Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Merkez, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 12 Mart 2019 496 Görüntüleme

SORUNSUZ BİR TRAFİK İÇİN ULAŞIM PROJELERİ

31 Mart seçimleri öncesi Tokat Belediye Başkanı ve Ak Parti Tokat Belediye Başkan Adayı Av. Eyüp Eroğlu ile Güneş gazetesi adına yaptığımız söyleşiyi yayınlamaya devam ediyoruz. Tokat Belediye Başkanı Eroğlu söyleşimizin bu günkü bölümünde ulaşımla ilgili projelerinin ayrıntılarını paylaştı.

 

“ULAŞIM PROJELERİ

Başkan Eroğlu sohbetinine başlarken: ‘ Her geçen gün araç sayısı artan ve hızla gelişen şehrimizde en önemli problemlerimizden biriside ulaşımla ilgili problemlerimizdir.’  diyerek ‘ Bu konuda ortaya koyduğumuz projelerle inşallah 2023’ e daha problemsiz bir trafik ve ulaşım sorunu ile gireceğiz.’ dedi. 10 Başlıkta oluşan projelerinden birisi olan ulaşım projesinde  önemli adımlardan birisi. Şehiriçi ve çevre yolu bağlantılarının güçlendirilmesi olduğunu söyleyerek,bu konudaki hedeflerini anlattı.

 

ŞEHİRİÇİ – ÇEVRE YOLU BAĞLANTILARININGÜÇLENDİRİLMESİ

– Yeni Bulvarlar ve Köprülü Kavşaklar

– Otopark Projeleri

– Toplu Taşımada İyileştirme Projesi

– Bisiklet Yolları

– Asansörlü Üst Geçit Projeleri

 

“Şehir içi trafik yükünü hafifletecek bir unsur olarak çevre yolundan yararlanabilmek için, şehir ile olan bağlantılarının sayısını ve var olanların da niteliğini artırmaya yönelik çalışmalar yapılacaktır. “diyen Eroğlu:

“Halen Alpgazi Caddesi ve Sulusokak-Erenler üzerinde kurulmuş olan bağlantıların sayısının artırılacaktır(Kemer Köprüsü-Akdeğirmen-Küçük Beybağı bölgesinden). Böylelikle çevreyolu ile bağlantısı olmayan mahallelerin katılım yolu ile bağlantısının sağlanacaktır. Çevreyolu ile şehir merkezimizi bağlayan Erenler caddesinin güçlendirilerek GOP Bulvarına bağlanacaktır.”dedi.

 

YENİ BULVARLAR VE KÖPRÜLÜ KAVŞAKLAR

“Şehrin trafik problemine çözüm için bir diğer alternatifin, Şehir merkezinde G.O.P  Bulvarı ile paralelindeki Behzat Bulvarı üzerinde yaşanan trafik yoğunluğunu azaltmak ve bu yollara alternatif bulvarlar oluşturmak amacıyla;

-Örtmeliönü, Oğulbey mahallelerinin bulunduğu bölgede, şehrin doğu aksında ulaşımını rahatlatacak yeni bir bulvar açılması.

-Şehir merkezinden Karşıyaka bölgesine ulaşıma alternatif oluşturan çevre yolu bağlantısının devamında Toptancı Hali’nin bulunduğu alan yönünde yeni bir bulvar açılacak ve sonrasında dağılmayı sağlamak üzere oluşturacağımız akslarla Karşıyaka bölgesinde bir ring yapılması sağlanması.

– Çevre yolu ve hal bölgesinde açılacak yeni bulvarın mevcut Tokat-Turhal karayolu trafiğini olumsuz etkilememesi için köprülü kavşak yapılması sağlanması.

– Yazıcıoğlu-Malkayası Camii’nin bulunduğu bölgenin 1.derece kentiçi yol ile bağlantısı sağlanması.

– Beybağı Mahallesinden yeni çevreyolu bağlantısı açılması ile olur”dedi.

 

OTOPARK PROJELERİ

‘ Ulaşım projeleri içersinde bir başka olmazsa olmazımız  Otopark peojelerimizdir’ diyen Başkan Eroğlu : “Ana ulaşım omurgasında 4 noktada otopark oluşturacağız.” dedi.

“Tokat Niksar Yolu-Çiçek Petrol arası bölgemiz Tokat’ın ana ulaşım omurgasını oluşturmaktadır.

Alış-veriş merkezleri, kamu kurumları, bankalar ve iş merkezlerinin bulunduğu bölge özel oto ile yapılan ulaşımın yoğun olduğu bir güzergâh durumundadır. Bu durum sürücülerin taşıtlarını söz konusu güzergâh boyunca park etmeleri sonucunu doğurmaktadır.

Mevcut durumda yol üzerinde yapılan yeşillendirme çalışmaları yolun efektif genişliğini azaltarak kapasitesini düşürmekte, bunun sonuncunda da özellikle kent merkezine yakın yerlerde trafik tıkanıklıkları ortaya çıkmaktadır.

Bu anlamda yeni otoparklar yapılması önemli bir ihtiyaç haline gelmiştir.

Söz konusu güzergâh boyunca 4 noktada otopark alanı oluşturularak, trafik sıkışıklığının azaltılması ve giderilmesi sağlanacaktır.

Proje kapsamına yapılması planlanan otoparklar devreye alındığında, söz konusu güzergâhın kapasitesine uygun kullanımı sağlanacak, böylelikle trafik akış hızı artırılarak, ulaşım sorununa çözüm getirilecektir.”dedi.

 

TOPLU TAŞIMADA İYİLEŞTİRME PROJESİ

EroğluVatandaşlarımızın daha kaliteli şehir içi ulaşım sağlaması için: “Toplu taşımayı özendiriyor, trafik yükünü azaltıyoruz.”dedi.

“Tokat’ta halen 23 adet otobüs hattı ve toplamda 497 km hat uzunluğu bulunmakta ve ortalama 25 bin kişi otobüs hatlarını kullanmaktadır”diyen Eroğlu:

“Tokat merkezde şehir içi ulaşımın önemli bir kısmı özel araçlarla yapılmakta olup, toplu taşımayı özendirici hamlelerle, trafik yükünün azaltılması ve vatandaşlarımızın özel haller dışında toplu taşımayı kullanması hedeflenmektedir.

Toplu taşımada;

Güzergâhların güncellenmesi,

Hat sayılarının arttırılması,

Hatlar arası aktarma noktaları oluşturulması,

Araçların konforunun artırılması,

Yolcu kapasitesi daha yüksek modern araçların hatta dâhil edilmesi,

Araçların engelli kullanıma uygun hale getirilmesi,

Toplu taşımada trafik iletişim merkezi oluşturulması,

Gibi toplu taşımayı bir seçenek haline getirecek önlemlerle trafik yoğunluğunun azaltılması sağlanacaktır.”dedi.

 

BİSİKLET YOLLARI

Ulaşıma sağlıklı çözümler

“Gelişimin ve değişimin hızla yaşandığı günümüz koşullarında sosyo-ekonomik nedenler sonucu kentlerde birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Bu sorunlardan birisi de ulaşımdır. Trafik karmaşasının insanlar ve çevre üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler düşünüldüğünde sağlıklı bir kentte ulaşıma ilişkin sorunların çözülmesi ve bu amaca hizmet edecek çalışmalar yürütülmesi bir gereklilik haline gelmiştir. Bu gerekliliğin bilinciyle bireylerin ulaşımını kolaylaştırmak, trafik karmaşasını azaltmak, uzun Yeşilırmak şeridinin kullanımını sağlamak, bisiklet yollarının farkına varılmasına sağlayarak bu yolların kullanımını artırmak, bisiklet kullanımıyla spor yapılmasına destek olmak ve çevre kirliliğini azaltmak amacıyla doğal yapıyı koruyan Bisiklet Yolları Projesi hayata geçirilecektir.

Proje kapsamında, aşağıda belirlenen güzergâhlar boyunca ve etaplar halinde bisiklet yolları yapılacaktır.”dedi. Bu bisiklet yollarının güzergahlarınıda paylaşan eroğlu hedeflenen yolları şöyle sıraladı.

-Kanal Tokat Projesi- Gümenek Millet Bahçesi arası -9,5 km

-Taş Köprü-Dimes Kavşağı arası -2 km

-Dimes Kavşağı-Üniversite arası- 5,2 km

-Behzat Bulvarı boyunca- 4,5 km

“Projenin diğer bir ayağı da, “Bisiklet Paylaşımı ”dır.”diyen başkan eroğlu” Söz konusu proje aynı zamanda gelir sağlayıcı özelliği olan bir projedir.

Avrupa’da birçok ülkede uygulanmakta olan Bisiklet Paylaşımı Projesi ( belirli noktalara konulan bisiklet istasyonları vasıtasıyla, dileyen eden vatandaşlarımızın kartlı sistemle ve uygun bir bedelle bisiklet kullanması) şehrimizde ilk kez bizim tarafımızdan uygulamaya alınacaktır.”dedi

 

ASANSÖRLÜ ÜST GEÇİT PROJELERİ

Tüm bu projeler gerçekleşirken engelli vatandaşlarımızıda unutmadık diyen Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu”Trafik ve yaya yoğunluğu olan Şehitler Parkı önü ve Devlet Hastanesi önünde üst geçitler asansörlü olarak düzenlenecektir.

Özellikle hastane güzergâhından dolayı yayaların sıklıkla kullandığı üst geçitlerin her iki noktasının da karayolu güzergâhı olması ve trafik yoğunluğundan dolayı,  engelli vatandaşların ve yaşlıların rahatlıkla kullanabilecekleri asansörler yerleştirilecektir.”dedi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil