Ana Sayfa Köşe Yazısı 21 Aralık 2017 476 Görüntüleme

Metin Falay Köşe Yazısı

AYET VE KUTSİ HADİSLER IŞIĞINDA DUADA BULUŞMAK

Ey bütün âlemleri, insanı ve cinleri yaratan, sonsuz kudret sahibi Allah’ım!
Bakara Suresi, 186, Ayetinde ki:
” Kullarım, beni senden sorarlarsa, (bilsinler ki), gerçekten ben (onlara çok) yakınım. Bana dua edince, dua edenin duasına cevap veririm. O halde, doğru yolu bulmaları için benim davetime uysunlar, bana iman etsinler.”
Bu çağrına boyun eğdim. Bu aciz kulunu mahcup etme. Şu an yazmayı, öğrenmeyi gözyaşıyla, aşk ile duayı nasip ettiğin gibi; bundan sonra da yazacak, anlatacak ve dahi sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendime, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için duaya duracak zaman, sağlık, akıl, dil, söz, göz, el ver.
Âmin.
Bilirim ki: Yaratılmamda ki, en büyük gayen, Sana dua etmem ve kulluğumdur. Yüceliğini haykırıyor, acizliğimi ve SANA muhtaç olduğumu itiraf ediyorum. Saygımın ve sevgimin en sonsuzunu SANA arz ediyorum.
Ben biliyorum ki: Dua edince bu duayı kabul edecek olan yalnız SEN varsın. Duam, ibadetimdir. Bilirim ve inanırım ki: Benimle buluşan, beni yalnız bırakmayan, duama icabet eden; BİR olan, yegane olan; ve dahi asla eşi ve benzeri olmayan biri var.
Ey bütün âlemleri, insanı ve cinleri yaratan, sonsuz kudret sahibi Allah’ım!
Kur’an ı Mübin’inde ki dua ile ilgili bütün ayetlerinden ve dahi sahih hadislerden öğrendim ki: Ben duayla huzuruna varınca, halimi, ahvalimi SANA arz edince; sesimin ve dileklerimin SANA ulaşmasını engelleyecek hiçbir engel yok ve olamaz. Dağlar, taşlar, ırmaklar, topraklar, tahıllar, hayvanlar, sebzeler, tepeler, vadiler, bulutlar, yağmurlar, fırtınalar, dolular SANA ulaşmam için engel değil, bir vesiledir.
Fani dünyanın ve dahi nefsimizin zorluklarından, ağırlığından SENİN inayetinle ve umutlarımla kurtulurum.
Duam; tevhidimin, imanımın nurlanmasıdır. SEN’İ bulmam, baş başa kalmam, benliğimden sıyrılmam, ubudiyetimin huzurunu bulmamdır. Halimi bildiğin halde o halimle SANA sığınmam “sözümün, yaşayışımın, yangınımın” sığınağı olmandır.
Allahuekber!
Araf Suresi, 205. Ve 206. “Rabbini, sabah akşam, yüksek olmayan bir sesle, kendi kendine, ürpertiyle, yalvara yalvara ve için için zikret. Gaflete kapılanlardan olma. Şüphesiz Rabbinin Katında olanlar, O’na ibadet etmekten büyüklenmezler.”
Ali İmran Suresi, 26. Ve 27. “Geceyi gündüze sokarsın, gündüzü geceye sokarsın. Ölüden diriyi çıkarırsın, diriden ölüyü çıkarırsın. Dilediğine de hesapsız rızık verirsin.”
Şuara Suresi, 83.84.85.87. “Ey Rabbim! Bana bir hikmet bahşet ve beni salih kimseler arasına kat.”
“Sonra gelecekler arasında beni doğrulukla anılanlardan kıl.”
“Beni Naim cennetinin varislerinden eyle.”
“(Kulların) diriltilecekleri gün beni utandırma!”
Müminun Suresi: 118. “De ki: “Rabbim! Bağışla, merhamet et. Çünkü sen merhamet edenlerin en iyisisin!” gibi birçok Ayetlerin ile:
“İnsanın secde de bulunduğu an, Allah’a en yakın olduğu andır. İşte orada çok dua edin.” (Müslim, Salat 42 Hadis No:482) Gibi birçok sahih hadislerinden öğrendim ki: Duam takva merdivenimdir.
SEN’İN kimseye ihtiyacın yok ama bu aciz kulun, “dünyada ki her şeye değil” yalnız SANA ve dahi her zaman SANA yalvarmaya, ağlamaya ihtiyacı var.
Her zaman ve her yerde üzerime yağan ve yağacak olan her türlü musibetten, faizden, zinadan, haramdan, yalandan, fuhuştan, iftiradan, gıybetten, tembellikten, uyuşukluktan, çok yemekten, çok uyumaktan, faydasız şeylerden, amelsiz ilimden yalnız SANA sığınıyorum. Şerli hayvanların, insanların, gecelerin-gündüzlerin, büyücülerin, kabir azabının, ihtiyarlığın, iblisin ve onun çocuklarının, mümin olmayan cinlerin, cehennemin, felaketlerin, belaların, kazaların, depremlerin, karanlıkların, elimin, dilimin, belimin, gözümün, sözümün ve dahi bütün şerlerin ve şerlilerin, şerlerinden yalnız SANA sığınıyorum. Koru ve kolla Allah’ım. Tek kal’am SEN’SİN.
Ey bütün âlemleri, insanı ve cinleri yaratan, sonsuz kudret sahibi Allah’ım!
Tevhidi, İmanı, Kur’an ı, sünnet i, namaz ı, orucu, zekâtı, Hacc’ı, Farzları, acele etmeden; her zaman her yerde sabırla yaşayan, iyi amel sahibi kullarından biri de ben olmayı; huzurunda her daim aşk ile dua-ya durmayı nasip eyle. Âmin.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

İYİ Kİ VARDIN EREN

İYİ Kİ VARDIN EREN

Hazır Site by Uzman Tescil