Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler 23 Eylül 2018 1271 Görüntüleme

ÖLÜ DOĞAN PLATFORM: TOSKAP

Tokat’ın sorunlarını bir platformun önderliğinde dile getirip çareler aramak kadar doğal bir şey olamaz elbette; STK’lar, siyasi partiler, Tokat dışında yaşayan hemşerilerimiz ve bürokratlarımızla strateji kurarak çözüme yönelik adımlar atmak tabi ki önemlidir. Bu sayede yıllar boyu birikerek gelen meselelerimizi güç birliği içerisinde çözüme kavuşturabilir, Tokat’a dikkat çekebilir, unutulmuş yatırımlarımızı gündeme getirebiliriz. Her şeyden önemlisi de sürekli göç veren, nüfusu her yıl azalan memleketimizi yatırımlar için cazip hale getirerek göçü tersine de çevirebiliriz.

 

Ancak…

 

Platform kurulurken hassas davranmak gerekir. Tarihi Taşhan’ın adını “Voyvoda Han” olarak değiştirilmesine aracılık eden bir derneğin bu platformun çekirdeğini oluşturması sıkıntı yaratabilir. Tıpkı “Voyvoda” isminin toplumda tahribat yaratarak güçlü bir tepkiyle ortadan kaldırıldığı gibi, bu platform da ölü doğabilir. Bu kaygılarımızın temelini oluşturan nedenler var çünkü. Tokat’ta güçlü, üretken ve söz sahibi dernekler ve STK’lar varken, adı ve özgül ağırlığı ile amacı bu işlerden maddi kazanç sağlamak olan bu derneği kurulacak platforma monte ederek, o derneğin başkanına tüzük yazdırmak hiç de doğru bir davranış olmamıştır.

 

Üstelik Tokat’ta sadece Ticaret Odası, Esnaf Odası ve Esnaf kefalet Odası varmış gibi, diğer STK’ların kuruluş aşamasında dışlanması bağışlanacak bir kusur değildir. Tokat Ticaret Borsası, Ziraat Odası ve Bakkallar Odası başta olmak üzere platformun basın ayağını oluşturacak basın meslek örgütlerinin kurucu üyeler içerisinde olmamasının mantıklı bir izahı yoktur. Adına “Tokat Sivil Kalkınma Platformu (TOSKAP)” ismini veren ve A’dan Z’ye “Kazıklı Voyvoda” savunucusu derneğin izlerini taşıyan bu platform güven vermekten uzak, kişisel husumetler ve ideolojik prangalar üzerine kurulmuş, inandırıcılığı olmayan bir yapı olarak karşımızdadır.

 

Tokat’ın ayrıştırıcı politikalarla değil, uzlaşmacı ve bütünleştirici söylem ve eylemlerle büyüyüp gelişebilmesi için ortak idealler üzerinden hareket edilmesi gerekir. Bugün hala Tokat Ticaret Odası Başkanı oda seçiminin üzerinden aylar geçtiği halde “Keser döner sap döner, gün gelir hesap döner” deyimini sosyal medya hesaplarından gün aşırı paylaşarak sözüm ona etrafına korku salıyorsa, eski başkanı yerli-yersiz eleştiriyor ve adeta eski başkanın adının geçtiği her yerde tüyleri diken diken oluyorsa, Tokat Ticaret Borsası Başkanını TSO’nun eski başkanına olan yakınlığı dolayısıyla platforma kurucu üye olarak almıyorsa, bu platform ölü doğmuş demektir.

 

“Kazıklı Voyvoda” sevicisi derneğin TSO ile olan iş birliği neticesinde oluşturulan bu platformun ciddiye alınacak tek tarafı TESOB ve Esnaf Kefalet Kooperatifi’nin varlığıdır. Bu iki kurum dışında platformun gücünün de işlevinin de sıfırın altında olması, kuvvetli bir ihtimaldir. Tokat’ta yayımlanan 4 günlük gazeteden 1’inin dahi olmadığı, basın derneklerinin ve şubelerinin bir tanesinin bile kurucu üyeliğe layık görülmediği, tarım şehri Tokat’ın Ticaret Borsası ile Ziraat Odası’nın yer almadığı bu platformun Tokat’a vereceği hiçbir şey yoktur.

 

Dolayısıyla TOSKAP’ın bu şehirde bir geleceği de bulunmamaktadır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil