Ana Sayfa Köşe Yazısı 11 Şubat 2018 592 Görüntüleme

MEHMET AKTÜRK KÖŞE YAZISI — TSO DA SANDIK BAŞINA – TSO SEÇİMLERİ NASIL YAPILIR? TSO GÖREVLERİ NELERDİR? TSO ADAYLARI KİMLER?

TSO DA SANDIK BAŞINA

“Yaklaşık 2000 üyeli bir sivil toplum örgütü.Şehirde paranın kaynağını temsil etmekle  beraber,sosyal hayatı derinden etkileyen istihdam olgusunun da güvencesi. .Evet  Ticaret ve Sanayi  Odasından bahsediyorum.son günlerde şehir gündemini ziyadesi ile meşgul ediyor..bu önemli  Sivil toplum örgütünün nisan ayında seçimi var. Önce isterseniz Ticaret odasına ve seçim şekline bir bakalım. Merkezde 2000 civarında üyesi olan odanın dışında, Niksar Erbaa Turhal ve zile de de bağımsız 5 adet Tıcaret ve Sanayi odası var.bunlar münferit olarak TOOB yani Türkiye odalar ve borsalar birliğine bağlılar.Ve bu odalar her biri seçimlerini birbirinden bağımsız yapıyorlar.Herbir oda kendi seçimini yaparken  önce  gruplar temsilcilerini seçiyorlar. Meslek grupları toplamda 9 komisyondan oluşuyor. Örneğin mobilyacılar ve marangozlar bir grupsa ,akaryakıt istasyonları  nakliyeciler başka bir grubu ,elektronik eşya satıcıları veya frınlar başka bir grubu gibi , meslek gruplarına göre seçimler yapıyorlar. .Her komisyonun üye sayısı o komisyonu oluşturan üyelerin sayısına göre değişiyor. Ve bu sayı toplamda Tokat için 24 kişiden oluşuyor.Seçilen bu 24 kişi meclis üyelerini  oluşturuyor . Bu meclis önce kendisine bir başkan seçiyor, Seçilen meclis başkanı tıpkı parlementer sistemde olduğu gibi meclise başkanlık ediyor.Daha sonrada Ticaret ve Sanayi odası meclis başkanının başkanlığında toplanarak üyeler arasından  başkanı nı seçiyor. Yani tam bir demokrasi.

Seçilecek başkanın önünde 3 önemli sınav var.1 kendi meslek grubundan seçilecek .2 kendi  grubuna hakim olarak meclis başkanını seçtirecek 3.de kendisini ,seçilmiş meclis üyelerine seçtirecek. yani ticaret odasına başkan olacak kişinin seçimin başladığı andan itibaren seçim sürecinin bitimine kadar bir ekip ruhu ile çalışması ve ekibine sahip çıkması bir zaruret . Aksi halde grubundan seçilip çoğunluğu sağlayamazsa hiç umulmayan birisinin başkanlığa oturması muhtemel ,(geçmişte Osman esinle yaşandığı gibi).kısaca bu seçim tam bir demokratik sınav.Peki bu kadar zorlu bir sınavla başkanlık makamına oturan ticaret ve sanayi odası başkanını  nasıl bir görev bekliyor yetkileri nelerdir yaptırımları nelerdir isterseniz birazda buna bakalım.

Tabii burada bizim kağıtta yazan  veya tüzükle belirlenmiş odanın veya oda başkanının görevlerinden çok pratiğin bize yaşattığı gerçekler üzerinden yola çıkmamızda fayda var.

Birincisi TSO başkanı halk tabiri ile ununu eleyip eleğini duvara asmış bir işadamı olmalı.

TSO başkanının birlikte mesai harcadığı 2 önemli makam ilin valisi ve belediye başkanıdır. Bu 2 makamında öncelikleri  TSO başkanının görevleri arasındadır.Bir fark vardırki onların vazifeleri aynı zamanda da işleridir.oysa TSO başkanının fahri olarak yürüttüğü  oda başkanlığı dışında ticaretini sağladığı kendi özel  işleride vardır, bu özel işleri oda başkanlığına engel olmamalıdır. oda başkanının 7/24 tabir edilen mesai mefhumu ile ticaret ve sanayii odasına bağlı olması kaçınılmaz dır. yatırım için şehre gelen  sanayici ile 24 saat ilgilenmekte, başka şehirde yatırım yapacak kendi üyesine önderlik yapmakta yine TSO başkanının görevidir.TSO Baskanı yerine göre valinın yerine göre belediye başkanının yardımcısıdır. Toplum üzerinde yetkisi olmayan bir etkiye sahiptir  ki belkide en zoru budur. Siyasi erki arkasına almayan Ticaret ve Sanayi odası başkanı şehrin sırtına yük, gelişmesine engeldir. bulunduğu makamın olmayan yetkisini  göz ardı ederek önce yapamayacağı vaatlerde bulunanların daha sonra gerçekle yüzleşince bunu kamufle etmek için yeldeğirmenleri ile kavga ettiğini hangi makamda olursa olsun bu kavgadan şehrin başına neler geldiğine hepimiz şahidiz.  Örnek mi istiyorsunuz .Bugün şehrin en büyük problemi olan havaalanı, Tokat ticaretinin gelişmesinin önündeki en büyük engellerden birisidir.. TSO başkanının görevlerinden biriside şehrin ekonomik gelişmesi  önündeki engelleri aşmak değilmidir.. Peki bu engeli aşmak için TSO başkanı  havaalanının geleceğinde ne kadar yetkilidir. Bütcesimi  vardır. Talimatla işi çözebilecek bir gücemi sahiptir. Hal böyle iken bir başkan adayı ben bu meseleyi çözeceğim diye göreve gelipte bu konudaki çaresizliğini görünce bu defa,ya söz veripte tutamadığı iş adamları ile karşı karşıya kalacak, yada siyasi güçle kavgaya başlayacaktır ki buda şehrin başına beladır.. ,İşte bu gerçeklerle Nisan ayında bir seçim yapacağız. Ticaret ve sanayi odası başkanını,  İşadamları sanayiciler de temsilcilerini seçecek.,

.Nisan ayında yapılacak seçimlerde  4 aday birbiri ile yarışacak görünüyor.  Mevcut başkan İşadamı Ahmet Arat,yeniden aday.Dr ali çelik ,işadamı Sami Ülkü ve işadamı Fatih Gökdere ,adaylar arasında..Bugünkü yazımda genel hatları ile değindiğim ticaret ve sanayi odası seçimlerine yarınki yazımda adayların analizleri ile devam edeceğim..burada yazılanlar gazeteci olarak görüşlerimdir. Herkesin fikrine saygı duyarım benim yaptığım tecrübelerin ışığında geleceği analiz etmekten ibarettir. Görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.

 

 

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TOKATSPOR GELECEKTEN UMUTLU

TOKATSPOR GELECEKTEN UMUTLU

Hazır Site by Uzman Tescil