Ana Sayfa Gazete Manşeti, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 18 Ekim 2018 67 Görüntüleme

KÜLTÜR ÖĞRENİP AKTARILAN BİR MİRASTIR

18-20 Ekim tarihleri arasında Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi 15 Temmuz Kongre ve Kültür Merkezinde, Tokat Valiliği, Tokat Belediyesi ve Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen, ‘Geçmişten Günümüze Tokat’ta İlmi ve Kültürel Hayat Uluslararası Sempozyumu’nun açılışı törenine katılan Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Yaptığı açılış konuşmasında;
”Anadolu coğrafyasının, en kıymetli topraklarını barındıran tarih öncesi dönemlerden günümüze dek farklı kültürlerin yaşamış ve geçiş mekânı olmuş Anadolu’nun mayası Tokat’tayız.”dedi.” Sevgili misafirler, M.Ö. 4000 yıllarından başlayarak 14 devlet ve birçok beyliğin yaşadığı ve egemen olduğu Tokat, geniş ve sulak vadilerle ve bunlar arasındaki geçitlerden oluşan bereketli alanların orta yerinde bulunur. Tokat, çok farklı kültürlerin kavgasız,gürültüsüz bir şekilde günümüze kadar yaşadığı bir yerdir.”diyen Başkan Eroğlu” Şeyhülislam İbni kemal gibi alimlerin, Gazi Osman Paşa gibi kahramanların, Zileli Ceyhuni gibi şairlerin yetiştiği, coğrafi konumu itibarı ile eşsiz güzelliklere sahip Türklerin Anadolu’ya gelişinden itibaren mimari adına ortaya koydukları 900 yıllık mirasın, 900 adım da görülebileceği tek yerdir. Kültür, bir toplumda geçerli olan gelenek halinde devam eden her türlü dil, duygu, düşünce inanç ve sanat öğelerin tümüdür. Kültür toplumsaldır. Öğrenip, aktarılan bir mirastır. Tokat’ın Türk ilim ve tarih hayatındaki yeri eşsizdir. Özellikle, Osmanlı zamanından beri yetişen âlimler gerek yurtiçinde gerek yurtdışında araştırma yapan uzmanların hep dikkatini çekmiştir. Hala ayakta kalmış camileri, medreseleri han ve hamamları ile tarihten günümüze bir kültür şehri olduğu da ortadadır. Eski çağlardan beri Tokat ve çevresi ipek yolu üzerinde yer alması değişik rakımlarda tarlaları ovaları bağları bahçeleri ve akarsulara nedeniyle Roma Danişment Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde önemli yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Tokat tarihi boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış ender şehirlerden biridir. Tokat âlimler konağı fazıllar yurdu bir şehirdir. Tokat’ın kültürel zenginliklerinin alanında uzman bilim adamları tarafından yeni çalışmalarla bütüncül bir şekilde ele alınmaya ihtiyacı vardır. Düzenlediğimiz bu sempozyumun temel amacı da tokat ilinin ilim ve kültür hayatını incelemek bu sayede kültürel değerlerin ortaya çıkarmaktır. Yine bu vesileyle Tokat üzerine bilimsel çalışma yürüten bilim insanları arasında da bilgi alışverişi işbirliği ve dayanışmayı arttırmaya aracılık etmektir. Gaziosmanpaşa Üniversitemizin öncülüğünde tokat valiliğimiz ve belediye başkanlığımızın ev sahipliğinde düzenlenen Geçmişten Günümüze Tokat’ta İlmi ve Kültürel Hayat Uluslararası Sempozyumunun şehrimize hayırlar getirmesini temenni ediyorum. Bu sempozyumun yapılmasında büyük destekleri olan öncülük eden Sayın Valimize Değerli Rektörümüze ve bütün ekip arkadaşlarımıza da yine buradan teşekkürlerim ifade ediyorum.” Dedi.
Konuşmaların ardından ”Geçmişten Günümüze Tokat’ta İlmi ve Kültürel Hayat Uluslararası Sempozyumu” sunumlarına geçildi.
Programa Vali Dr. Ömer Toraman’ Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, İdare Mahkemesi Başkanı Erkan Ceylan, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Şahin, Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet Arıkan, kurum müdürleri, öğretim görevlileri, öğrenciler ve davetliler katıldılar.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KOMŞUYA DA YENİLDİK

KOMŞUYA DA YENİLDİK