Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler 30 Eylül 2018 1646 Görüntüleme

CHP TOKAT’TA NE YAPMALI?

Cumhuriyet Halk Partisi de tıpkı AK Parti gibi yerel seçim startını verdi. Partinin ülke genelinde başarılı olup olamayacağını kestirmek şimdilik mümkün değil; ancak yerelde “nokta atışı” yapabilecek adayları bulabilirse CHP, başarı çıtasını yükseltebilir. Halkın sevdiği, ideolojik prangalardan soyutlanmış ve her koşulda Türkiye’nin şartlarını bilerek politika üreten isimler, CHP’ye başarı getirebilir. Dolayısıyla 30 Mart 2019 Mahalli İdareler Yerel Seçimleri CHP için yeni bir sürecin de başlangıcı olabilir; başarı parti örgütlerine moral verebilir, başarısızlık da 24 Haziran 2018 seçimlerinden sonra yeni bir çöküntüye yol açabilir.

 

24 Haziran seçimlerinin Türkiye genelinde yeni bir karmaşayı yaşayan Cumhuriyet Halk Partisi, Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce’nin “olağanüstü kurultay” çıkışıyla kaosa sürüklenmek istendi. Parti örgütlerinin bir kısmının da desteğini alarak sahaya kurultay talebiyle çıkan İnce Cumhurbaşkanı adayı olarak HDP ve İyi Parti’den aldığı emanet oyların moraliyle, partisinin esenliği açısından yersiz ve de anlamsız bir çıkışın adresi oldu. Sonuçta delegelerden yeterli desteği alamadı ve şimdi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı adaylığını düşlüyor.

 

Muharrem İnce’nin İstanbul’a aday gösterilip gösterilmeyeceğini bilemem, bildiğim Recep Tayyip Erdoğan örneği üzerinden verilen “İstanbul’a Belediye Başkanı olacak kişi Türkiye’yi yönetir” algısının kendisini cezbettiğidir. Ama Muharrem İnce şunu unutuyor: İstanbul’a son 30 yılda Belediye Başkanı olan Bedrettin Dalan, Nurettin Sözen, Recep Tayyip Erdoğan, Ali Müfit Gürtuna ve Kadir Topbaş içerisinde bir tek Erdoğan Cumhurbaşkanlığı makamına ulaşmayı başarmış bir liderlik örneği sergilemiştir. Ya da şöyle de diyebiliriz: Cumhuriyet dönemi boyunca Recep Tayyip Erdoğan dışında hiç kimse bu başarıyı yakalayamamıştır. Bu realiteye rağmen, üstelik de Cumhurbaşkanlığı Adaylığı sürecinde gösterdiği gereksiz polemiklerinin, sert üslubunun ve halktan uzak argümanlarla yeşerttiği propagandasının karşılığını başarısızlıkla alan Muharrem İnce, böylesi yeni bir maceraya girmeyi göze alabilecek mi, bunu hep birlikte göreceğiz…

 

Öte yandan yerel seçimlerin Tokat ölçeğinde CHP’yi ilgilendiren tarafı da oldukça önemlidir. CHP, belki de çok uzun zaman olmadığı ölçüde Tokat’ta başarıya yakın bir durumda görülüyor. AK Partili Turhal ve Zile Belediye Başkanlarının halktan uzak sergiledikleri başkanlıklarının, kendi yerlerini sıkıntıya düşürdüğü biliniyor. AK Parti muhtemelen bu iki ilçede aday değişikliğine gidecektir. Turhal ve Zile’de belli bir potansiyeli olan CHP için bu durum artı hanesine yazılabilecek bir gelişmedir. Cumhuriyet Halk Partisi, halkın benimsediği ve her kesimin oyunu alabilecek güçlü adaylarla Turhal ve Zile Belediye Başkanlıklarını kazanılabilir.

 

Ama CHP Tokat’ta her şeyden önce içerisindeki “ikiliği” sona erdirmelidir. İl ve bazı ilçe yönetimlerinin Muharrem İnce taraftarı oldukları için “görevden alınma” psikolojisiyle çalışamadıkları ortada. Ya bu “görevden el çektirme” olasılığı gerçekleştirilmeli, ya da “seçim sonuna kadar herkes birbiriyle omuz omuza çalışacak” garantisi örgütlere sağlanmalı ki insanlar görevlerine kendilerini verebilsinler. Eğer “örgütler seçime güçlü girsin” mantığı güdülerek görevden alınmalar olacaksa da bu, hemen olmalıdır.

 

Tokat’ta CHP’yi omzunda yıllarca taşıyan, bu partiye maddi-manevi desteklerini her koşulda sunan yüzlerce partili dışarda bekliyor. Partiye nifak tohumlarını ekerek adeta ortadan ikiye bölen eski il başkanının bıraktığı miras, bugün CHP’nin Tokat’ta yaşadığı kaosun nedenidir. İşte dışarda bekleyen, adeta bilinçli bir şekilde dışlanıp yönetimlere alınmayan o isimler bugün CHP için daha önemli hale gelmiştir. O isimler arasında öyleleri vardır ki, onlar, hasbelkader CHP’de milletvekilliği ve il başkanlığı yapanlardan kat be kat bu partiye hizmet etmişlerdir. Bunlardan sadece size iki isim vererek yazıyı noktalamak isterim:

 

Mustafa Duran ve Merdan Eroğlu…

 

Çileyle, emekle ve karşılıksız sevgiyle CHP için kalpleri atan bu iki isim, belki de bundan sonra partinin Tokat’taki kurtuluşunun mimarı olacak isimlerdir. CHP Tokat’ta yeni bir örgütlenmeye gidecekse mutlaka Mustafa Duran ve Merdan Eroğlu ile yola devam etmelidir; çünkü yılların ihmaliyle kaosa sürüklenen parti, il-ilçe başkanlıklarını sadece milletvekili olmak için basamak olarak kullanmak isteyenlerin hırsları yüzünden bu haldedir. Ve işte bu iki ismin, Duran ve Eroğlu’nun şöyle bir geçmişlerine baktığınızda hiçbir makama talip olmadıklarını, parti ne zaman dara düşse ellerini taşın altına koyduklarını görürsünüz.

 

Sanırım ne demek istediğimi çok iyi anladınız…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil