Ana Sayfa Merkez 20 Ocak 2017 1364 Görüntüleme

Kentsel dönüşüm halkın huzur ve refah seviyesinin yükseltilmesi için yapılıyor

Mimarlar ve mühendisler sabah kahvaltısında basın mensuplarıyla buluştu. Toplantıda İnşaat Mühendisi Ahmet Bal açıklamalarda bulundu. Ahmet Bal; “Son günlerde Tokat Belediye Meclisinin almış olduğu kararlar üzerinde çeşitli mecralarda olumsuz bir hava oluşturulmaya çalışılan bu durumu teknik adamlar olarak bizleri de rahatsız ettiği için tarafsız olarak bu konuda görüşlerimizi kamuoyu ile paylaşmak gereği duyduk” dedi.
KAT ARTIŞI
Kent bilinci oluşmuş alanlar oluşturmak ve taban alanı katsayısını %40’lardan %20’lere hatta %10’lara düşürerek daha yeşil bir Tokat inşa etmek için mevcut katların artırılması zorunluluk olduğunu dile getiren Bal; “Tokat Belediyesi ve belediye meclisi bu konuyla ilgili gerekli adımı attı. Bu konuda kişisel menfaat doğrultusunda değil, belli bir ilke kararına bağlayarak başvuruda bulunan herkes bu haktan faydalandırmakta. Kamuoyunda bu kat artışının kişilere özel olarak verildiği düşünülmekte. Oysaki bu haktan tüm vatandaşlarımız faydalanıyor. Biz de teknik adamalar olarak ilke kararındaki kat artışlarının iyileştirilerek, daha fazla yeşil alan ve sosyal donatı alanına sahip alanlar oluşturalabilmek adına, arttırılmasının daha güzel projeler üretebilmemiz için gerekli olduğunu düşüncesine sahibiz” ifadelerini kullandı.

KONFOR ARTIŞI
Konfor artışı konusunda da açıklama yapan Ahmet Bal, konfor artışında verilen kararların tamamen vatandaşların lehine olduğunu vurguladı. Mevcut durumda kullanılabilen inşaat metrekaresinin bu konfor artışı ile daha fazlasının yapabildiğini söyleyen Bal; “Bu artış oranları belediye plan notu ile onaylanmıştır. Bu kazanıma sahip olabilmek için Tokat’taki küçük ve düzensiz parsellerin birleşerek belediye plan notundaki arsa alanlarına sahip olması gerekmektedir. Vatandaşlarımızdaki yanlış algıyı yok etmek için müteahhitlerin ve mimarlarımızın arsa sahiplerine bu konuyu anlatmaları gerekmektedir. Örneğin Benim Yan parselime benim binamdan daha yüksek ve daha büyük inşaat yapıldığı gibi söylemlerle çok karşı karşıyayız. Bu da sanki belediyenin kişilere özel hak sağladığı şeklinde gösterilmeye çalışılıyor. Halbuki konfor artışı ve kat artışı plan notundaki kriterleri sağladığında herkese verilen bir haktır” sözlerine yer verdi.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Ahmet Bal; “Tokat’ta uygulanan kentsel dönüşümün, halk arasında şahıslara verildiği düşünülmektedir. Fakat kentsel dönüşüm bölgesel olarak halkın huzur, konfor ve refah seviyesinin yükseltilmesi amacı ile yapılmaktadır.Kentsel dönüşümde Amaç insanlara kişisel kazanç sağlamak değildir” Belediyemiz de bu konuda tamamen genel çözümler üzerine ağırlık vermiştir. Yazıcıoğlu bölgesi buna bir örnektir. Mimar ve mühendisler olarak Yazıcıoğlu gibi kentsel dönüşüm bölgelerinin artarak riskli yapı oranı yüksek bölgelere yayılmasını istiyoruz” dedi.
İSTİŞARE TOPLANTILARI
Daha önce ticaret odasında düzenlenen istişare toplantılarının rutin olarak yapılmasını ve mühendis ve mimarların da bu istişare toplantılarında görüş ve düşüncelerinin Tokat’ın gelişimi açısından fayda sağlayacağını düşündüğünü ifade eden Bal, sözlerine şöyle devam etti; “Tokatlı mimarlar ve mühendisler olarak belediyemizin almış olduğu plan notlarında ki bu artışların Tokat’ımız için olmazsa olmaz olduğu kanısındayız. Biz bu uygulamaların devamını ve ilke kararlarının daha fazla iyileştirilmesini umut ediyoruz ve bunun için üzerimize ne düşerse Tokat’ımız için yapmaya hazırız”

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ENGELLERİ BERABER AŞALIM

ENGELLERİ BERABER AŞALIM

Hazır Site by Uzman Tescil