Ana Sayfa Manşet, Tokat Haberler 22 Ocak 2018 421 Görüntüleme

“Hayvan Sağlığı Şubesi Olarak, İlimizde Bulunan 280 Bin Büyükbaş 388 Bin Küçükbaş Hayvanın Sağlık Kontrollerini Yapmaktadır”

Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü basın mensupları adına kahvaltı düzenledi. Etkinliğin ardından Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin, müdür yardımcıları, şube müdürleri ve basın mensupları katılımıyla toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan Tokat İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Orhan Şahin: “Değerli basın mensubu arkadaşlar hepiniz hoş geldiniz. Davetimize icabet ettiğiniz için teşekkür ediyoruz. Kurum olarak 2017 yılında neler yaptık, 2018 yılında neler yapacağız bunları size aktarmak istiyorum. 2017 yılında başlayan milli tarım politikası çerçevesinde ülkemiz 941 havzaya ayrıldı. İlimizde 12 havza olarak belirlendi. 2018 yılında yapılacak olan bitkisel üretim destekleri bu havza bazlı model üzerinden yapılacak. Tokat’ta merkez de dahil olmak üzere 12 ilçemiz vardır. Bakanlığımızın belirlemiş olduğu ürünlerin bu havzalarda desteklemesi yapılacak. Havzada yapılan tarımsal faaliyet için belirli ürünleri belirlenen havzada yapan çiftçilerimiz mazot ve gübre desteği alacak.

IMG_7913
Kurum olarak bakanlığın verdiği destek ve yapılan projeler dışında çiftçilerin maliyetini düşürmek adına da projelerimiz oluyor. 2016 yılının 9. ayında ilimiz Dokap kapsamına alındı. Bu projeye girdikten sonra ‘çiftçilerimiz için ne yapabiliriz’ bunun istişaresini yaptık. Projeye 9. ayda girmemizden ötürü ödenek sağlanamamasına rağmen kurumdaki arkadaşlarımızın yoğun çalışma ve gayretleriyle 14 proje sunup bunların 5’ini kabul ettirmiş bulunmaktayız.
2016 yılında milli tarım politikası açıklandığında hayvansal üretimde verimliliğin artırılması kapsamında 31 ilde damızlık koç-teke üretim istasyonu kurulması kararlaştırıldı. Tokat’ta bu illerden biri olmuştu. Bu proje koyun- keçi birliği tarafından Çamlıbel’de yürütülecek. Şuan kış mevsiminde olmamızdan dolayı inşaatına başlanamadı. Bu proje ile çiftçilerimiz damızlık vasfındaki koçlardan aldığında maliyetinin yarısı bakanlık tarafından desteklenecek. Yine ilimizde damızlık manda üretim merkezi Pazar’da kurulacak olup burada da %50 maliyet bakanlığımız tarafından karşılanacak.
İlimizde yapılan diğer bir projemiz ise ‘mera hayvancılığı yetiştirme bölgesi’dir. 2017 Aralık ayında uygulanmaya başlanmıştır. Proje kapsamında damızlık düve alımlarında %30 hibe desteği var. Burada bir avantaj bulunuyor: buzağı başına %30 hibe artı 200 lira destek olması. Bir buzağıda 750 liraya varan desteklerimiz oluyor. Kaba hesapla ilimizde 100 bin adet buzağı varsa 200 lira destek ile toplamda 20 milyon lira gibi bir para ilimiz ekonomisine katılmış oluyor. Bu projelerde destek olan siyasilerimize, basın mensuplarına ve emeği geçen bütün çalışanlarıma teşekkür ediyorum.
Yine 2016 yılında başlayıp şuan devam eden ‘genç çiftçi’ projemiz var. 2016 yılında 176 tanesi bayan olmak üzere 239 tane genç çiftçimiz bu projeden faydalandı. Buradan ilimize giren 7 milyon 160 bin liradır. 2017 yılında ise 252 genç çiftçimiz olup buradan gelen kaynak 7 milyon 560 bin liradır. Sizlerin aracılığıyla çiftçilerimize Dokap kapsamında yeni ahır ve ağıl yapımının son müracaat tarihinin 31 Ocak 2018 olduğunu hatırlatmış olayım. Çiftçilerimiz inşallah buradan da hak ettiği değeri almış olacaktırlar. 2017 yılında 105 müracaat olup bunların 50 tanesi kabul edildi. Şuanda 6 proje yapılmakta olup tamamı kasım ayına bitmiş olacak. Ahır yapımıyla ilgili 5 milyon 560 bin liralık bir kaynak sağlanmış olacak. Yine Mart 2018’de son müracaatları yapılacak olan ‘bireysel sulama’ desteği %50 olacak.
Tokat’ta artık projelerin hangi bölgede yapılabilir olması üzerine bir kümelenme yapmamız lazım. Çilek projemiz 2017 yılında 33 çiftçimiz ile uygulandı. Bağcılık geliştirme projemiz 6 milyon 600 bin liralık bir projedir. Projeden 2 bin dönümlük bağ tesis edilecek. 2017 yılında 660 dönümlük bağ hayata geçmiş durumdadır. Proje Merkez, Pazar, Zile, Niksar ve Erbaa ilçelerimizde yapılmaktadır. 2 bin dönümlük bağ tesisi tamamlanınca toplamda yıllık 7 milyon liralık girdi sağlanmış olacak. 70’li yıllarda ilimizde 14 bin hektar bağ alanı mevcutken 2017 yılı son verilerine göre 6 bin 700 hektar bağ alanı var. Amacımız bu proje ile mevcut bağ alanını eski seviyelerine getirmektir.
Bakanlığımız 2018 yılını ‘hayvan hastalıklarıyla mücadele ve buzağı ölümlerinin engellenmesi’ yılı olarak ilan etti. 2016 yılının sonunda kurum olarak Dokap’a verdiğimiz ‘buzağılar ölmesin, işletmeler boş kalmasın’ projesine verilen bu değerden oldukça mutluyuz. Hazırlıklarımızı tamamladık. Önümüzdeki günlerde sahada buzağı ölümleri ile çalışmalara başlanacak. Yaptığımız çalışmalarda ilimizde yaşanan buzağı ölümlerinin %10 seviyelerinde olduğunu tespit ettik. Amacımız 3 yıl içerinde bu oranı %5, devam eden yıllarda ise %2 seviyelerine getirmektir. Bunu elde ettiğimizde hem ilimize hem de ülkemize çok büyük bir katkısı olacak. Topladığımız verileri zaman zaman sizlerle de paylaşıp bu projenin değerlendirmesini birlikte yapacağız.
Yine ‘Göçerlere bir aydınlık projesi ile zaman zaman küçükbaş yetiştiricileri yaylalara çıktığında elektrik altyapısı olmayanlara yönelik bir projesidir. Yetiştiricilere güneş paneli dağıtarak bu ihtiyaçlarını karşılamak hedeflenmiştir. Onların hem temel insanı ihtiyaçları hem de ürettikleri süt, yoğurt gibi ürünlerin daha iyi şartlarda korunması için böyle bir proje yaptık. Şuan 330 tane çiftçimize bu panelleri dağıtma aşamasındayız.
Bildiğiniz gibi ilimiz, özel idare kaynaklarını çok verimli bir şekilde kullanan bir ildir. 2016 yılında birer dönümlük seralar kurularak çiftçilerimizin hizmetine sunuldu. Şuanda da 2017-2018 yıllarında yem bitkilerinin yetiştirilmesi, sertifikalı buğday tohumu dağıtımı gibi projelerimiz devam etmektedir.
Kurum olarak yaptığımız diğer bir faaliyet ise gıda denetimleridir. İlimize 5 bine yakın gıda işletmesi vardır. Bunun 450’si üretim, geri kalan ise satış ve toplu tüketim tesisleridir.2017 yılında 8 bin 500 denetim yaptık. 520 numune alınıp analiz edilmiştir. 63 işletmeye de çeşitli konularda cezai işlem uygulanmıştır. Bitkisel üretimde 720 numune, hayvansal üretimde 150 tane numune alınmıştır. Numuneler hem paketli ürünlerden hem de hasat öncesinde bitkilerden de alınıyor. Eğer hasat öncesi aldığımız numunede bir olumsuzluk varsa bunun önlemini erkenden almış oluyoruz. Örneğin ilaç kalıntısı varsa hasadı geciktirerek problemi çözmüş oluyoruz.
Bitkisel üretim şubemizin yaptığı faaliyetlerden 1 milyon 211 bin adet fidan ve 1 milyon 870 ton patates tohumunun sertifikalandırılmasıdır. Yine 11 milyon adet sebze fidesinin kontrol raporunu bu şubemiz yapmıştır. Hayvan sağlığı şubesi olarak, ilimizde bulunan 280 bin büyükbaş, 388 bin küçükbaş hayvanın sağlık kontrollerini yapmaktadır. 2017 yılında başta şap hastalığı olmak üzere çeşitli hastalıklara yönelik 950 bin adet aşı yapılmıştır. 300 bine yakın küpe takılmıştır. Hastalıklarla mücadele konusunda yoğun bir şekilde çalışmalarımız devam etmektedir. Hayvansal ürünlerde ilaç kalıntısını önlemek adına numune alınıp analiz ediliyor” dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil