Ana Sayfa Merkez 16 Ekim 2016 826 Görüntüleme

ŞEHİRLER BİR MİLLETİN MÜHÜR TAŞLARIDIR

Bölgenin en büyük kentsel dönüşüm projesi olan yazıcıoğlu kentsel dönüşüm projesinin temel atma törenine katılan Akparti tokat milletvekili Prof Dr Coşkun Çakır yapmış olduğu konuşmada “şehirlerin ruhunu ortadan kaldırıyoruz “dedi törene çevre ve şehircilik bakanı Mehmet Özhaseki tokat milletvekilleri Zeyid Aslan, Celil Göçer ve Yusuf Beyazıt ile Vali Cevdet Can belediye Başkanı Eyüp Eroğlu daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Yeni hayat yapı kooperatifinin kentsel dönüşüm projesi kapsamında yaptığı inşaatların müteahhitliğini daha önce yazıcıoğlu ahi evleri yeni hayat evlerinin müteahhitliğini yapan mali yapı üstlendi. Kooperatif başkanı Tarık Dal belediye başkanı eyüp eroğlu vali Cevdet can ve bakan Mehmet Özhaseki’nin de birer konuşma yaptığı programda akparti tokat milletvekilleri adına konuşan Prof.Dr Coşkun Çakır hazirunu selamlayarak başladığı konuşmasında “Şehirler bir milletin bir medeniyetin adeta mühür taşlarıdır. Biz milletlerin özelliklerini şehirlerine bakarak keşfedebiliriz.” dedi “
ÖNEMLİ ŞEHİRLER İNŞAA ETTİK
İslam medeniyeti tarihi içerisinde çok özel şehirler inşa edilmiştir. Kahire’yi İskenderiye’yi Şam’ı halebi ve daha niceleri. Ve İslam medeniyetinin bir parçası olan biz TürklerEdirne’yi Bursa’yı Saraybosna’yı ve yine şehirleri kurduk. Yine hiç kuşkusuz bunların içerisinde başka bir medeniyetin inşa etmiş olduğu bir şehri yani İstanbul’u değiştirdik geliştirdik ve tarih içerisinde dönüştürdük. Yani var olan bir kimliğini yine o kimliği korumak suretiyle kendi kimliğimizi de onun yanına bir anlamda mühür basar gibi bastık. Değerli hemşerilerim. İngiliz şair ve düşünce adamı Shakespeare için söylenir. Ama aslı söylenen söz İngiliz şehirlerini tasvir etmek içindir. Derler ki Shakespeare mezarından kalkıp çıksa Londra’da kendi mahallesini kendi sokağını ve endi evini şu kadar yüzyıl sonra hiç zorluk çekmeden bulur.
ONYILLAR İÇERSİNDE ŞEHİRLERİN RUHUNU ORTADAN KALDIRDIK
Bizim özellikle son on yıllarda doğrusunu söylemek gerekirse şehirleşme konusunda yapmış olduğumuz çalışmalarla övünecek bir tablo ortaya koymuş değiliz. Yani ortaya çıkarmış olduğumuz tablo parlak bir tablo değil. Şehirlerin ruhunu ortadan kaldırıyoruz şehirlerin tabi doğal siluetini bozuyoruz. Esasen doğal olan tarihsel olarak ta gerçekleşmiş olan şehirlerimizin inşa edildiği kurulduğu yerleri bırakıp tarım arazilerini şehirleşmeye açıyoruz. Türkiye için söylüyoruz. Bu bahtsız esas itibari ile isabetsiz bir şehirleşme politikasıdır. Sayın bakanım burada iken bu konulara girmek istemem. Uzun yıllar Kayseri’de büyük başarılara imza atmış ve arkasında da onun bir neticesi olarak ülkenin şehirleşmesi çevreciliğin kendilerine emanet edildiği bir siyaset büyüğümüz devlet adamımız. Ama şu kadarını söyleyeyim. Bizim şehirlere karşı işlemiş olduğumuz bu kimi zaman cinayetler kimi zaman ona yapmış olduğumuz eziyetler bize bir ceza olarak geri dönüyor. Bunu depremlerde görüyoruz. Bunu doğal afetlerde görüyoruz. Bunu geçirmiş olduğumuz kazalarda tekrar ederek görüyoruz. Şehirler birer canlı organizmalardır O bakımdan şehirlerin canlı organizma olduğunu ruhlarının olduğunu göz önünde bulundurmak suretiyle şehirleşmemize çok ciddi olarak katkı sağlamamız gerekir. Yani şehirleşme bir kültür politikasıdır. Medeniyetimizi inançlarımızı değerlerimizi yansıtmış olduğumuz yerlerdir şehirler. O bakımdan şehirlerimize olağan üstü özen göstermemiz gerekir. Değerli hemşerilerim. Nihayetinde bizler bu şehirleri kuruyoruz. Allah rahmet eylesin. Rahmetli valimiz Yazıcıoğlu sıra dışı bir kamu yöneticisiydi ve sıra dışı işlere imza attı. Burayı da kendi döneminde inşa ettiği için minnet ve şükran borçluyuz. Ama şunu söylemeden geçemeyiz. Nihayetinde 30 yılı geride bırakırken bu binaları yıkmak durumunda kalıyoruz. Bu bir gerçeklik. Biz buraları bir yılda iki yılda üç yılda yapıyoruz. Dört yıl beş yıl sürmüyor bundan emin olunuz. Ama buralar elli yıl yüz yıl eğer hakikaten hakkı ile inşa etmişsek belki iki yüz yıl kalacak. O bakımdan ciddi bir ödevle vazife ile karşı karşıyayız. İnşallah bundan sonra genel olarak ülkemizde Türkiye’mizde özel olarak Tokat’ımızda bu konulara daha hassasiyet göstererek inşallah iyi bir şehirleşme politikasını hayata geçirmiş oluruz. Bu duygu ve düşünceler içerisinde ben bu yenileşme çalışmasının kentsel dönüşümün örnek numune çalışmasının hayırlı olmasını diliyorum. Allah hepimize ömür verir ve hep birlikte başak bir törende de bu binaların açılışını tapu dağıtımını inşallah gerçekleştiririz. Hepinizi hürmetle muhabbetle selamlıyorum.” Dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

TURHAL’DA İLAHİ ZİYAFETİ

TURHAL’DA İLAHİ ZİYAFETİ

Hazır Site by Uzman Tescil