Ana Sayfa Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 14 Eylül 2018 257 Görüntüleme

EVDEKİ ALTINLARIN KAZANMA DEVRİ

Tokat’ta Ziraat Bankası Sivas Bölge Yöneticisi Sayın Dr. Murat Serdar Bulut’bir işletmede gerçekleşen kahvaltı ve akabinde yapılan Altın Tahvili ve Altına Dayalı Kira Sertifikası ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Hiçbir kesinti olmayacak

Vatandaşlarımızın evlerinde ki altınları ekonomiye kazandırmak için bir çalışmamız olacağını ifade eden Ziraat Bankası Sivas Bölge Yöneticisi Sayın Dr. Murat Serdar Bulut:” İstanbul altın rafinelerinin elemanları şubelerimiz de hazır bulunacak. 22 ve 24 ayar altınları, üzerinde değerli taş bulunmayan altınları, çeyrek, yarım tam 2,5 ve 5’lik altınları 22, 24 ayar bilezikleri şubelerimiz kabul edecek. Bunun karşılığında faize duyarlı vatandaşlarımız için altına dayalı kira sertifikası, faiz kazancı elde etmek isteyen vatandaşlarımız için ise altın tahvili verilecek. Vatandaşlarımızın hesabına kayıt edilecek. Bunlar merkezi kayıt sistemi karşılığında saklanacak. 6 ayda bir kira yada faiz ödemeli 1,20 faiz oranı, yıllık 2,40, 2 yıl sonunda da 738 gün sonunda da 40080 getiriye vatandaşlarımız sahip olacaklar. Hiçbir kesinti olmayacak, vatandaşlarımız net 40080 Milyon Lira getiriye sahip olacaklar. Bu anlamada vatandaşlarımızı yastık altında ki altınlarını ekonomiye kazandırmaları anlamında şubelerimize bekliyoruz.” dedi.

Herhangi bir vergi,stopaj  kesintisi yoktur

Toplanan altın rafinelerin de külçe altına dönüştürülecek 

Bulut: “Önümüzde ki hafta perşembe, cuma Gazi Osman Paşa şubemiz , 6. etapta da ilk 3 gün ekim ayı içerisinde 3 gün Tokat 2 gün Gazi Osman Paşa şubemizle devam edeceğiz. Bir de ilçelerden sadece Turhal şubemiz var. Belirtilen tarihlerde mesai saati başlangıcından itibaren mesai bitimine kadar altın rafineleri elemanları gelip altınları değerinde alacaklar. 22 ayar bilezik, kolye gibi takılar gerekli şartları sağlaması durumunda kabul edilebilecek, üzerinde değerli ya da değersiz taş bulunan herhangi bir altın(takı) ve ayrıca Reşat altınlar kabul edilmeyecektir. Yatırımcılar herhangi bir kayba uğramayacak, altınlar hiçbir iskontoya tabi tutulmaksızın saflığı oranında bire bir olarak alınacaktır.1000/1000 saflıktaki 1 gram altın karşılığında 1000 adet altın tahvili/altına dayalı kira sertifikası aktarılacak,Senetler fiziken basılmayacak, Merkezi Kayıt Kuruluşu bünyesinde yatırımcı bazında kayıden saklanacaktır.İhraç tarihini takip eden 3 aylık süre sonrasında yani 91. Gün ve sonrasında satılmak istenirse herhangi bir iskonto uygulanmayacak, yatırımcı bu süreden önce satmak isterse %1,5 kesinti yapılacaktır.yatırımcılar vade tarihinden önce isterlerse senetleri bir başka gerçek kişiye satabilir veya devredebilir.İlan edilen fiziki altın talep etme dönemlerinde fiziki talepte bulunmayan yatırımcılara anapara ve dönem sonu getiri ödemeleri banka hesaplarına hesaben gram altın olarak aktarılacaktır.Altın tahvili/altına dayalı kira sertifikasından elde edilecek getiriler için stopaj oranı 2017 yılında Bakanlar Kurulu Kararı ile % 0 olarak belirlenmiş olup herhangi bir vergi,stopaj vb. kesinti yoktur.Toplanan altın rafinelerinde külçe altına dönüştürülecek ve Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın Merkez Bankası hesaplarında saklanacaktır.” ifadelerini kullandı.

Altın tesliminde herhangi bir kayıp olmayacak, işçilik parası alınmayacak

Eski ve yeni tarihli altınlar arasında değer farkı olmayacak

Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 3 ayrı seçeneği olacağını belirten Murat Serdar Bulut:” Vade sonunda anapara ödemesinde müşterilerin 3 ayrı seçeneği olacaktır bunlardan ilki Anapara bedeli vadesiz altın mevduatı hesabına (A02) gram olarak geri ödenebilir. İkincisi Hazine Müsteşarlığı’nın ihraç basın duyurusunda açıkladığı tarihler arasında Bankamıza başvuru yapmak koşuluyla Altın Tahvilinin/Altına Dayalı Kira Sertifikasının anapara bedeli 995/1000 saflıkta 1 kg.’lık külçe olarak veya Darphane tarafından basılan Çeyreklik Cumhuriyet Ziynet Altını olarak vade tarihinden sonra Bankamızca belirlenecek tarihlerde ve şekilde fiziken geri alınabilecektir. Üçüncü seçenek ise Hazine Müsteşarlığı tarafından yeni ihraç yapılması durumunda tekrar talepte bulunulabilecektir. Vadesinden (2 yıl) önce satılan tahviller için TL ödemesi yapılacak, fiziki altın sadece vade sonlarında talep edilebilecektir.Altın Tahvili, Devlet Tahvili gibi faiz getirisi sağlıyor.Altına Dayalı Kira Sertifikası ise kira gelirine endeksli olduğundan faizsiz kazanç sağlıyor.Ziraat Bankasında açılacak “Altın”, “TL” ve “Yatırım” hesaplarından ücret alınmayacak,Altın tahvili, yatırımcıya 6 ayda bir TL cinsinden altın fiyatına endeksli yüzde 1,20 (yıllık yüzde 2,40) getiri sağlayacak ve piyasa üzerindeki bu getiri stopaja tabi tutulmayacak, vergi alınmayacak,Altınlar en son 26 Ekim’e kadar Ziraat Şubelerine teslim edilebilecek,Mevcut Banka hesabında altını olanlar tahvil alamayacak, Altın tesliminde herhangi bir kayıp olmayacak, işçilik parası alınmayacak,Eski ve yeni tarihli altınlar arasında değer farkı olmayacak,Bankaya getirilecek altınlarda alt üst limit olmaksızın işlem yapılabilecek,Altın Tahviline ve Altına Dayalı Kira Sertifikasına sadece gerçek kişiler (bireysel yatırımcılar) yatırım yapabilecek,Altın Tahvilleri için 81 ildeki 692 adet Ziraat Bankası Şubesine başvuru yapılabileceklerdir. Teşekkür eder, saygılarımı sunarım.” şeklinde konuştu.

Haber: Ozan Odabaşoğlu

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil