Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Köşe Yazısı, Manşet, Tokat Haberler 9 Eylül 2019 169 Görüntüleme

ORGANİZE İŞLER  2

OSB BİRAN ÖNCE KARBONDİOKSİT SALICILARINDAN KURTULMALIDIR

Dün başladığımız ve ilimiz sanayicilerinden Osman Destebaşı ile gerçekleştirdiğimiz ORGANİZE İŞLER başlıklı röportajımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Toplamda 6500 kişinin istihdam edildiği, 425 hektar üzerine kurulu, Organize sanayii bölgesinde 170 parselde 150 sanayici yatırım yapıyor. 24 Mart 2018 yılında OSB de bir genel kurul yapıldı. Ve bu genel kurulda oldu bitti bir takım ayak oyunları ile, Vali ve belediye başkanı küstürülerek,  şu an yönetimde olanlara bir alan açıldı. Bugün sizinle bu seçimi ve organizede yapılan usulsüzlükleri konuşmak istiyoruz

Güneş Yayın Grubu:  “Evet Sayın Destebaşı, dünkü sayımızda TSO meclis başkanlığı döneminde, Orhan Gürgünoğlu’ nun bu  ünvanını kullanarak, TSO binası onarımında ve Seyirtepe binası inşaatında yaptığı usulsüzlük ve yolsuzluklar hakkında kamu oyunu bilgilendirdiniz, şimdi Orhan Gürgünoğlu OSB yönetim kurulu Başkan yardımcısı ve sosyal medyadaki paylaşımlarınızda burada da birtakım yanlış iş ve işleyişin olduğundan bahsettiniz. İsterseniz bu konuya, 2018 yılında OSB de yapılan bir seçimle başlayalım ve bu yeni dönemde Gürgünoğlu’nun nasıl OSB’ ye dahil olduğunu sizin bilgilerinizden dinleyelim.”

 

GÜRGÜNOĞLU, ALİ ÇELİK’LE BERABER, VALİ VE BELEDİYE BAŞKANINI YÖNETİMDEN UZAKLAŞTIRDI

O.Destebaşı: “OSB’ nin kuruluşunda kamunun ağırlığı ile başlayan OSB Yönetimi, arsaların kullanım oranları, ruhsat alım miktarları, pozitif yönde arttıkça sanayiciye geçmektedir. Bizim OSB’mizde de, Sanayicinin yönetimdeki sayısal ağırlığı değiştiği için bir seçim yapmak icap etti. Galip Araz adlı Sanayici arkadaşımız, OSB yönetiminde Vali ve Belediye başkanı artık bulunmasın, yönetim tamamen sanayicide olsun diyerek bir liste oluşturdu. Biz OSB’miz, henüz devlet ve siyaset içinde müdahil olmadan kendi ayakları üzerinde durabilecek evsafta değil. Dolayısıyla Vali ve Belediye Başkanı OSB yönetiminde olmazsa problem yaşarız. Onun için bizim yönetimimizin sanayiciye geçmesi farklı sancılara sebep olur. Henüz OSB mizde Ulusal ve Uluslararası çapta firma ve bunu temsil eden Sanayici yok. Telafisi zor olan hatalara sebep olur düşüncesi ile valinin ve Belediye başkanının içinde olabileceği şekilde hareket edecek müteşebbis üyelerini seçtik. Bu minvale itiraz eden, bunun yanlış olabileceğini düşünen sanayicilerden bazılarını, ben ikna ettim. Bu şekilde seçimi aldıktan sonrada, Gürgünoğlu, yeni seçilmiş olan TSO başkanı Ali Çelik ile organizasyon yaparak ,Valinin dolayısıyla da Belediye Başkanını OSB yönetiminde olmamasını sağladılar. İlk yaptıkları toplantıda da bundan sonra işler eskisi gibi yürümeyecek diye eski yönetimlere akıllarınca problem isnat ettiler.

 

OSB DE AHLAKLI BİR YÖNETİM GETİRECEKLERSE, BUNA KENDİ ARSALARINDAN BAŞLAYACAKLAR

Peki  yönetimde dedikleri gibi icraatta bulunabildiler mi?

Şimdi sözüm ona bu arkadaşlar eskiden yapıldığını iddia ettikleri problemleri ortaya çıkaracaklardı ve OSB’ nin haklarını koruyup sanayiciyi verimli çalıştıracaklardı. İlk yaptıkları icraat karşılarında rakip olan Galip Araz adli sanayicinin tesisine mahkeme marifeti ile sözüm ona sınır ve çekme mesafeleri tespitinde bulunmak oldu.  Tepki üzerine de bu olayın devamını getirmediler.  Sayın Gürgünoğlu sosyal medyadan bize cevabında aldığı görevleri namus bilip bu çerçevede hareket ettiğini söyledi. Sayın Gürgünoğlu’nun tesisi ile benim tesisim OSB’de sınır. Aradaki itfaiye yolunun Gürgünoğlu tarafından işgal edildiğini görmek için gözün görmesine bile gerek yok. İnsan elini sürse iki arsanın arasına sigara kağıdının girmeyeceğini görür. Peki nasıl olur da siz ahşap imalatı yaptığınız halde, tesisinizin çekme mesafesini ihlal edip yangın yolunu kapattığınız halde başkalarına sırf muhalif diye psikolojik baskı uygulamak için tespit yaptırırsınız. Sevsinler sizin namus anlayışınızı. Namus buysa bizden uzak dursun.

Madem OSB deki birtakım usulsüzlükler ortaya çıkarılacak. Mesela sayın yönetim kurulu başkan yardımcımız Orhan Gürgünoğlu’nun arsasından başlayabilir. Bu arsa Somka Gıda’ya  tahsisli idi. Harfiyatı yapılmış ve soket temelleri de açılmış idi. Bu arsanın üzerinde bulunan bitişik parsel Turan Şeker ve Ömer İpekli’ye aitti. Bu iki sanayici OSB müteahidine yol hafriyatlarından çıkan malzemenin kendi parselleri üzerine dökülmesini istemişler böylecede cidi bir alan sağlamışlardı. Buraya dökülen malzeme bahar ayında yağmur ve kar sularından dolayı Gürgünoğlu’nu arsasına doğru kaydı. İşte heyelan olmayan bu dolgu toprağın sayın meclis başkanını arsasına kayması hiçbir yerde örneği bulunmamasına rağmen bedeli osb tarafından bu günkü rakamlarla yaklaşık 600 bin tl ödenerek yapıldı. OSB de hiçbir parsele bu işlem yapılmaması Topçam küp şekerin üzerindeki yolda direnaj hattı açılarak kamufle edildi. Aynı dönemde bizim üzerimizdeki Topçam küpşekerin arsasından bizim arsaya doğru kayan toprağı, kendimiz kaldırdık. OSB bu ayrıcalığı ne hakla sadece Gürgünoğlu’na yaptı. oysa OSB de heyelan münasebeti ile mağdur yatırımcılar hala bulunmaktadır. Buda söz konusu arkadaşların başka bir ahlak anlayışı.

 

GÜRGÜNOĞLU OSB’DE İŞGEMİ GÖRMÜYOR MU?

Ayrıca mevcut OSB yönetimi, yine sözüm ona OSB’nin kaynaklarına sahip çıkıyor gerekçesi ile 160 TL elektrik borcu bulunan sanayicinin elektriğini kesmekle tehdit ediyor. Bu işlemlerin hiçbirisini OSB’ nin mevcut bölge müdürü, muhasebecisi, avukatı aracılığıyla değil, yönetim kurulu üyeleri marifeti ile yapıyor. Dolayısı ile OSB’nin bürokratik kadrosunun bu arkadaşlara sekreterlik yapmaktan başka işlevi yok. Peki soru şu.

Madem 160 TL ye bile bu kadar hassasız, işgemde ki esnafın söz konusu borçlarını İşgem’ e ödemelerine rağmen, İşgem’in size ödemediği yaklaşık 280 bin tl para ile neden hiç ilgilenmiyorsunuz? Üstelik İşgem’deki yönetici bu borcun silineceğini, yönetim kurulundan söz aldığını hangi hakla idda etmektedir?

 

ALİ ÇELİK KENEVİR EKTİĞİ YERDEN MISIR SÖMEĞİ BİÇMEKLE MEŞGUL

Aklınıza şu soru gelebilir. Yönetim kurulu başkan yardımcısı Orhan Gürgünoğlu bu işleri yaparken yönetim kurulu başkanı ve aynı zamanda TSO başkanı Ali Çelik ne yapmaktadır. Kenevir ekip Mısır sömegi biçmesinden, Tarlalarda Nohut hasadı yapmasından ne yaptığı belli olmuyor mu? Ali çelik benim ünv. öğrencilğimden itibaren 33 yıllık arkadaşımdır.  Öncelikle meclis başkanı olarak Gürgüroğlu’nun bu günkü rakamlarla 9 milyona mal ettiği seyirtepe tesislerini 600 bin tl gibi komik rakama devretmekle meşguldür. İhalesiz iş yapmaya alışkın oldukları için gece haraç mezat kaçırdıkları malzemeye iş ortaya çıkınca gündüz teklif toplayarak kılıf bulmakla meşgul, Ali Çelik’ in aylık gelir miktarının haricinde büyük rakamlara aklı ermez. önümüzdeki hafta diye bir programı yoktur. İstikrarsızdır, hiçbir düşünceyi sürekli savunamaz. onun aklı da çapı da Gürgünoğlu’nun yaptığı işlere ermez. O da sanayiciye yapılan bu baskılardan nasıl iş güvenliği işi kaparım hesabının dışına çıkamaz. Ne TSO’ da ne de OSB’de biz Ali Çelik’in verdiği sözde durur, güveniriz diyebilen biri olduğuna inanmıyorum.

Dolayısıyla bu hesaplar başka bir bahar sorulur elbet . Ali Çelik ne TSO da nede OSB de ben olmasaydım şunlar olmazdı diyemez. Oysa ben Ali Çelik olmasaydı OSB de sanayici arasında ikilik olmazdı, yatırımlar yol, kaldırım onarımları durmazdı, siyaset, vali  ve OSB arasına fitne girmezdi. TSO başkanını Siyaseti dizayn etme handikapı olmazdI vb. birçok şey söyleyebilirm. Özet olarak OSB ilimizin nefes borusudur.

OSB geliştikçe ilimizde   istihdam gelişir dolayısı  ile oksijen artar. Umut ediyorum ki OSB  biran önce bu karbondioksit salıcılarından kurtulur..

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TOKAT İÇİN İYİ PARTİ

TOKAT İÇİN İYİ PARTİ

Hazır Site by Uzman Tescil