Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Merkez, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 13 Mart 2019 533 Görüntüleme

İSTİKLAL MARŞI’MIZIN KABULÜNÜN YIL DÖNÜMÜ VE MEHMET AKİF ERSOY’U ANMA PROGRAMI DÜZENLENDİ

İstiklal Marşımızın kabulünün 98. Yılı ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma Programı düzenlendi.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında düzenlenen programa Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel, Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Aydın Turhan, İl Milli Eğitim Müdürü Murat Küçükali, protokol mensupları, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda  Sosyal Bilimler Lisesi Okul Müdürü Ahmet Altunışık  açılış konuşması yaptı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmayı okulun edebiyat öğretmeni Tülay Yılmaz yaptı. Okul öğretmenleri yönetiminde okul öğrencileri tarafından Milletin sesi Mehmet Akif Oratoryosu, Sarıkamış Ağıtı, Yemen Türküsü, Cenk Şarkısı, Onbeşli Ağıtı, Çanakkale Türküsü seslendirirken, Çanakkale Şehitlerine gibi günün anlam ve önemini belirten şiirler okudular.

Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nı yazma sürecinin canlandırıldığı programda  “İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması”ında dereceye giren öğrenciler ve Sosyal Bilimler Lisesi Öğrencileri İstiklal Marşı’nı okudular. Okullar arası İstiklal Marşı’nı okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödüllerini Vali Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekili Yusuf Beyazıt ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel takdim etti.

Programın sonunda konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, “izlediğim program, Türkiye’nin geleceği için umudumu güçlendirdi” diyerek, programda emeği geçen öğretmen ve öğrencilere teşekkür etti.

 

MEHMET AKİF ERSOY UMUDUN ADI

Milli Şair Mehmet Akif Ersoy’un umudun ve vicdanın adı Asım’ın nesli olduğunu söyleyen Vali Dr. Ozan Balcı, “Herşeyin bittiği bütün tersanelerin işgal edildiği, orduların dağıtıldığı, milletin tam umutsuzluğa kapıldığı, eyvah her şey bitti dediği an, Türk milletinin şahlanışı, doğulusuyla batılısıyla, kuzeylisiyle, güneylisiyle, kadınıyla, erkeğiyle, yaşlısıyla, genciyle, bir büyük mücadelenin Şairi Mehmet Akif Ersoy. Demek ki Türk Milleti varsa, hayat varsa, umut var, dolayısıyla Mehmet Akif Ersoy umudun adı bence. Ayrıca şu sözleri dinlerken bakıyorsunuz normal bir şairin söyleyeceği sözler değil. Türk milletinin taa tarihin derinliklerden getirdiği maddi ve manevi kültürü bir ruh gibi kabul edersek Mehmet Akif Ersoy tabiri caizse kalemini mürekkep gibi ona bandırmış ve yazmış. Aslında Mehmet Akif Ersoy Türk Milletinin sesi olmuş, ruhu olmuş, gelecek kuşaklara umudu bırakmış. Bir ve beraber olduğu zaman, birbirine kenetlendiği zaman, her şeyin bitti denildiği anda bile neler yapabileceğini, bugünlere o zamanın memleketlerine milletlerine de göstermiştir. Demek ki biz bir ve beraber olduğumuz sürece, aynı hedefe kitlendiğimiz sürece, farklı düşünsek bile, birbirimize saygı gösterip, aynı idealleri paylaştığımız sürece, üstesinden gelemeyeceğimiz hiçbir problem olamayacak ve bu coğrafyada birbirimizi severek kardeşçe yaşayacağız ve yarınlara kalacağız. Bunu göstermiş. Bu yüzden umut kavramıyla açıklamak istedim.

 

MEHMET AKİF ERSOY, VİCDANIN ADI

İki vicdanın adı. Mehmet Akif Ersoy’u okuduğumuz zaman hep böyle aklını kalbiyle kullanan, özü sözü bir ne söylediği farklı, ne yaptığı farklı, ne de düşündüğü farklı. Hem yaptığı aynı, hem söylediği aynı, hem düşündüğü aynı, hem de doğru bildiğini kalbiyle beraber söyleyen vicdanlı bir adam Mehmet Akif Ersoy.

 

MEHMET AKİF ERSOY ASIM’IN NESLİ

Üçüncüsü de Asımın Nesli diye bir kavram var. Mehmet Akif Ersoy’un. Diyor ya işte doğrudan doğruya Kuran-ı Kerim’den almak gerekir örneği. Gençleri Asımın nesli kavramıyla açıklamaya çalışıyor. Şunu ifade etmek istiyorum. Günümüzde Asımın Nesli kavramı da değişti artık. Mehmet Akif’i bugüne yorumlarsak, Asımın neslini. Aklını kullanan nesillere ihtiyacımız var. Aklını kullanmak yetmez kalbini de kullanan nesillere ihtiyacımız var. Bu da yetmez aklını cesurca kullanan, kendi öz kültürüyle, kendi tarihiyle barışık, aşağılık kompleksi olmayan, tarihine, atalarına, dedelerine, kültürüne, büyüklerine saygılı tarihten ders çıkaran. Ama aynı zamanda da dünyayı algılayan, anlayan, aklını kullanan, aklını kalbiyle beraber kullanan çünkü aklını kalbiyle kullanmazsa bizim kültürümüze ait olmaz o zaman. 2013 eğitim vizyonu belgesinde de söylenildiği gibi bilime meraklı kültüre yatkın ahlaklı teknolojiye açık yüksek karakterli nesiller olması gerekiyor.” dedi.

 

GELECEK NESİLLERİ İYİ YETİŞTİRMELİYİZ

Vali Dr. Ozan Balcı, “2023-2053-2071 hedeflerine giderken kıyamete kadar bu coğrafyada varken eğer dünya milletleriyle rekabet etmek istiyorsak çocuklarımızın göğsü dik, alnı açık olarak rekabet etmesini istiyorsak onları iyi yetiştirmemiz lazım. Gençlerimizi bilime, kültüre sanata meraklı kendi öz Türkçesini düzgün kullanan, memleket, millet sevdasıyla dolu, yüksek karakterli nesiller yetiştirmemiz lazım. Dolasıyla kitap okumak lazım. Kitap okumadan ilim olmadan, irfan olmadan, dünya milletleri arasında kalamayız. Rekabet edemeyiz yarınlara kalamayız. Atalarımıza dedelerimize layık olamayız.” diye konuştu.

Vali Dr. Ozan Balcı, İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u Kurtuluş savaşımızın, milli mücadelemizin lideri Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ona eşlik eden kahraman silah arkadaşlarını, memleketin, milletin bekası için varını yoğunu harcayan bütün Türk milletinin bütün atalarını rahmetle, minnetle ve şükranla andı.

Tokat Valisi Dr. Ozan Balcı’nın konuşmasının ardından AK Parti Tokat Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt bir konuşma gerçekleştirdi. Milletvekili Av. Yusuf Beyazıt konuşmasında şunları dile getirdi.

‘’Bugün izlemiş olduğum program beni gelecek nesillere umutla bakmam açısından Türkiye’nin geleceğini görmem açısından çok umutlandırdı. Emeği geçenlerden Allah razı olsun. Fakat ben de birkaç kelam etmek istiyorum. Sayın Valim konuşmasında emeği geçen öğrencileri ödüllendireceklerini söylemişti. Ben Sayın Vali’mden bir konuyu daha istirham ediyorum. Bu programda emeği geçenleri Tacettin Dergahına davet ediyorum. Çünkü orayı görmelerini arzu ediyorum. Tacettin Dergahı yine ben demekten çekiniyorum ama  kapalı mekandı. Etrafı gecekondularla kuşatılmış Tacettin Dergahı da İstiklal Marşı’nın yazıldığı O güzel Mekan kapalı haldeydi. Benim Vakıflar Genel Müdürlüğü yaptığım zaman orayı yapmak Rabbim bana nasip etti. Etrafını temizleyerek orayı değerlendirdik. Tacettin dergahında tahta merdivenlerden yukarı çıktığınız zaman solda küçük bir odası var. Mehmet Akif Ersoy İstiklal Marşı’nı Orada gece duvarlara yazıyor. Mürekkebi ve kalemi yok. Keşke o orijinalleri kalsaydı. Mehmet Akif Ersoy’un vermiş olduğu mesajları, Aslın nesillerine götürmemiz lazım. Bundan dolayı da okulumuzu Ben de Ankara’ya davet ediyorum. Ben de hem Meclisi gezdirme hem de Tacettin Dergahını gezdirme noktasında Yanınızda rehber olarak bulunmak istiyorum.  Emeği geçen herkese buradan teşekkürlerimi sunuyorum, Sağ olun var olun.’’dedi.

Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel ise;

‘’Hakikaten Mehmet Akif Ersoy’u burada anmak, Bizler için gurur kaynağı oldu. Mehmet Akif Ersoy’un dediği gibi; Allah Bir daha bu millete İstiklal Marşı yazdırmasın. Bu duygu ve düşüncelerle emeği geçen öğretmenlere öğrencilere ve Herkese teşekkür ediyorum. Saygılar sunuyorum.’’dedi.

Konuşmların ardından il protokoli, programı hazırlayan öğretmen ve öğrencilerle birlikte hatıra fotoğrafı çekindiler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil