Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet Yanı, Tokat Haberler 7 Ocak 2018 488 Görüntüleme

“İnsana” Dair Ne Kadar Konu Var İse, Tamamıyla İlgilenen Bir Kurum: İL ÖZEL İDARE-2

Saygı Değer Güneş Okuyucuları,
Tokat sevdalılarının; Tokat’ta, ilçelerinde, beldelerinde ve köylerinde 2017’de yaptıkları ve 2018’de yapacakları çalışmaları, en yetkili ağızlardan aktarmaya bugün de devam ediyoruz.
İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Âdem Dizer ‘in, misafiri olduk. Atalarımızın “Su baştan kesilir.” Kuralını uygulamaya devam ediyoruz. Yani en yetkili kişiden, kurumlarının bütün hizmetlerini ayrıntılarıyla bu satırlarda okuyabilirsiniz.
-Sayın Dizer, Ulusal Demir Yolu ağında çalışmaların devam ettiğini biliyoruz. Hava alanı ve ulusal karayollarımızda ki son durumu özetler misiniz?
-Bundan yıllarca önce rahmetli Yazıcıoğlu’nun ve o zaman ki özel idarenin gayretleriyle mevcut hava alanı yapılmış. Zaman gösterdi ki bu hava alanı artık ihtiyaca cevap vermiyor. Bu tespitlerden sonra siyasilerimiz yeni hava alanı çalışmalarını başlattılar. Türkiye’de 81 vilayetimizde, turizm ve büyük ticari illerimizi çıktığımız zaman Tokat’tan başka hangi ilde ikinci bir hava alanı yapım çalışması var. Şu an resmi kayıtlarda Tokat’ta havaalanı var görünüyor. İkinci hava alanının, yatırım planlarında yer alması ciddi bir siyasi başarıdır. Çalışmaları millet vekillerimiz ve görevliler takip ediyor. Yer çalışmaları yapıldı. Tokat’ın ilçeler dahil her yeri tekrar incelendi ve burada karar kılındı. Yerin istimlaki çalışmaları vatandaşlarımızla karşılıklı anlaşmalarla yürütüldü. Bedeli az bulanlar mahkeme yoluna gitti. Mahkeme ihalenin yapılmasına engel değil. Yapım aşamasında ise, 10 Ocak’ta ihale var. Firmaların ön yeterlilik ihalesi yapılacak. Bu şu demek. İşi yapacak firmalar belirlenecek. Süreçle ilgili rutin işler devam ediyor. Daha önceki hatalara düşmemek adına, belki bir yıl geç olabilir ama önümüzde ki on yılları kurtaracağız. İşin aktörleri ilgileniyor, inşallah güzel de bir hava alanı olacak.
Kara yollarına gelince, Tokat tarihine baktığınızda ticaret merkezi konumundayken, sonradan bu önemini kaybetmiş. Ancak yine aslına rücu edecektir. Tokat’ımız duble yollarla Sivas, Ankara, İstanbul, Erzurum’a bağlanıyor. Tokat merkezde D 100 Karayoluyla Niksar’a bağlanma çalışması devam ediyor. Mecitözü yolunun ihaleleri de yapıldı, duble yol çalışmaları devam ediyor. Zile -Alaca yolunun da ihaleleri yapıldı, çalışmalar devam ediyor.
-Zile-Turhal arası duble yol çalışması var mı?
-Zile-Turhal arası 10 kilometrelik kısmının, duble yol ağına alınması için gerekli talepler Ulaştırma Bakanlığımıza iletildi. Olumlu bir netice alacağımızı ümit ediyorum.
Asıl konumuzdan biri, Karadeniz’e bağlantı yolu. Şu spekülasyon sürekli yapılıyor. İşte Ünye-Akkuş-Niksar yolu iptal edildi. Bunun yerine Mesudiye-Koyulhisar yolu yapılıyor. Asla doğru değil. Bunlar birbirinden tamamen farklı yollar. Ulusal kara yolu strateji planında iki yolda var. Bu yollar birbirinden farklı. Biri diğerinin yerine yapılan bir yol değil. Şimdi Niksar-Ünye yolunda biz, hâlihazırda kullanılan yolu mu iyileştirelim; yoksa yeni bir yol mu yapalım? Bu hususla ilgili çalışmalar millet vekillerimizin takibinde.
-Sayın Başkan Tokat yöremiz; doğal güzellikleri, hanları, hamamları, köprüleri, müzeleri, camileri ve tarihi ile müstesna illerden bir tanesi. Turizm alanında ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
-Bu tarihi eserlerin ihya edilmesiyle ilgili çalışmalar başlatıldı. Bunun yanında, Tokat’ta ki tarihi konaklarımızı biz özel idare olarak satın alıyoruz ve ihyasını yapıyoruz. En son yaptığımız iş “Yüksek Kahve.” Şu anda da bitmek üzere. Ayrıca Yazmacılar Çarşısı’nın yakınında “İspiroğlu Konağı” var. Buranın mülkiyetini de Özel İdare olarak satın aldık. Orta Karadeniz Kalkınma Ajansıyla bir proje kapsamında onlara tahsis ettik ve tadilatı yapılıyor. Burası bu ajansın merkezi olacak. Bunun gibi değişik ilçelerimizde değişik eserleri satın alıyor, ihya ediyor ve kullanıma sunuyoruz.
Bunların dışında Tokat’ımızla ve turizmle ilgili il dışında yapılan; fuarlar, organizasyonlar gibi faaliyetlerin giderlerini biz karşılıyoruz. Tokat’ta da turizmle ilgili faaliyetlerin, İl Turizm Müdürlüğümüz vasıtasıyla büyük ölçüde katkıda bulunarak gerçekleşmesini sağlıyoruz. Ayrıca Başçiftlik’te tanıtım amacıyla “kayak merkezi” yaptık ve halkımızın kullanımına sunuldu. Turizm Müdürlüğümüz ‘ün çıkardığı turizm ile ilgili kitapların masrafına da katkıda bulunuyoruz. Yerel yönetimlerle birlikte yaptığımız çalışmalar da var. Bunlardan bir tanesi şu an Zile Belediyesi, OKA ve Kaymakamlıkla birlikte yürüttüğümüz “Sokak Sağlıklaştırma Projesi” Yine Tokat’ta Belediyemizin büyük oranda üstlendiği, “Halis Sokağının” sağlıklaştırma projesine de destek veriyoruz.
-Bu destek miktarlarınız belli mi Sayın Dizer?
-Zile için tahminen %25’lik bir kesim, Tokat’ta ki kısım için de yine tahmini belirtiyorum 500 bin liralık bir katkımız olacak.
Bunlarda ki amaç şu: Özel İdare olarak biz de taşın altına elimizi sokalım. Miktarın önemi yok. Kurumlar arası iş birliği çerçevesinde bu ekipman ve proje desteği de olabilir. Biliyorsunuz KUDEP diye bir birim var. KUDEP tarihi eserlerin denetimiyle ilgili. Özel İdaremiz bünyesinde ki bu kuruma belediyelerimiz de üye. Buranın personeli ile yürütülüyor. Bu da bir destektir. Amaç insanın olduğu her yerde; görev alanımız gereği işin içinde olmak. Ne kadar çok istişare edilirse o derece sağlıklı sonuçlara ulaşılır. Şehrimiz daha hızlı gelişir. Turizmle ilgili gelen bütün taleplere karşılık vermeye çalışıyoruz. Köylerimizde ki türbelerin düzenlenmesi hususlarında destek veriyoruz. Tescilli ürünlere ilgili oldukları birimlerle bağlantılı olarak destek veriyoruz.
-Sayın Dizer, Zile ve Niksar’da termal-sıcak su çalışmalarınız var. Bu çalışmalar hangi aşamada bu ilçeler sıcak suyla buluştu mu?
-Tokat’ımız da yıllardır Sulusaray ve Reşadiye’mizde zaten bir kaplıca kültürü mevcut. Buralarda sıcak sular Özel İdareye ait. Gerek duyulursa ilgili işletmeye ya da yerel yönetimlere de tahsisi etmek suretiyle kullandırabiliyoruz. Üç yıl önce MTA vasıtasıyla bir çalışma başlattık. Tokat’ta ve ilçelerinde sıcak su olma ihtimali olan yerleri ve haritaları tek tek aldık. Bu doğrultuda ilk çalışmamıza Niksar Sarıyazı da başladık. Burada çok kaliteli ve güzel bir su elde ettik. Şu anda çıkmış vaziyette.
Burada birincil amaç; termal seracılık yapmak. Buradan da özellikle yatırım yapmak isteyen girişimci kardeşlerimizi, firmalarımızı Niksar bölgesine “termal seracılık” yatırımı için davet ediyoruz. Niksar bölgemiz bu tür bir yatırım için çok uygun.
Söngüt bölgemizde de bir çalışma oldu ama orada sıcak su bulunamadı.
Zile’de ki çakışmalarımız son aşamasında. Sonuçta yer altında arama yapıyorsunuz. Zile’den de umutlarımız yüksek.
Ayrıca Sulusaray’da ki ve Reşadiye’de ki suların ihyası ve korumasıyla ilgili çalışmalarımız devam ediyor.
Bununla birlikte Erbaa bölgesinde, Kaymakamlıkla birlikte “Organize Seracılık Bölgesi” çalışmasını yürütüyoruz. Bu çalışma termal seracılığı üst noktalara taşıyacak ve Niksar bölgemizin de temelini oluşturacak.
Bunun yanı sıra Tokat, tarıma dayalı bir sanayii ve turizm odaklı büyüme hedefliyor. Tokat’ta tarım ekonomimizin büyük bir kısmını tutuyor. Biz Özel İdare olarak tarımla ilgili çalışmalara çok ciddi destekler veriyoruz. Hem üniversitemizin ARGE çalışmaları, Tarım İl Müdürlüğümüzün yapmış olduğu ve Özel İdaremizin kendi bünyesinde yapmış olduğu çalışmalar var. Bunlardan en çok öne çıkan seracılık. Sera kurulumuna büyük destek veriyoruz. Geçen yıl 120 çiftçiye birer dönüm olmak üzere 120 dönümlük destek sağladık. Seraları kurduk, teslim ettik. Bu kurulumun %60’lık kısmını özel idaremiz karşıladı. Çiftçimiz de %40’lık kısmını karşıladı. Bir yıl içerisinde bu %40’lık kısmını sera kendisi amorti etti. İkinci yılın sonunda da %100’nü amorti eden bir çalışma oldu. Yani iki buçuk yılda kendini amorti etti. Ticaret mantığı ile baktığınızda çok ekonomik bir yatırım. Bu kültür çiftçimize aşılanmış oldu. Bunu Gümenek bölgemizde kümelenmiş olarak görüyorsunuz. Önceden 500’er yüz metre karelik seralar desteklenirken, geçen yıldan itibaren birer dönümlük seralar destekleniyor. Bununla birlikte biz Özel İdare kaynaklarıyla üniversitemizde fide yetiştirmeyi teşvik amacıyla, 2500 metre karelik bir sera kurduk. İki yıldır burada fide üretiliyor.
Bunda ki amacımız şu: Tokat’ımıza yıllık 200 milyonun üzerinde fide giriyor. Bunun çoğunluğu Antalya’dan geliyor, işleniyor, tarımsal ürün haline geliyor ve satışı yapılıyor. Biz diyoruz ki: Bu fideleri yetiştirmek için iklimimiz uygun. Bunu göstermek için, üniversitede ki hocalarımızın da büyük gayretiyle geçen yıl bir milyonun üzerinde fide üretildi. Böylece modern tesislerle, yatırımcılara örnek olacak bir çalışma oldu.
İşte bu noktada termal seracılık çok önemli. Bu sektörün önü çok açık. Ayrıca yerli tohum üretme çalışmaları da yapılmaya başlandı.
Yine Tokat’ımızın narenciye üzümünün dağıtımıyla ilgili hem üniversitemize hem de Tarım İl Müdürlüğümüze destekleme veriyoruz. Böylece geçmişte bağ olan alanlar yeniden ihya ediliyor. Mesela tescilli bağ yaprağı ürünümüz var. Bu pazarı bizim ele alıp, Türkiye ve dünya pazarına buradan açılması lazım. Buna benzer üniversitemizin onlarca ARGE çalışması var. Biz bunlara da destek veriyoruz. Türkiye’nin en iyi Ziraat Fakültesi Tokat’ta. Çok iyi yetişmiş kalifiye hocalarımız var ve insan üstü emek veriyorlar. Bu vesileyle de hepsine teşekkür ediyorum.
-Sayın Dizer ben de sizlere teşekkür ediyorum efendim.
-Sevgili Güneş okuyucuları, yarın ki sayımızda “RES”, “GES”, “SOSYAL MEDYA” ile ilgili merak ettiklerinizi okuyabilirsiniz. Özel Haber Metin FALAY

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil