Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 14 Eylül 2020 1524 Görüntüleme

KADINA İNANMAK TÜRKİYENİN GELECEĞİNE İNANMAKTIR

Vali Balcı “Kadının aklından, zekasından, yetenek ve yetilerinden yararlanmayan bir toplum, Vücudumun yarısı felç olmuş bir insana benzer.”

 Tokat kadın Koparatifleri tarafından gerçekleştirilen, kadının gücü Tokadın gücü projesinin, tanıtımı ve proje imza töreni , Cumhuriyet Meydanı’nda yapıldı.Proğrama, Tokat Valisi Dr.Ozan Balcı ,Milletvekilleri, Akparti grup Başkan Vekili ve Tokat milletvekili Özlem Zengin,Akparti Tokat Milletvekili Av. Mustafa Arslan . CHP Tokat Milletvekili ve CHP Grup disiplin kurulu başkanı Kadim Durmaz,Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu,İlçe ve belde belediye başkanları, daire amirleri,Oka genel sekreteri İbrahim Ethem Şahin,İl genel sekreteri Recep Gökce ,İl genel meclis başkanı Erol Duyum,Oka Tokat Kooerdinatörü Mehlika Dicle ve siyasi Partilerin yöneticileri ile kooperatif üyeleri ile vatandaşlar katıldı.

BEN BURADA 75 KİŞİ ADINA KONUŞUYORUM

Programın açılışında bir konuşma yapan ,OKA Tokat koordinatörü Mehlika Dicle,bir yıldır yapılan projeler ve destek almaya hak kazanan çalışmalarla ilgili kısa bir açıklama yaparak, projeler ile ilgili kısa bir sunum yaptı.” cumhuriyetin 100.Yılında  bildiğiniz gibi, 2023 Türkiye hedeflerine doğru ,ülke çapında bir dizi çalışmalar yürütülüyor. İlimizde de sayın valimizin önderliğinde, 20 ana başlıktan oluşan, 2023 Tokat projesi yürütülüyor. Bu projelerde 600 yüzbin hemşerimizin kalkınmasına, ilimizin rekabet ortamının geliştirilmesine yönelik 600 faaliyet var. Bu faaliyetleri 25.000 personelimizin takibinde yürütüyoruz.” Diyen Dicle, yürütülen projelerle ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. OKA Tokat koordinatörü Mehlika Dicle konuşmasının sonunda projeye destek verenlere teşekkür ederken, “mesai arkadaşlarım Haldun şen, Emrah oral ve fahri Murat baltacı ya yoğun Emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. onlar gecelerini gündüzüne katarak çalıştılar. Ben burada tek kişi olarak konuşuyorum ama, belki 75 kişi adına konuşuyorum. Geri planda inanılmaz bir emek var. Bunlarada ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın Valimiz işin en başından beri, bizleri yalnız bırakmadı. her zaman yanımızda oldu .Bizleri cesaretlendirdi. karşılaştığımız problemlerimizi aşmamızı sağladı. Ona şükranlarımı sunuyorum. Bundan sonra da bu programların ete kemiğe bürünmesi süreçlerinde, sayın vekillerimizin desteklerini talep ediyoruz ve bugüne kadar verdikleri ve bundan sonra verecekleri desteklere de teşekkür ediyorum. Oka genel sekreterim kurum amirim, bu süreçte onunda çok büyük destekleri oldu. ona teşekkürlerimi sunuyorum.Ticaret müdürüme,İl Genel Sekreterim, İl genel meclis Başaknım ve İl genel meclis üyelerine ,Belediye Başkanlarıma ,Kaymakamlarıma  aslında en çokta kadın kooperatiflerime teşekkürlerimi sunuyorum. Bizi mahcup etmediler, kendilerine çok teşekkürlerimi sunuyorum. hepinize katılımınızdan dolayı teşekkür ediyorum. saygılarımı sunuyorum” dedi.

YENİ BİR RECEP YAZICIOĞLU GELDİ

Daha sonra kadın kooperatifleri adına ERZAK kadın kooperatifi başkanı Gülşen bekgöz bir konuşma yaptı. Konuşmasında” bundan bir yıl önce sayın valimizin ve değerli misafirlerini Emirseyit de bağbozumu programında misafir ettik. Kadına ve kadının gücüne verdiği desteğe orada şahit olduk” dedi.” Bu süreçte Emirseyit de başlayan hareket bütün ilçelere yayıldı ve 14 kadın kooperatifi kuruldu. Sayın valimiz kadın gücünü arkasına almıştır. Biz kadınlar olarak, hem sayın valimizin destekçisi.Hem de duacısıyız. bağ bozumunda eve gittiğimde Eşime dedim ki, ikinci bir Recep yazıcıoğlu gelmiş. Çok çalışkan bir valiye benziyor. Üretici kadınlara çok değer veriyor. Demiştim. gerçekten de öyle,Allah böyle valilerimizin sayısını artırsın. daire müdürlerimizde bizlere yardımcı olmak için çok çalışıyorlar. Bizlere vermiş oldukları değer ve desteklere çok teşekkür ederim. Dedi “Her şey gelip geçici kooperatifler ve kurumlar kalıcıdır, malum biz  erzak kooperatifi olarak, Bağ ve bahçe ürünlerini üretiyoruz” dedi.Erzak kooperatif başkanı Gülşen Bekgöz yazdığı bir şiiri okuyarak sözlerini tamamladı.

 BU KOOPERATİFLERİMİZ TÜRKİYEDE MARKA OLACAK

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere,Tokat belediye başkanı avukat Eyüp eroğlu Kürsüye geldi  .Eroğlu Hazirunu  selamlayarak başladığı konuşmasında Erzak Koparatif başkanına teşekkür ederek,” içten konuşmasından dolayı kendisini kutladı. “Başta Erzak yani Emirseyit rençber ve zanaatkar kadınlar kooperatifimiz olmak üzere, Bütün diğer Koparatiflerimize de ben buradan başarılar ve başarılarının da devamını diliyorum, burada üç tane tema var. Birincisi kadın teması, ikincisi ekonomik anlamda istihdam anlamında ya da şehrimize ekonomik anlamda bir katkı sağlayacak bir tema var, bir üçüncü De şehrimizin güzellikleri dediğimiz yönesel ürünler, yöresel  Lezzetler, bunların bir taraftan da tanıtımı var. Buradan bakınca üç tane  tema var. ama Burada öncelikli olarak kadın temasının önemini ifade etmek istiyorum. kadın ve Erkek bir elmanın iki yarısı gibi yeryüzünde yaşıyoruz. bunu hem ticarete, sosyal hayata ve siyasete katarsak ,bu ülkelerin bu medeniyetlerin de ne kadar başarılı olduğunu, özellikle son yıllarda daha iyi gözlemliyoruz. Kadınlarımız açısından bu günlerin dünden daha iyi olduğunu her alanda kadınlarımızın ön planda olduğunu görüyorum. ben buradan her zaman her daim Tokatlı kadınlarımızın da yanlarında olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Burada güzel bir çalışma var. Marifet iltifata tabiidir derler. Ben bu anlamıyla da başta değerli valimize, yine kadın Koparatiflerimize, buradaki bütün idarecilerimize, Ben de teşekkürlerimi özellikle ifade etmek istiyorum. Bizler işin ufak bir kısmında bulunduk, ama asıl tabii ki mimarlar biraz önce ifade ettiğim kişiler .Ama inanıyorum ki, hep birlikte, beraberce vereceğimiz bütün desteklerle, bu Koparatiflerimiz, Türkiye’de marka olacak, ben buna inanıyorum. Allah bu noktada başta kadınlarımıza ve buradaki tüm değerli haziruna, Bu güzel çalışmalarda, bu güzel hizmetlerde, birlikte beraberce,Daha güzel işlere imza atmayı nasip eylesin diyorum.” Dedi.

 KADINA İNANMAK TÜRKİYENİN GELECEĞİNE İNANMAKTIR

Daha sonra kürsüye gelen Tokat Valisi dr Ozan Balcı, Yapmış olduğu konuşmasında,” böyle bir pazar gününde, İşinizi gücünüzü bırakarak, kadınların gücünü önemseyip kadınların yaptığı bu güzellikleri, onların mutluluğunu paylaşmak için, bir araya geldik. Bir yıldır üzerinde ekip olarak çalıştığımız,Tokat kadın kooperatiflerinin mutluluğunu açılışınI paylaşmak için bir aradayız .Allaha şükür 14 tane kadın Kooparitifi kuruldu. Şimdi arkadaşlar açıkladı. Altı milyonluk bir fon oluşturduk . Tokat kadın kooperatiflerinin Emrine vermiş olduk. Başlarında ilçe belediye başkanlarıyla Kaymakamlar var. Buradaki daire amirlerimiz ve kadınlarımızla beraber yürüyor. İlde de bizler yürütüyoruz. hep beraber bence çok güzel bir iş oldu. Ben şuna inanıyorumKİ her zaman kadının gücü Tokatın gücü diyoruz ya, kadına inanmak Türkiye’nin geleceğine inanmaktır. hatta derler ya kadının aklından zekasından yetenek ve yetilerinden yararlanmayan bir toplum, Vücudumun yarısı felç olmuş bir insana benzer. Onun için kadının gücü bizim için çok önemli. Hatta bazen düşünüyorum ben, ülkemizin 2023, 2053, 2071 hedefleri var. gerçekleştirebilir miyiz, evet gerçekleştirirz. çünkü dehşet  bir kadın gücü geliyor. Eğitimli bilgili donanımlı müthiş bir potansiyel, yani yedek kuvvetler, takviye kuvvetler gibi. Birde Türk kadını yaşamın her alanında çift       cilikten sanata, tarımdan eğitime kadar, zanaatkarlıktan mimariye kadar, destanlar yazmıştır. Tarihte hep yazmıştır, bugün de yazıyor. Bu esasında kadına inanmayla ilgili bir şey. biz kadınlarımıza inanıyoruz. Bu zamana kadar çok güzel geldi .Özellikle bu projelerin gerçekleşmesinde katkı sunan, bütün herkese, projelerin geçmesinde katkıları olan milletvekillerimize, çok teşekkür ediyorum. belediye başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum, Mehlika  hanım, Ekibiyle beraber çok güzel yürütüyorlar, ona çok teşekkür ediyorum. ticaret müdürümüze, tarım müdürümüze, Özel idare genel Sekreterimiz, Meclis  başkanımız, TKDK Müdürümüz, kaymakamlarımız, kısacası bütün herkes çok destek verdi. ismini sayamadığım herkese çok çok teşekkür ediyorum. bu tokadın projesi dua etmek bile bir katkı diye düşünüyorum .Ben buradayım bu ne demektir, biz sizi desteklemek istiyoruz .Buradaki misafirlerimizin amacı budur. Şimdi inşallah altı milyonluk Fonumuzu da oluşturduk, dijital platformlarda Tokat’ın ürünlerinin tanıtımını yapacağız. İnşallah Türk insanı ile hatta dünya insanlarıyla buluşturacak. Tokat’ta her şey var, biz sadece  destek vereceğiz.Ben bunun çok çok başarılı olacağına inanıyorum.

TOKAT KADIN KOOPERATİFLERİ TÜRKİYE MODELİ OLACAK

Tokat kadın kooperatifleri bir Tokat modeli olacak. Daha önce de koyunculukla ilgili bir model yaptık. Tüm Tokat olarak yapmıştık, siyasisinden bürokrasisine, İş dünyasından çiftçilerine, herkesin desteğiyle oldu. .Şimdi mesela Türkiye modeli oldu. Bizim 100.000 koyun projemiz var, biliyorsunuz iki yıl ödemesiz sıfır faizle her kişiye 100 koyun veriyorduk. Şimdi Türkiye’yde Allaha şükür uygulanıyor .Şunu iddia ediyorum.  Bugün 100 kadınla başlıyoruz. inşallah Allahın iziyle bu 10.000 kadın olacak. bir hedefimiz. İki, Tokadın kadın Kooparitifileri, Türkiye kadın Koparatifleri modeli olacak, oraya da getireceğiz. Üçüncüsü inşallah ,Şu Pandemiyi de atlatınca, inşallah bir yıl sonra, Tokat’ta Türkiye’deki tüm kadın kooperatifleri nde toplayarak, fuar festival etkinliğimizi yapacağız. Kısacası Tokat kadın kooperatifleri Türkiye’nin modeli olacak. buna ben canı gönülden ve yürekten inanıyorum. Niye inanıyorum, Çünkü kadınlara inandığım için, onların gücüne inandığım için, azmine isteğine inandığım için söylüyorum, onun dışında buradaki onlara destek veren bütün tokatlı dostlarıma inandığım için söylüyorum. Ekip arkadaşlarıma inandığım için, bunu Allahın izni ile gerçekleştireceğiz biz. Az önce mehlika hanım söyledi. ticaret Bakanlığı’na 54 tane başvuru varmış, bunun 14 tanesi bizim. Bu projelerin gerçek sahibi kadınlarımızdır. onlara ne yapsak azdır diyorum. hepsine çok teşekkür ediyorum. asla pes etmiyoruz, dediğim gibi 100 kadın inşallah beş yıl sonra 10.000 kadın olacak. Bu duygu ve düşüncelerle geldiğiniz yüreklendirdiğiniz katıldığınız için hepinize teşekkür ediyorum. “dedi

BUGÜN KADIN KONUSUNDA OLUMLU BİR SEBEPTEN BURADA OLMAKTAN MUTLULUK DUYUYORUM

Daha sonra konuşmalarını yapmak üzere AK PARTİ grup başkan vekili, Tokat milletvekili Özlem zengin Kürsüye geldi. Konuşmasında  “sayın valimize teşekkür ediyorum,Bir konuyu bana hatırlattı teşekkür ediyorum. Ben İstanbul il başkanlığı yaparken, sayın cumhurbaşkanımızla o zaman Başbakandı, İstanbul belediyesinin meclis üyeleri listesi yaparken, bazı Kadın üyeler listenin  en altında kaldı. Bana dediki, Özlem hanım hiçbir kadının adını en alta yazmayalım, bu bize yakışmaz, en azından bir üste alalım. Dedim ki efendim zaten seçilemeyecekler, Yani en altta da olsa bir üstünde de olsa kimlerin seçileceği  belli. Dediki bize Bir kadının ismini en alta  yazmak yakışmaz. seçilsin veya seçilmesin, Biz onu bir üste  almalıyız. Bu tabii bir yaklaşımı ortaya koyuyor. tabii fevkalade önemli bir şey, değer vermek ,bunu hayata geçirebilmek. Zaten bu manada   partimizde bunu yaşayan insanlardanız. Ama devamında da ben özellikle Tokat ta ismi ile zaten müsemma görüyorsunuz, Kadınların gücü Tokadın gücü, İsimler  çok şey anlatıyor, Şöyle bakıldığı zaman ben başta Sayın Valimiz olmak üzere, Konuya emek veren bütün kadınlara, mehlika hanıma, gülşen hanımın da konuşmasını dinledim, Ben belediye başkanıma katılıyorum, uzun zamandır dinlediğim en güzel konuşmalardan bir tanesiydi. Çok teşekkür ediyorum. tabii çok şey söylenebilir. ben kadın meselesine uzun yıllar emek Vermiş bir insanım. Türkiye’de kadın konusunun çok marazlı konuşulduğunu düşünüyorum. Bugün olumlu bir sebeple burada olmaktan mutluluk duyuyorum. Ümit veren gelecek için önem arz eden bir mesele ve Türkiye’ye örneklik teşkil edecek bir mesele. Benim bu tarz projelerde önemsediğim şey, gülŞen hanımın da konuşmasında dokusunda olan şey bu idi. Sevgiyi görüyorum, bir şeyi sevmek yani insan ancak sevdiği şey için şiir yazar.Meyveyi seviyorsanız ,Üzüm’ü seviyorsanız, yaprağı seviyorsanız, bu Toprakları seviyorsanız, sevdiğiniz şeye sahip çıkarsınız ve kıyamazsınız.Ben bu yaptığınız işlerde en önemli meseleyi tokadın güzelliklerini sadece yeme içme değil, bu bizim değerlerimize sahip çıkmak, bu sebeple bunlara sahip çıkmayı bunları sevmeyi çok önemsiyorum. Hani deniyor ya, köklerimize basalım, ama geleceğe  uzanalım. İşte bu bu tarz projelerle oluyor. hamasetle olmuyor. Bu dediğiniz şeyleri bugüne uygun şartlar içersinde üreterek, geliştirerek, neden üzümü sevdiğimizi,  neden kuşburnudan vazgeçemediğimizi ,Neden tokadın yiyeceğini içeceğini sevdiğinizi, tabi bunlarla sınırlı kalmayacak, tokadın başka kültürel değerlerini geleceğe aktarılması yaşatılması İçin, bu Koparatifler önem arz ediyor. ben bu Koparatiflerle ilgili olarak önce hayali kuran, bu hayali hayata geçiren herkese teşekkür ediyorum. Gülşen  hanım ifade ettiler. Biz bir süre önce erzak  Koparatifini yerinde ziyaret ettik. Doğrusu ben İlhan İrem’i çok sevenlerdenim, kendilerine bir şarkı hediye ettim. bu şarkının da ersin kolayla birlikte mukabele görmesinden de anlaşılmış Olmasından da çok mutluluk duydum .bundan sonra da karşılıklı bir şarkılaşmayı hediyeleşmeyi tercih ederim. bakalım bu toplantıdan sonra hangi şarkı bize ilham olacak. bir düşünelim üzerine. buradan da bambaşka bir güzellik çıkacağı kanaatindeyim. Ben de güneşi görüyorum. KadiM bey ifade etti .bu meydan bizim için çok önemli.Bu meydanda sizlerle buluşmuş olmaktan ayrıca mutlu olduğumu ifade etmek istiyorum. hepinizi saygıyla selamlıyarak projemizin hayallerimizi gerçekleştirmeye vesile olmasını dileyerek, dua ederek, konuşmamı tamamlıyorum. Teşekkür ederim” dedi.

Vali Dr. Ozan Balcı, milletvekilleri ve beraberindeki heyet daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda yöresel ve el sanatları ürünlerinden oluşan Artova, Emirseyit, Turhal, Niksar, Zile, Erbaa Sulusaray, Yeşilırmak, Adonim, Reşadiye, Yeşilyurt, Almus, Pazar, Başçiftlik Kadın Kooperatifleri standlarını gezdi. Vali Dr. Ozan Balcı,  sohbet ettiği kadınlara desteğinin tam olduğunu söyledi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil