Ana Sayfa Köşe Yazısı 28 Şubat 2018 484 Görüntüleme

DİMES BU ÇIKMAZIN REÇETESİDİR

Şekerdeki özelleştirme süreci tüm hızıyla devam ediyor. Sosyal medyada ki iyi niyetli teşviklerin ve fırsat bu fırsat deyip bulanık suda balık tutmak isteyenlerin sayısı da her geçen gün artıyor. Özelleştirmeye siyasal çözüm arayanların ortak dileği özelleşmeye son verilsin, ya da bizim fabrika bunun dışında tutulsun. Peki kim becerecek bu işi. Elbette milletvekilleri. Biz onlara ne diye oy verdik. Verdiğimiz oyun hesabını verecekler elbet. Peki biz bu milletvekillerine oy verirken ak parti hükümetlerinin programın da özelleştirmenin olduğunu bilmiyor muyduk. Ya da birileri kulağımıza biz iktidara gelirsek özelleşmeye son vereceğiz mi dedi. Elbette bu soruların cevabı hayır olacaktır. Burada da şu itiraz var. Evet özelleşme olacaktı ama bu işten kimse mağdur olmayacaktı, ya da madem özelleşiyor o halde bunu Tokatlılar alsın.

Bu işten kimsenin mağdur olmayacağı neyin mağduriyet kapsamına girdiği tartışmalı bir kavram. Ancak bunu Tokatlılar alsın talebi ya da teklifi zenginin malı züğürdün çenesini yorarmış sözünü akla getiriyor. Milyon dolarlarla ifade edilen rakamların döndüğü böylesine bir alış veriş herhalde davul zurna ile toplanacak paralarla mümkün olmayacaktır. Bu iş için önce bir ana sermayedar gerekir. .Yüzde 51 den fazlası bu sermayelerindir. Hemen her fırsatta Torku’yu örnek gösterenler Torku’da ki sermaye dağılımına hiç baktılar mı acaba? Bakarlarsa göreceklerdir ki kuruluş sermayesinin yüzde yetmişe yakını 2 sermayedar üzerinedir. Böylece Torku bugün ki durumuna gelmiştir. Ekonominin kendi kuralları vardır ve bu kurallar uygulandığı sürece başarı gelecektir. Tokat içinde durum aynıdır. Turhal şeker fabrikasını Tokatlılar alsın diyorsak bir defa etrafında toplanılacak bir merkez sermaye gerekecektir. Paranın sahibi ,harcama kabiliyetini elinde bulunduran ,parasını takip edecek alanında da başarılı bir sermayedar. Bunun içinde en uygun adres hepimizin gurur kaynağı Dimes’tir. Bu gün süt ve meyve suyu sektöründe yerel üretimde lider olmuş bir markaya sahip olan Dimes artık Turhal şeker fabrikasını da portföyüne katmalıdır. Sermaye konusunda talep ederlerse kendilerine yardımcı olunmalıdır. Ticaret odaları esnaf odaları pancar ekicileri koop ve iş adamları bu konuda Dimes’e desteklerini eksik etmemelidirler. Dimes bu konuda kamudan yaptığı alışverişlerde de rüştünü ispat etmiştir. Bugün Kazova tarım işletmeleri eski adı ile inekhane örnek bir tarım işletmesi olarak faaliyet göstermektedir. Bu konuda sayın Orhan Diren e teklif götürülmelidir. Tokat sevdalarına kefil olduğumuz Orhan Ali Diren kardeşler buna duyarsız kalmayacaklardır. Ticaret ve sanayi odası başkanı Ahmet Arat’ın bu konuda yaklaşık bir haftadır efor sarf ettiğini biliyorum . Bu görüşmeler çözüme dönük atılmış en büyük adımdır. Gerek siyasi iradenin gerekse sivil toplum örgütlerinin bu konuda Arat’ı yalnız bırakmaması gerekir. Yüzde yüz şehrimize ait olan bir markanın Turhal şeker fabrikası ile geleceği nokta herkesin yüzünü güldürecektir

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil