Ana Sayfa Merkez 13 Ekim 2016 587 Görüntüleme

HAYALLERİMİZİN İLK ADIMINI SAYIN BAKANIMIZLA ATACAĞIZ

Belediye başkanı Av. Eyüp Eroğlu Perşembe günü kentsel dönüşümün startını vermek üzere şehrimize gelecek olan çevre ve şehircilik bakanı Mehmet özhaseki nin gelişi ile ilgili bilgiler vermek ve çalışmalar hakkında komuoyunu bilgilendirmek üzere bir basın toplantısı yaptı. . İnşallah Perşembe günü bir programımız olacak. Programımıza Ankara’dan Çevre ve Şehircilik Bakanımız Mehmet Özhaseki Bey gelecekler. “ diye başladığı basın toplantısında sayın bakanım Bu programın içerisinde tokat belediyesi olarak yaptığımız çalışmada da bizim le birlikte olacaklar.” dedi.
ŞEHİRLER ORADA YAŞAYAN İNSANLARIN İHTİYAÇLARINA GÖRE DİZAYN EDİLMELİ
“Şehirler bizlerin yaşadığı çok önemli havasını suyunu teneffüs ettiğimiz ve ruhumuzu verdiğimiz yerlerdir. Şehirler alt yapısıyla üst yapısıyla her anlamda şehre yakışan şehrin insanının ihtiyaçlarına cevap veren bir rolde olmalı. Bizde bu konuda özellikle hep şunu arzu ettik. Şehrimizin gerek alt yapısı gerek üst yapısı gerek mimarisi gerek estetiği gerek geçmişteki tokat silueti gerekse modern şehir görünümü gerekse bu şehirde yaşayan insanların ihtiyaçlarına cevap verme anlamında bu şehri dizayn etmeye bu şehri imar etmeye gayret ettik etmeye de devam ediyoruz.
ESKİ ŞEHRİ KORUYARAK YENİ ŞEHRİ İMAR EDİYORUZ
“Tabi ki belediyelerin çok önemli görevleri var. Ama bunlardan en önemli olanı bu şehrin büyümesi bu şehrin gelişmesi bu şehrin imarıdır. Yani imar bir şehrin belediyesinin en olmazsa olmaz yapması gereken hususlardan bir tanesidir. Biz tabi uzun zamandır bununla alakalı yol çalışması yapıyoruz. Şehrimizin önümüzde ki kırk elli yılda nasıl bir şehir olmasını arzu ederken bu nokta da eski tokatı bir yere koyuyoruz. Yeni tokat nasıl olmalı bu şehir hangi alanlarda hangi bölgelerde ilerleyebilmeli yine bu şehrin kentsel dönüşüm anlamında neler yapmalı neleri ortaya çıkartmalı bunu hangi bölgelerde ortaya koymalı tüm bunlarla ilgili oturduk kafa yorduk. Tabi bunu yaparken hep sorarak bunu yaptık. İşim bir tarafında odalarımız mühendisler mimarlar odası ticaret odası. Diğer tarafında bu işin mutfağında olan mimarlarımız mühendislerimiz yapı denetim firmalarımız. Bir tarafında yine bu işi yapan yerel müteahhitlerimiz ve belediyemiz deki teknik elemanlarımızla en sonunda belediye meclisimizde bunları tartışarak bir takım kararlar aldık. Ki bu kararlar bununla bitmiyor. Bundan sonra da alınmaya devam edecek.
YAZICIĞLU TASARILARIMIZIN ETE KEMİĞE BÜRÜNDÜĞÜ BÖLGEDİR
Tabi bu aldığımız kararların ilk ete kemiğe büründüğü yer Yazıcıoğlu evlerinin olduğu bölgedir. Burası hatırlarsınız 1986 yılında o dönemin valisi Allah rahmet eylesin makamı cennet olsun Recep Yazıcıoğlu Bey tarafından kurulan bir kooperatifle beraber büyüyen gelişen bir alan. Hepimizin de bildiği gibi o bölge 60 hektardan oluşan ve o dönemde Vali Recep Yazıcıoğlu beyin destekleriyle öğretmen ve bir takım memur arkadaşlar tarafından başlatılan bir kooperatifçilikle bin tane konut yapılmış o bölgede. Yani 1986 yılında kooperatif kurulmuş ve on yıl içerisinde bu kooperatif bin tane konut yapmış. Sonra kooperatif haricinde de beş yüze yakın yine orada ki özel mülk sahipleri tarafından yapılan konutlarla beraber bu alan bin beş yüz konutun olduğu içinde beş bin insanın yaşadığı iki katlı üç katlı binalarla şehre hizmet vermiş 2010 yılına kadar. Sonra 2010 yılında kooperatife ait başkaca orada boş arsalara 2010 yılında tekrar bir inşaat yapmak suretiyle değerlendirildi ve gördüğünüz yeni hayat evleri ahi evleri ve orada olan başka bloklarla beraber o Yazıcıoğlu evlerinin yanında 1000 tane daha yeni konut ortaya çıktı. Tabi bu 2010 yılından başlayıp 2015 yılına kadar devam etti. Baktık burası şehrin cazibe merkezi haline geldi.
VATANDAŞLARIMIZ HÜKÜMETİMİZİN KENTSEL DÖNÜŞÜM PROJELERİNDEN FAYDALANMAK İSTEDİKLERİNİ BİZE İLETTİLER
Ama bir taraftan eski binalarla yeni binaları yan yana koyduğunuzda çok uyum sergilemiyor. Bunun yanında hükümetimizin ortaya çıkardığı kentsel dönüşüm yasasıyla özellikle vatandaşta bize bir baskı oluşturdu. Başkan biz artık burada yetmiş seksen metrekarelik eski evde oturmak istemiyoruz. Buraların dönüşümünü istiyoruz. Burada kentsel dönüşüm yapmanızı talep ediyoruz diye belediyemize geldiler. Bizde 2015in sonlarına doğru ve biz bu alanı 60 hektarlık bu alanı ki bu alanın içinde bin üç yüz tane konut var. Yani yeni yapılanlar bin tane ama eski olanlar da toplam bin üç yüz konut. Bu konutları oturduk değerlendirmeye aldık. Beş ay gibi bir zaman çalıştık. Ve mayıs ayında biz bunu belediyemizin meclisine sunduk. Yine orada bir ay boyunca tartıştık. Ve 2016 yılının haziran ayında orayı kentsel dönüşüme meclis kararı ile aldık. Ve burada yapılacak olan binaları 12 katta sabitledik. Baktığınızda 25 katlı bina da var. 15 katlı bina da var. 10 katlı bina da var. Ve biz orada yapılacak binaları 15 kata sabitledik. Ve orada ayrı ayrı parseller vardı. Biz bu parselleri birleştirdik. Ve 4000 metrekareden az olmayacak şekilde tüm parseller burada işleme girecek dedik. Ve böylece 4000 metrekareden az olmayan 12 şer kattan oluşan geniş yolları olan park alanları olan yeşil alanları olan yani her şeyi olan bir kentsel dönüşüm projesini meydana getirdik. Ve haziran ayında aldığımız bu karar temmuz ayının sonlarına doğru kesinleşti ve şu anda kullanıma hazır hale geldi. Hemen ardında 103 tane orada konutun olduğu ve 10 bloktan oluşan binalar silsilesi geldiler müracaat ettiler. Bizim yerlerimizde kentsel dönüşüme girsin diyerek belediyemize müracaat ettiler.
TEMEL ATMAYI SAYIN BAKANIMIZLA BERABER YAPACAĞIZ
Ve bir firma ile anlaştıklarını söylediler. Ve şu anda eski 103 konut yıkıldı yerine kentsel dönüşümle5 bloktan oluşan toplamda 205 dairenin olacağı yeni binalar yapılacak. İşte bizde Perşembe günü bunun temel atmasını yapacağız. Perşembe günü ilk startımızı vermiş oluyoruz. Ve bunun anlamı 103 eski bina yıkılıp 205 tane kentsel dönüşümle yeni binanın yapıldığı temel atmayı yapacağız sayın bakanımızla beraber.
3-4 YIL İÇERSİNDE TOKAT IN TAMAMI KENTSEL DÖNÜŞÜME GİRMİŞ OLACAK
Tabi şu anda bu kararın çıkmasından sonra yoğun şekilde parsellerden talepler geldi. Mesela bir başka dosya 60 konuttan oluşuyor. On konutlar yıkıp yerine yaklaşık 140 bina yapılacak. Ayrı yine 40 konutun olduğu bir dosyada yaklaşık 120 konutta orada yapılacak. Ve bu silsile halinde geriye kalan 1300 dairenin tamamına sirayet edecek. Ve inanıyorum ki 3-4 yıl içerisinde tokatın tamamı kentsel dönüşümle beraber dönüşmüş olacak. Ve o bölgemiz bizim modern tokatın yeni yüzü olan tokatın örnek bir projesi olarak inşallah devreye girmiş olacak. Ve buda tokadımızın kentsel dönüşüm anlamında ki ilk çalışma olacak. Tabi şehrin muhtelif yerlerinde bir apartman iki apartman kentsel dönüşüm den yararlanmak için ama bu sadece o parselle ilgili ya da o bina ile ilgili ama bu kocaman bir bölgeyle ilgili yaptığımız bir çalışma. Ve sonuçta 1300 eski bina 3-4 yılda komple yıkılıp yerine 4300 civarında yeni konutların olduğu bir kentsel dönüşümle yeni bir mahalleyiya da yeni bir bölgeyi de tokatlımız kazanmış olacak. Tabi biz birkaç bölge de daha kentsel dönüşüm çalışıyoruz. Oğul bey mahallemiz orda 1-2 kattan oluşan ahşap binalar var. O binaların dönüşümü ile ilgili bir çalışma yapıyoruz. 2 bölgemiz daha var. Bu 3 bölgemizde bir kentsel dönüşüm çalışmalarının şu anda arifesindeyiz. Buradan belki şu ifade edilebilir. Erenler bölgesinde bir çalışma var mı yok mu diye. Erenler bölgemiz bizim tarihi bir bölgemiz. Özellikle o tarihi dokunun olduğu alanlarda biz dönüşüm düşünmüyoruz ama onun haricinde kalan alanlarda böyle bir çalışma yapılabilir. Ama biraz daha yukarılara doğru biraz daha çevre yoluna doğru yapılabilir. Çünkü bu mana da bize soru geliyor. Çünkü eski tokatı muhafaza etmek lazım. Tarihi yerleri tarihi sokakları muhafaza etmek lazım. Biz eğer yıkarsak buraları komple kentsel dönüşüm adı altında yenilemeye çalışırsak o zaman tarihimize karşı da büyük bir hata işlemiş oluruz. Çünkü Tokat kadim bir şehir. Tokat 5000 yıllık bir şehir. Artı o tokatın sokakları caddeleri konakları evleri çok daha tarihe dayanan bir geçmişi var. Tabi onlarıda muhafaza etmek adına onlarıda buradan ifade etmek istedim.
SAYIN BAKANIMIZDAN İKİ TALEBİMİZ OLACAK “KALEDİBİNİN KENTSEL DÖNÜŞÜMLE ÇÖZÜMLENMESİ ESKİ ÇÖP ALANIMIZIN ŞEHRİMİZE KAZANDIRILMASI”
Bunun yanında sayın bakanımızdan başka iki talebimiz daha olacak. Bunlardan bir tanesi kale dibinin kentsel dönüşümüdür. Kentsel risk taşıdığı için kayalar taşlar düştüğü için. Önce bakanlar kurulu tarafından risk alanı ilan edilmişti. Ve bu ilandan sonra bunun iki çözümü vardı. Birinci çözüm komple kamulaştırılıp orda ki vatandaşların parasını verip boşaltılmasıydı. İkincisi ise orada ki insanlara başka bir yerde konut yapmaktı.
Birinci anlattığım tabi ciddi paralar gerektiriyor. İkincisi ise rezerv bir alan bulup o alanda yeni binaların yapılması gerekiyor. Bu proje bakanlığın ve belediyenin ortak yaptığı bir proje. Bizde bu konuda inşallah sayın bakanımızıda oraya da götüreceğiz. Biliyorsunuz o kentsel risk alanı yıkıldığında komple 25 metrelik yol ve geri kalan kısmında park ve yeşil alanlar kalacak. Yani o alan boşaltıldığında yerine beş on katlı binalar yapılmayacak. Vali konağından başlayıp ta ki çevre yoluna kadar o kısımda Semerkant MahallesiKâbe-i mescit mahallesi yine cami-i kebir mahallesi ve yukarda sarı güllük gibi bir takım evleri içine alan bir alan burası. Yanlış hatırlamıyorsam 479 parseli ilgilendiren bir proje çokta büyük bir proje. İnşallah bu da önümüzde ki yıllarda sayın bakanımızında vereceği desteklerle yapıldığında inanıyorum ki hem tarihin orada ortaya çıktığı hem insanlara can güvenliği anlamında sıkıntı yaşadığı o bölgede ki insanların tahliye edilmesi hem açılacak yeni yollar inanıyorum ki şehre çok ama çok katkılar sağlayacak. İkincisi bunu ifade edeceğiz sayın bakanımıza kentsel dönüşümden sonra. Bir üçüncüsü de bizim tabi çöp alanımız var vahşi çöp alanımız bu alanımıza dört yıl öncesine kadar devamlı çöp dökülmüş ve çöp dağlarıyla şu anda orası büyümüş. Oranın biz projesini bitirdik. Çevre ve şehircilik bakanlığımıza teslim ettik. Ve ciddi anlamda da bir para gerektiriyor. Biz buraya bakanımızdan destek isteyeceğiz. Bu alanın üzerine yeşil alan tenis kortları yürüyüş alanlarının olduğu parkların olduğu ki orası çokta büyük 100 dönümü aşkın bir yer. Böyle bir yerlerde insanların gidip rahatlıkla yeşil alanda yürüyebileceği bir yer haline dönüştürelim diyoruz. Tabi bu projenin yapımı takriben 10 milyon civarında olabilecek bir proje. Bizde bu projeye ayrıca destek isteyeceğiz sayın bakanımızdan. Bakanımız Perşembe günü tokattalar. Ve bizim bu kentsel dönüşümle alakalı yapacağımız törenimize katılacaklar saat 16.00’da. Yazıcıoğlu evlerinin olduğu alanda. Bu vesile ile tüm tokatlı hemşerilerimizi davet ediyorum. Biz orada bin beş yüz kişilik bir oturacak alan oluşturacağız. Halkımızı çünkü burada görmek istiyoruz. Bu güzelliği paylaşmak istiyoruz. Cumhuriyet meydanımızdan da araba kaldıracağız. Saat 16.00’da da tüm tokat halkımızı bekliyoruz. DEDİ.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil