Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 16 Eylül 2018 1277 Görüntüleme

KAMUDA TASARRUF HALKA MORAL, DEVLETE KATKI OLACAK

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Kamuda tasarrufa gidilecek” işareti üzerine bazı tedbirlerin alınması gündeme geldi. Kaldı ki bu konuda çok geç kalınmış olsa da, hemen harekete geçilmesiyle birçok konuda tasarruf yapılabileceği ve bütçeye hatırı sayılır katkının gerçekleşeceği bilinen bir gerçek. Dövizdeki anormal tırmanışla birlikte temel tüketim maddelerine yapılan fiyat artışlarının vatandaşın ekonomisini sarsması bugünümüzün en önemli meselesi. Dolayısıyla vatandaş ekonomik bir krizle savaşım verirken kamudaki şatafat tepki topluyor. İşte tam da bu noktada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tasarrufa gidileceğini söylemesi yurttaşlara moral verirken, beklenen tasarruf da gerçekleşmiş olacak.

2 bin nüfuslu küçük bir beldenin belediye başkanının altında lüks makam araçlarının olduğu bir ülkede tasarrufun ne kadar elzem olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Çok fazla uzağa gitmeye gerek yok; örneğin Tokat’ta (üstelik CHP’li belde belediyelerinde) bu konudaki tatsız örnekler satırlara sığacak gibi değil. Elbette yalnız muhalefet partilerine ait belediyelerde değil, birçok iktidar partisine ait belediyelerde de aynı sıkıntı söz konusu. Yalnız belediyeler mi? Tabi ki değil. Kamunun bütün kurumlarındaki savurganlığın bir an evvel kontrol altına alınması gerekiyor.

Bakın bu konuda Star gazetesinde Mehmet Metiner şunları yazıyor:

“Herkesin altında lüks makam araçları… O makam araçlarının şoförleri… O makam araçlarının vazife dışında kullanılmasıyla oluşan ciddi harcamalar… Su gibi akıtılan yakıt… Önemli mevkilerdeki yöneticilere tahsis edilen koruma araçları… Bazen bir kişiye tahsis edilen koruma araçları sahiden israfın ötesinde haklı olarak vatandaşın tepkisini arttırıyor. Eski bakan ve başbakan yardımcılarına şayet güvenlik sorunu yoksa niye şoförlü lüks araçların tahsis edildiğini anlayan varsa beri gelsin. Herkes görevi bittikten sonra kendi şahsi aracına binmeli. Kimsenin bir ömür boyu milletin sırtından geçinmeye hakkı olmamalı. (…) Kamuda tasarruf her alanda ve her kalemde vakit geçirilmeden uygulanmalıdır ki vatandaştaki güven duygusu zedelenmesin. Aksi takdirde ekonomik kriz beraberinde ciddi bir güven bunalımını getirebilir.”

Tam da Metiner’in dediği gibi, kamuda tasarrufa gidilmezse yurttaşın güven duygusu ortadan kalkar, ekonomik kriz toplumda derin ayrışmalara yol açabilir. Zor günler geçiren ülkemizin yeni sosyal kamplaşmaların etkisi altına girmemesi için ne gerekiyorsa ivedilikle yapılmalıdır. Mehmet Metiner’in “Başkan Erdoğan’ın kararı kamunun her alanında radikal bir biçimde uygulanmalı. Buna TBMM ve yerel yönetimler de dahil edilmeli. İnanın bizim inancımıza ait kanaatkârlık ve tevazu anlayışını yeni bir yönetim modeline dönüştürebilirsek hiçbir güç bizi yıkamaz.” sözlerinin altına imzamı atıyorum…

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil