Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Manşet, Manşet Yanı, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 12 Ekim 2020 1243 Görüntüleme

Müfettiş raporu ile TSO ya 1.494.000 lira zimmet

Müfettiş raporu ile TSO ya 1.494.000 lira zimmet
Ticaret bakanlığı iç Ticaret genel müdürlüğü tarafından, Tokat Ticaret ve Sanayii Odasına gelen müfettişler TSO başkan ve yönetimlerine 1.494.895.75 TL zimmet çıkardılar.
Tokat tüm müteahhitler dernek başkanı Murat ŞAhin in şikayeti üzerine TSO ya gelen Ticaret Bakanlıpı müfettişleri Seyirtepe sosyal tesislerindeki bir kısım usulsüzlükler üzerine düzenlemiş oldukları raporla Ticaret ve sanayii odasının zarara uğratıldığı tesbit edilerek 2014 -2019 döneminde görev yapan TSO yöneticilerinin söz konusu zararı karşılamaları talep edildi.Yine Aynı raporda bir başka inceleme sonucu Seyirtepe tesislerinde bulunması gereken 693.366.39 TL değerindeki demirbaşında il özel idaresine 135.786.04 TL ilk kısmının devredildiği ,33.675.50 liralık kısmının da işeri petrol işletmesine devredildiği tesbit edilmiş olup ,arada fark olan 524.000 liralık demirbaşla ilgili herhangi bir tesbit yapılamadı.Yine aynı müfettiş raporunda, işeri petrol ürünlerine devredilen ve 5 kişiden fiyat teklifi alındığı iddia edilen kısımla ilgili itirazlara, tekliflerin devirden sonra yapıldığı ve belirtilenden daha fazla demirbaş devredildiği ile ilgili şaibelerin araştırılmasına yer verilmedi.
Seyirtepe Tesislerinin yapımı aşamasında Tokat il özel idaresi ile yapılan protokol gereği tesisin 10 yıl sonra içersinde bulunan demirbaşlarla beraber İl özel idaresine devir edilmesi gerekirken TSO başkanı Ali Çelik in yönetim kuruluna yaptığı açıklamada ,”TSO ya kar ettirmek için bu malzemeleri verdim “sözü ile, protokola aykırı hareket ettiği müfettiş raporu ile tesbit edilerek, Başkan Çelikle ilgili il özel idaresine, cezai ve hukuki girişimde bulunulmak üzere bildirimde bulunuldu.Ortada böyle bir protokol varken yönetim kurulunun dahi haberi olmadan Başkan Çelik in yakın çevresine böyle bir devirde bulunarak kamuyu zarara uğratması da ayrı bir soru işareti olarak raporla beraber ortaya çıktı.
Yine aynı müfettiş raporundakibir başka çarpıcı noktada, Ali Çelik tarafından Makam aracı olarak kullanılan 60 HP 001 plakalı makam aracının yakıt gideri.Belirtilen makam aracına ,18 aylık dönem içersinde, 1.700.00Tl yakıt alındığı tesbit edildi. Konu ile ilgili sosyal medya hesabında bir açıklama yapan, Tüm müteahitler dernek başkanı Murat Şahin “bir aracın km yakıt sarfiyatı ile, 1.700.00 lira, ,40.000 km ye isabet ediyor.Ticaret odası başkanı Dünyayı 2kez dolaşmış. Bu kadar dolaşıp Tokat sanayisine ne katmış, açıklama bekliyoruz” dedi .
Seyirtepedeki kafalarda soru işareti bırakan ve açıklama bekleyen pek çok soruda olduğu gibi, son müfettiş raporu ile ilgili de herhangi bir açıklama yapıp yapmayacağı merak konusu.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil