnak düşmesi,
Süt veriminde azalma,
Buzağılarda ölüm şeklinde görülür.
Tokat Ziraat Odası Başkanı Ahmet Dökülen, şap hastalığı nedeniyle Çamlıbel Beldesi ve civarındaki köylerde karantina uygulandığını söyledi. Şap hastalığı nedeni ile hayvan ölümleri konusundan kendilerine gelen resmi bir açıklama olmadığını ifade eden Dökülen, şap karantinasının Çamlıbel Beldesinin 10 kilometre çevresi ile sınırlı olduğunu sözlerine ekledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil