Ana Sayfa Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 2 Ağustos 2018 323 Görüntüleme

TÜKETİCİ HAKEM HEYETLERİ YENİDEN YAPILANDIRILDI

Tokat Tüketici Hakem Heyeti Başkanı Tokat Ticaret İl Müdürü  Ali Osman SAKAR, Tüketici Hakem Heyetlerindeki yeni düzenleme ile ilgili bir açıklama yaptı. “ Tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.”diyen İl Müdürü Sakar:

“ Tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıklara çözüm bulmak amacıyla, 1995 yılında her il ve ilçe merkezinde en az bir tüketici hakem heyeti kurulmuş ve geçen 23 yıllık sürede tüketici hakem heyetleri, tüketicilerin ekonomik çıkarlarının korunması amacıyla önemli bir görev üstlenmişlerdir. Bu gün itibariyle 81’i ilde ve 921’i ilçede olmak üzere toplam 1011 tüketici hakem heyeti faaliyet göstermektedir. Ancak, aradan geçen süre içerisinde tüketici hakem heyetlerinin yeniden yapılandırılması ihtiyacı ortaya çıkmıştır.

Ticaret Bakanlığımızca, Tüketici Hakem Heyetleri başvuru sayısı, nüfus yoğunluğu, coğrafi şartlar ve benzeri hususlar dikkate alınarak yeniden yapılandırılmış, Tüketici Hakem Heyetinin yetki alanları yeniden düzenlenmiştir. 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, 211 Tüketici Hakem Heyeti Karar mercii olarak yetkilendirilmiş, 900 Tüketici Hakem Heyetinin Karar verme yetkisi de 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle sona erecektir.

İlimizde tüketici şikâyetlerinde karar mercii olarak Tokat Valiliği İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı yetkilendirilmiştir. Tüketici Hakem Heyetlerinin yeniden yapılandırılması il ve ilçelerde oluşturulan tüketici hakem heyetlerinin kapatılması işlemi olmayıp tüketici hakem heyetlerinin yetki alanlarının yeniden belirlenmesi çalışmasıdır. Zira yetki alanındaki ilçelerde Kaymakamlıklarda başvuru alımı, Tüketici Bilgi Sistemi’ne (TÜBİS) kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme vb. hususlarda çalıştırılmak üzere irtibat personeli görevlendirilmiştir.

Söz konusu düzenleme neticesinde, 1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren değeri 6860TL’ye kadar olan tüketiciler ile satıcı ve sağlayıcılar arasında çıkan uyuşmazlıklar ile ilgili kararlar Tokat Valiliği İl Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığı tarafından verilecektir. İlçelerimizdeki; başvuru alımı, Tüketici Bilgi Sistemi’ne (TÜBİS) kayıt, ilgili tarafları bilgilendirme vb. hizmetler Kaymakamlıklar bünyesinde görevlendirilen Tüketici Hakem Heyeti İrtibat Personellerimiz tarafından devam edecektir. Ayrıca vatandaşlarımız elektronik ortamda e-Devlet kapısı üzerinden Tüketici Bilgi Sistemi’ne başvurularını kendileri de yapabilir. Elektronik ortamda yapılan başvurularda şikâyetiniz ile ilgili belgelerin sisteme yüklenmesi önem arz etmektedir.

2018 yılının ilk 6 ayında Tokat İl genelindeki Tüketici Hakem Heyetlerine 1120 Adet Tüketici Başvurusu yapıldı. 1300 Adet Tüketici Şikâyeti Karara Bağlandı. Tüketici şikâyetleri en çok Bankacılık işlemleri, Ayıplı Mal ve Abonelik Sözleşmeleri konularında yapılmıştır.”dedi

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

KENEVİR ALTIN DEĞERİNDE

KENEVİR ALTIN DEĞERİNDE

Hazır Site by Uzman Tescil