Ana Sayfa Manşet, Tokat Haberler 26 Aralık 2017 457 Görüntüleme

GÖNÜL COĞRAFYASINDA YAZ-KIŞ DEMEDEN; GÖNÜL SOFRALARI DONATAN, HAYIR KÖPRÜMÜZ

Sayın Çağlar öncelikle, bu kadar yoğun olmanıza ve yarın da Bangladeş’e oradan da Arakana geçecek olmanıza rağmen zaman ayırdığınız için teşekkür ediyorum.
Bütün çalışmalarınızı takdirle yâd ediyoruz. Hem sizlerden hem de bu yolda emek harcayan bağışta ve yardımda bulunan herkesten Rabbim razı olsun.
Bu faaliyetlerin önemine binaen bir Güneş gazetesi ve emekli i bir eğitimci olarak, bizlere düşen görevlerden birisi de yaptığınız işleri herkese duyurma, bilinçli bir toplum oluşmasına vesile olmaktır.
-Efendim, okuyucularınıza kendinizi tanıtır mısınız?
-Evet. Ben de duyarlılığınızdan dolayı hem şahsınıza hem de Güneş ailesine tebriklerimi ve teşekkürlerimi arz ediyorum. Bendeniz Cemil Çağlar. Tokatlıyım, eğitimciyim. Uzun yıllar milli eğitimde, kredi yurtlar kurumunda yöneticilik yaptım. Bununla beraber Tokat’ın en eski sivil toplum kuruluşlarının, kuruluşlarında ve çalışmalarında bulunan birisiyiz. STK, Dernekçilik, vakıf gibi alanlarda daha çok arkadaşımız var. Bunlardan bir tanesi de biziz. Uzun yıllar Memur Sen ve Eğiti Bir Sen’in başkanlığında bulundum. Şu an İHH’NIN başkanlığını yapıyorum. Bunun yanında Mısır, Filistin gibi sivil dayanışma platformlarında yöneticilik yaptık. Şimdiki hedefimiz İHH (İnsani Yardım Vakfı) olarak, gönül coğrafyamızda, insanın yaşadığı her yerde insani krizlere yardıma koşan; şehrimizde, ülkemizde, dünyada kısaca insanın yaşadığı her yerde acıları duyan, hisseden ihtiyacı olanların yanına hemen koşan ekibiz, kişiyiz. İHH olarak mülteci çalışması yapıyoruz. Ensar-Muhacir kardeşliği doğrultusunda ev sahipliği yapmaya çalışıyoruz. Bunu bizimle beraber yapan başka sivil toplum kuruluşları da var. Allah onlardan da razı olsun. Tokatlı olsun, Suriyeli olsun, Filistinli olsun yarın inşallah Arakana gideceğiz o bölge de ve dünyanın her yerinde temel ihtiyaçlara yönelik noksanlıkları, insanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek adına gece-gündüz çalışıyoruz. Yüzyılımız malum kriz yüzyılı oldu. Ekonomik, sosyal, siyasi, kültürel vb. hareketlenmeler çok yoğun. Bunları Afrika da, Ortadoğu da, Balkanlarda ve Türkiye’nin çevresinde; ateş çemberi ve insani kriz dalgası var. Bu bölgelere devletimiz Kızılay ile Tika ile yurt dışı Türkler vasıtası gibi yapılanmalarla yardım elini uzatıyor. Daha önemlisi Türkiye de ki bizim gibi sivil toplum örgütleri ve İHH olarak da bizler insani krizlere karşı maddi ve manevi destek oluyoruz. Birinci çalışma önceliğimiz anlattığım gibi mülteciler.
İkinci çalışma grubumuz yetimler. Savaşlar, depremler ve benzere olaylardan dolayı milyonlarca çocuk öksüz, yetim kalıyor. Bu çocuklar art niyetli insanlar yoluyla fuhşa, uyuşturucuya, dilenci ve organ mafyası gibi ellerde telef oluyor. İşte İHH olarak binlerce yetime, her bölgede yetimhaneler kurduk. Bunlara sahip çıktık hem biraz önce anlattığım tehlikelerden kurtardık hem de kilseler eliyle Hıristiyanlaştırılmasına da mani olduk. Özellikle Müslüman bölgelerde bu önemli. İHH’NIN ilkesi: İnsanın coğrafyasına, bölgesine, ırkına, dinine, mezhebine bakmaz. Mazlumun kimliği üzerinden eylemde bulunmayız. Mazlum kim ise ona en iyi yardımı yapmaya çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız da malum bunu belirtiyor. Amerika’dan sonra en çok insani yardım yapan ülkeyiz. Üstelik Amerika bu yardımlarını istihbarat, misyonerlik gibi çıkar amaçlı kullanıyor. Türkiye ise, gittiği ülkeye isteğe göre hastane, okul gibi bize ecdadımızdan tebarüz eden özelliğimizle kurumlar açıyor ve elimizi uzatıyoruz. Onların kimlikleri üzerinde bütünleşme çalışması asla yapmıyoruz.
-Sayın Çağlar, İHH ne zaman kurumsallaştı, 2017 Aralık ayı itibarıyla hangi ülkelerde faaliyetlerde bulunuyorsunuz?
-1995 yılında kurumsallaştık. Bu gün 5 kıtada 140’a yakın ülkede; Türkiye’den dünyanın her yerinde ki yardıma muhtaç her insana ulaşmaya çalışıyoruz.
-Sayın Çağlar, İhh’nın amacı nedir?
-Amacımız: İyiliği, her zaman her yerde yaşatmak.
Yeryüzünde adaletin ve iyiliğin hâkim olması için evrensel kardeşlik bilinciyle nerede olursa olsun muhtaç ve mazlum tüm insanlara ihtiyaç duydukları insani yardımı ulaştırarak onurlu bir yaşam sunmak.
İnsanı yardıma muhtaç hâle getiren ve mazlum eden her türlü politika ve faaliyetleri önlemek üzere tüm insanların temel hak ve hürriyetlerinin ihlal edilmemesi için gerekli çalışmaları yapmak.
Değişen dünyada, değişmeyen değerlerin yaşatılmasını sağlamak.
İyiliği, her zaman her yerde yaşatmak.
-Vizyonunuz nedir?
-Kalıcı projelerle kalıcı çözümler üretmek.
Savaş ve doğal afetlerin sebep olduğu olumsuzluklar giderilerek bireylere ve toplumlara kendi ayakları üzerinde durabilmeleri için destek olmak.
Tüm dünyada yardımlaşma alanında öncülük ederek ülkeler ve kurumlar arasında iş birliğini geliştirip ortak bilinç oluşturmak.
Yardıma muhtaç duruma düşmüş toplumların kişi ve kuruluşlarını güçlendirmek.
Kriz anında en az zarar için en hızlı ve etkin şekilde bölgeye ulaşmak.
Yoksulluğun giderilmesine ve sosyal adaletin sağlanmasına katkı sağlamak.
-Efendim, İHH İnsani Yardım Vakfı amaçlarınızı gerçekleştirirken hangi bölgeleri ön planda tutuyorsunuz?
Savaş ve savaşın etkisinin sürdüğü bölgeleri,
Afet bölgelerini,
Yoksulluk olan ülke ve bölgelerde, faaliyetlerimizi yürütüyoruz.
-Sayın Çağlar,İHH’nın çalışma ilkelerini açıklar mısınız?
-Öncü olmak.
Toplumlar arasında köprü olmak.
Hakem olmak.
Mazlumun sesi olmak.
Sömürünün olmadığı adil bir dünyanın yeniden inşasına katkıda bulunmak.
Emaneti en uygun şekilde kullanmak.
Şeffaf olmak.
Markayı ya da ismi değil hizmeti öne çıkarmak.
Din, dil, ırk, mezhep ayrımı yapmadan yardım etmek.
-Efendim, mazisi eski ama parlak bir sivil toplum örgütüsünüz. Böylesine deneyimli sivil toplum örgütünün üyesi olduğu başka, sivil toplum kuruluşları da vardır. Var mı, varsa hangileri ve hangi düzeyde?
-Evet var.
Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi (ECOSOC) danışman statüsünde üyelik
İslam İşbirliği Teşkilatı (OIC) danışmanlık statüsünde üyelik
İslam İşbirliği Teşkilatı İnsani Fonu (OICHF) meclis üyeliği
İnsani Forum (THF) üyeliği
İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (İDSB) üyeliği
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV) üyeliği
-Sayın Başkan, İHH çalışmalarını hangi alanlarda sürdürmektedir?
İnsan hakları,
İnsani yardım,
İnsani Diplomasi,
Acil yardım
Arama kurtarma,
Gönüllü faaliyetleri,
Bilinçlendirme alanlarında sürdürmekteyiz.
Değerli Güneş okuyucuları,
İnşallah yarın ki sayımızda da bu alanlarda ki müthiş çalışmaları; belgelerle, sayılarla, fotoğraflarla komu oyuyla paylaşacağız efendim. Türkiye ve Türk insanı olarak yaptıklarımızla gurur duyacak ve inşallah hep birlikte hayırlı işlere daha fazla koşacağız.
Röportaj Haber – Metin Falay.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil