Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 12 Ağustos 2018 1273 Görüntüleme

METİN GÜRDERE’NİN TOKAT KİTABI ÜZERİNE…

Tokat Eski Milletvekili ve Devlet Eski Bakanlarından Metin Gürdere’nin “20. Yüzyılda Tokat” adını taşıyan 3 ciltlik kitabını okumamıştım. Dost Halis Sağlam, kitapla ilgili anekdotlar anlatınca, kendisine Metin Bey tarafından armağan edilen kitapları biraz karıştırma ve keyifle okuma imkânı buldum. İnşallah kısa sürede ben de bu muhteşem 3 ciltlik kitapları alarak kütüphanemi zenginleştireceğim.

Tokat’ta adı unutulmazlar arasında yer alan birkaç Milletvekilinden biridir Metin Gürdere. Onun yerel Tokat şivesi ile yaptığı ve Tokatlı olduğunu her yerde gururla ifade ettiği sohbetleri çokça bilinir. Milletvekilliği dönemlerinde Tokat’a kazandırdığı birçok eserin toplum tarafından çoğu zaman hakkı verilemese de (Bağımsız Milletvekili Adayı olarak girdiği seçimde olduğu gibi), kalbi Tokat için atmaya devam eden birisidir. Gürdere, Tokat’ı hayatı boyunca önemsemiş, Tokat’ın Milletvekili olmuş, Tokat’ı terk etmemiştir.

3 Dönem Milletvekilliği (1983, 1987, 1995), Anavatan Partisi’nde iktidar döneminde Genel Başkan Yardımcılığı ve 55. Hükümet’te Devlet Bakanlığı yapan Metin Gürdere, bildik Milletvekilliği kalıplarının dışında vekillik yapmış, halkla olan bağını hiçbir koşulda koparmamış bir siyaset adamıdır. Kitabının okuma fırsatını bulduğum sayfalarında, Milletvekilliği yaptığı dönemlerdeki bazı anılarını, yüzümde beliren acı bir gülümseme ile okudum.

Birçok anıyı kitabına malzeme yaparak zengin bir çeşitleme ile okurun karşısına çıkan Metin Gürdere, 1. cildinde “Dönemler, olaylar, yaşananlar”, 2. ciltte “Sosyal hayat”, 3. ciltte ise “Seçimler ve siyaset” başlığı altında Tokat’a ayna tutuyor. Tokat’ın tanınan renkli yüzlerinin keyifle, bazen de üzüntü ile okuyacağınız anıları karşısında çoğu zaman şaşıracaksınız da.

Öyle yaşanmış hikâyeler var ki, roman yazarlarına, şairlere ilham olacak öyküleri barındırıyor içerisinde. Öte yandan, Tokat’taki konuşmalardaki değişimleri ve unutulan sözcükleri de kaleme alan Gürdere’nin, “Tokat yöresine geçen bazı Oğuz Boyları’nın boylarına özel, sadece kendi boylarında kullanılan bazı sözcükleri Orta Asya’dan getirdiklerini, zamanla bunların halka mal olduğunu değerlendirebiliriz.” tespiti, mutlaka bilimsel bir araştırmaya tabi tutulmalıdır.

Madımağın Celal, Halis Turgut Cinlioğlu, Vahap Ayhan, Süreya Bedestenlioğlu, Çonağın Hacı, Ali Yücel, Hüseyin Akbaş, Ali Rıza Alan, Vehbi Akdağ gibi bir dönem Tokat’ın en önemli isimleri olarak memleketlerine kendi iş alanlarında katkı sunanları da kitabına alarak yeni neslin o isimleri tanımasına vesile olan Metin Gürdere’ye, hepimizin şükran borcu var. Yitip giden birçok anıyı, Tokat’ın tarihe mal olmuş değerlerini, insanının kadirşinaslığını, üzümünü, yaprağını, yaylasını, ovasını, dağını, bağını; kısaca bu şehre ait unutulmaya yüz tutmuş nice altın gibi değerlerini, yeniden bizlerle buluşturduğu için minnettarız kendisine.

3 ciltlik “20. Yüzyılda Tokat” kitabını edinip tamamını okuduktan sonra oradaki tadına doyulmaz anılar demetinden birkaçını okurlarımla da paylaşmak istiyorum. Ama bence siz de, bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Teşekkürler Metin Abi, bu şehri terk etmeyip kaderine ortak olmaya, bir dönem o kaderi değiştirmeye olan gayretinize, yitip gidenleri içinize sindiremeyip gelecek kuşaklar öğrensin diye kaleme aldığınız her bir satıra, söze… İçtenlikle teşekkürler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil