Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 10 Eylül 2020 1626 Görüntüleme

FEHMİ ÇANKAYA”ESNAFIN SIRTINDAN İN ARTIK”

15 YIL ÖNCE İŞLEVİNİ BİTİREN KOOPERATİFTE MAAŞ ALMAKTAN BAŞKA NE İŞ YAPIYORSUN
KOOPERATİFİN ARACINI ÖZEL ARACIN GİBİ AİLECE KULLANMAKTAN VAZGEÇECEKMİSİN
BENZİNLİK KİRASINDAN ALDIĞIN VE ÖZEL İŞİNDE KULLANDIĞIN İDDA EDİLEN ,150 .0000 LİRALIK ÇEKİN HESABINI VERECEKMİSİN
ESNAF KAN AĞLARKEN 3 BRÜT ASGARİ ÜCRETİ ARKADAŞLARIN İTİRAZ ETMESE ALMAYA DEVAM EDECEKMİYDİN
ESNAFIN SIRTINDAN İKİ KURULUŞTAN 20.000 LİRAYI HER AY CEBİNE KOYARKEN HİÇ VİJDANIN SIZLIYORMU
2019 KONGRESİNDE BU YILKİ KONGREDE KOOPERATİFİN FESH EDİLECEĞİNİ SÖYLEDİĞİN HALDE FESH MADDESİNİ GÜNDEME NİYE ALMADIN

1965 Yılında kurulan Tokat Küçük sanayii sitesi yapı kooperatifi, küçük sanayicinin bir araya gelerek kurduğu ve sanayici esnafını işyeri sahibi yapma amacı güden 1000 ortaklı bir kooperatif., Bütün Alt yapı ve eksikler belediye tarafından karşılanan ,Yaklaşık 15 yıl önce işlevini bitiren kooperatif, arpalık halini aldı. 12 yıl önce göreve gelen Başkan Fehmi Çankaya ve birkısım yöneticiler, kooperatifi fesh edececeğiz vaadi ile seçimi alırken ,arpalık benzeri kooperatifteki nimetleri görmüş olacaklar ki, bundan vazgeçtiler..Sanayii esnafının şikayetci olduğu, başkan çankayanın oğlunun sanayii kooperatifinin aracını özel işlerinde kullanması,Araçla ailesi ile tatile gitmesi,Kira gelirlerindeki denetimsizlik ve benzillik gelirinden elde edilen 150.000 tl yi Başkan Fehmi Çankaya nın özel işlerinde kullanması ve bunun hesabını bir türlü verememesi sanayii esnafları arasında huzursuzluk yaratıyor.Fehmi Çankayanın (5 yıl öncesi rakamları ile)150 000 tl lik Kooperatife ait benzilliktan alınan çeki kendi özel işinde kullanması, kooperatif yönetimindeki Altan Çelik ve Mustafa Nalbant ın tepki göstererek istifa etmesine sebep olurken,Başkan Çankaya görevde kalmaya devam etti.Söz konusu yönetim kurulu üyelerinin istifalarının ardında, genel kurul öncesi 1500 lira olarak belirlenen başkan maaşının ,genel kuruldan sonra 3 asgari ücret( bugün itibarı ile yaklaşık 10.000 lira) olmasıda yatıyor. Bu duruma tepki gösteren 3 yönetim kurulu üyesi bu kadar parayı alacak ne gibi bir iş yaptığını başkana sorarken, aracın özel işlerde kullanılmasınada tepki göstererek yönetimden istifa ettiler..
Öte yandan sosyal medya hesaplarından Sanayii koop. Başkanı Fehmi Çankaya ya seslenen, Tüm Müteahitler dernek Başkanı Murat Şahin de,kooperatifle ilgili sorularına cevap istedi.

 • Başkanı olduğun Sanayii Kooperatifinin Makam Arabasını oğlunun düğününde GELİN ARABASI yaptın mı?diye soran Başkan Şahin,aynı makam arabası ile ailece marmarise tatile gidip, yakıtını kooperatiften karşıladınmı?. dedi.
  Sanayii Kooperatifi Genel Kurulunda Kooperatif Yönetim Kurulu 500 TL Huzur Hakkı, Başkan Fehmi ÇANKAYA’ da 3 katı yani 1.500 TL Aylık maaş almasına karar aldığı halde,(yine 5 yıl öncesi rakamları ile) Sanayii Kooperatifi Genel Kurul üyeleri ve Yönetim Kurulundan gizli, YILLARCA 3 BRÜT ASGARİ ÜCRET MAAŞ ALDIN MI? (Yaklaşık Aylık 10.000 TL)
  Diyerek, Sanayii Kooperatifinin malı olan BENZİNLİK’ten kira bedeli olarak 150.000 TL Kooperatife ÇEK alındığını, (bugünkü değeri 750.000 TL) yönetim kurulunun ısrarla bu çekin nerede olduğunu sormasına rağmen cevap veremediğini, kiracıdan parayı tahsil edip kendi işinde kullandığınıda idda etti.
  Başkan şahin in sorduğu en can alıcı soruda, sanayide kurulu bulunan ve ortak kullanıma tahsis edilen, Avrupa birliği projesinii yapan müteahhitten, işi sıkıntısız teslim alma vaadine karşı, herhangi bir kişisel istekte bulundunmu sorusu oldu.
  2019 yılında yapılan Mali Kongrede, 2020 genel kurulunda KOOPERATİFİN FESH OLMASI KARARININ Alınacağı sözü verdiği halde ,17 eylül 2020 tarihinde yapılacak kongreye, fesih kararının aldırılmaması da, üyeler arasında tepkiyle karşılanıyor.
  Tokat küçük sanayii sitesi yaklaşık 1300 işyerinden oluşan bir site. kooperatifin ise 1000 üyesi var.sitenin içersinde bir benzinlik 15 civarında işyerinden oluşan 10.000 000 a yaklaşan mal varlığı var.Kooperatifin feshedilmesi durumunda, bu mal varlığının satılarak üyelere eşit miktada dağıtılması gerekiyor. oysa şu durumda bu mal varlığı sadece yöneticilerine, özelliklede başkanına arpalık görevi görüyor.
  Sanayii esnafı kooperatifin fesh edilmesi ile, arpalığın musluğunu kesileceğini belirtiyor…Yoksa bu musluktan daha çok haramzade beslenecek.diyen kooperatif üyeleri .Koperatifin feshedilmesinin üyelerine parasal getiride sağlayacağı düşüncesinde.,Yaklaşık 10.000.000 tl mal varlığı olan kooperatifin, bu malvarlığını 1000 esnafla paylaşması demek, kişi başına 10.000 tl gelir demekk,i buda esnafın böylesine zor günlerinde ekonomilerine önemli bir katkı sağlayacak.
  Tokat Esnaf Sanatkarlar kefalet kooperatif başkanı A. Hamdi Aydoğan ın, her sanayii kooperatifi kongresinde, divan başkanı olması ve kongreleri oldu bittiye getirmeside ayrıca dedikodulara sebebiyet veriyor. Fehmi Çankaya nın Esnaf Birliği ile birlikte, yaklaşık 25 000 lira aylık maaş gelirini, esnafın sırtından temin etmesi ve bu görevdeki ısrarı saltanat bitsin artık dedirtiyor.
  Çareyi bu yolsuzlukları yazan, Güneş Gazetesini Almamakta bulan Çankayaya, bir soruda güneş yayın grubu olarak biz soruyoruz.
  Bunca yolsuzluğu, hırsızlığı, gazeteyi almayınca yazmayacağız mı sandın.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil