Ana Sayfa Manşet, Tokat Haberler 13 Şubat 2018 436 Görüntüleme

TİCARET VE SANAYİ ODASI BAŞKANI ARAT YAPTIĞI VE YAPACAĞI ÇALIŞMALARI SLAYT GÖSTERİSİ İLE SUNUM YAPTI

 

“Çok değerli basın mensubu arkadaşlarım, çok değerli meclis ve meclis üyesi arkadaşlarım. İş dünyası olarak Devletimizin ve Türk askerlerimizin yanındayız. Şehitlerimizin mekanları cennet olsun. Allah ordumuzu muzaffer kılsın, yar ve yardımcısı olsun. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası olarak ekim 2017 tarihinde seçimlerimizi yapmak üzere çalışmalarımızı tamamlamış tarihimizi almıştık. Ancak tüm Odalar ve Borsalar seçimleri 2018 nisan ayına ertelendi. Gönül seçimlerin zamanında yapılmasını arzu etse de böylesi ulusal tehditler karşısında alınan karara uymak hepimizin görevidir. Bu devlet kararıdır ve hükümetimizin aldığı her kararın sorgulamaksızın arkasında dururuz. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası seçimlerine aday olan tüm başkan adaylarına ve meclis adaylarına çabalarından dolayı teşekkür ediyorum. Hepimizin amacı şehrimize ve ekonomimize hizmet etmektir. 2018 nisan ayına kadar seçim çalışmalarımıza biraz ara versek de(ekim 2017- nisan 2018) odamızın çalışmalarının etkin bir parçası ve aktif koruyucusu olmaya devam ettik. Bizler seçimden seçime değil 365 gün odamız, şehrimiz ve ülkemiz için çalışma ruhuna sahip bir camiayız. Tokat İş dünyası, Tokat ticaret ve sanayi odasının tüm üyelerinin bu ruhu, kuşkusuz yeni seçim gününe kadar en iyi bildiği işler olan üretmeye, ihracata, yenilikçilik, girişimcilik, arge, markalar yaratmaya kısaca şehrinin ve ülkesinin zenginliği olmaya devam edecektir.

Tokat Ticaret ve Sanayi Odasının sadece seçimlere çalışan bir yer olmadığını söylüyorum. Bu anlamda şunun altını kalın harflerle çizerek bir vurgu yapmak istiyorum. Bizler özellikle makul düzeydeki projelerin hayata geçirilene kadar, ilgili makamların kapılarını aşındırmaya devam edeceğiz. Ankara’yı doğru bir şekilde bilgilendirmeye şehrimize kazandırmaya devam edeceğiz. Oda meclisimiz ve yönetim kurulumuzun göreve geldiği günden bugüne sürekli gelişmek de ve “sürdürülebilir kalkınma faaliyetleri” nin kavramına yeni bir yorum getirmiş. Fark yaratmıştır. Tokat Ticaret ve Sanayi Odası çatısı altında politik kimliklerinden sıyrılarak dayanışma, yardımlaşma, iş birliği ve yoğun çalışma anlayışını 2 yıl boyunca belirlediğimiz hedeflerden şaşmadan yürümeleri ve bu tutum doğrultusunda devam ettikleri için teşekkür ediyor bunun böyle gitmesini de temenni ediyorum. 2 dönemdir edindiğimiz tecrübeyle yerel yöresel ulusal ve uluslararası düzeyde daha ayrıntılı bakabilecek olgunluğa eriştik Üyelerimizi çok yakından ilgilendiren yıllardır ihmal edilen sorunları mercek altına aldık. Bu sorunları sizlerle paylaşacağım. Çözüme kavuşabilmek için ilgililer ve yetkililerle paylaşımlarda bulunduk. Sorunları aşmada ikili ilişkilere önem verdik. 2018 – 2021 döneminde gerçekleştirdiğimiz 2 dönemin yükselişi ve başarısını sürdürmek, Odamızı daha ileriye götürmek için planlı yaklaşımı sürdürmeye ve Tokat’ın ekonomik yaşamında sağlıklı sürdürülebilir çalışmalar olarak ortaya çıkmasına devam edeceğiz. Şehrimize ulusal ekonomiye katkı sağlayacak yenilenen şeklin hayırlı olmasını tüm adaylara temenni ediyorum. Seçilmemiz halinde neler yapılacağını da anlatacağım.

Öncelikle sunuma geçmeden önce bir iki arkadaşımızdan sohbet esnasında bir şey fark ettim değinmek isterim

“ başkanım bundan önceki ve bundan sonra ki yapılacak olan çalışmaların sayfa sayısına hiç baktınız mı?”

Bu kağıtlara sığdırdığımız çok çok önemli olanlardır. 9 yılda yaptıklarımızı anlatsak 2 gün burdan çıkamazdık. Bu bağlamda önümüzdeki dosyalar sadece görev süresince yapmış olduğumuz projelerden birkaç tanesi. Bir kere hiç kimsenin şunu unutmaması lazım. Ticaret ve Sanayi odası olsun diğer kuruluşlar olsun kim olursa olsun eğer bir başarı isteniyorsa eğer ortaya bir başarı koyulacaksa bu başarı mikro ve makro ölçek de incelemeler yapan ekip işidir. Bir ekibiniz yoksa başarıya ulaşamazsınız. Neler yaptığımız noktasında arşivleriniz duruyordur.

Türkiyede bir girişimcilik kursları başladı. İlk bunu açan da Tokat ve Ticaret Sanayi Odası oldu. Karadeniz de Tokat ‘ın 1 . olarak seçilmesinde amacımız yani asıl amacımız o arkadaşlarımızı girişimci yapabilmekti.

Odalar ve borsalar birliğinin başlatmış olduğu SİZİN ORANIN NESİ MEŞHUR adlı fuarlara ilçelerimiz, belediyelerimiz, valiliğimiz ile beraber katıldık. Sosyal sorumluluk projelerimiz var. Biz her yıl milli eğitim ile ortaklaşa yürüttüğümüz projeler kapsamında öğrencilerimize her yıl 4 bin kaban ve mont yardımı yapıldı. Bu sayı yaklaşık 10 bin kadar olmuştur. İlk geldiğimiz günden bugüne teknik alt yapısından içine dışına kadar komple biz yaptık. Ulaşım yatırımlarımız ve faaliyetlerimiz için dönemin ulaştırma bakanına, Şimdi ki Cumhurbaşkanımıza her konu ile alakalı arabaların arkası dosya ve belge dolu şekilde ilimizin problemlerini anlatmaya çalıştık.

Eğitim bir ömür boyu. Eğitimin Sonu yok. Bizde üyelerimize personelimize meclisimize aralıksız eğitimler verdik. Birlikte güçlüyüz, konuşmanın başında başladığım gibi başarı bir ekip işidir. Mantığın’dan yola çıkarak Tokat’ daki sivil toplum örgütlerini her konuda çatlak bir ses çıkmamak suretiyle tek bir ağızda konuşarak birleştik. Sağolsunlar hepde bizimle beraber yürüdüler. Önceden Samsun’dan, Sivas’ dan aldığınız belgeleri Tokat ‘ ticaret ve sanayi odasından alınmasını sağladık. TUDER derneğimiz ile beraber ortak düzenlemiş olduğumuz Tokat’ın turizm konusunda nerede neler yapılabilir noktasında açık söyleyeyim 2011 yıllarında yapmış olduğumuz çalışmanın ne kadar doğru bir çalışma ve çalıştay olduğunun bugün farkına varılmış. Tokat’ın turizmin neler yapılabileceğini 5 sene önce konuştuk. Bugün yapılmaya başlanıyor. Odalar ve Borsalar birliğinden destek almak suretiyle Ticaret Odasının meclisi olarak tarıma dayanan, hayvancılığa dayanan, turizme dayanan sektörlere ağırlık verdik. Bugün ilginçtir ki tüm kuruluşlar dahil ilk ve şuana kadar tek olan eylem planı yine Ticaret ve Sanayii Odamız tarafından düzenlendi. İlk olma özelliğinide taşımak da

Seçim atmosferinde diğer adaylarımız da “Ticaret Odası ne yapar?” diye soruyorlar. Çok şey yaptı çok şey yapmaya devam edecek. Cumhurbaşkanımıza yapmış olduğumuz ziyarette makro ve mikro ölçek de tüm problemleri anlattık.

Odalar ve Borsalar birliği bizi en başarılı oda olarak gördü ve ödüllendirdi. Üyelerimize düşük faizli krediler kullandırıldı. Bu yapmış olduğumuz kredilerden daha ziyade Cumhurbaşkanımızın bahsettiği nefes kobi leri muhtemelen bir daha ki ay tekrardan Odalar borsalar birliği anlaşması ve odalar bütçesi kullanılarak 2018 yılında nefes kredisi vereceğiz. BİK genel kurulunda görevlendirme aldık. Orda Tokat’ı, Tokat Ticaret Ve Sanayi Odasını temsilen bulunduk. 8. Ticaret ve Sanayi Şurasında ki konsept; konuşmacının 3 dk ile konuşma süresi olması. Meclis başkanımız ile oturuyoruz konuşma sırasını bekliyoruz bizde. Diğer illerin başkanları kürsüye çıkıp şehirlerinin dertlerini anlatmayla başlıyor  zamanı ya yetiyor yada yetiştiremiyor. Fazla da dikkate alınmıyor. Çünki hep bilindik konular. Geçen bir çalıştay da yine aynı ifadeleri kullandım. Bu sözümle Ticaret ve Sanayi Odası Ne iş yapar diyenelere kürsüye çıktğımda “ sayın başkanım sayın başbakanım sizlere merkez il ilçe dahil 12 sıkıntısız selam getirdim. Sizlere olan sevgimiz oy oranları ile ortada” dedim . “1 dk bir daha söyler misiniz?” dedi “Tokat’ın sizi sevdiği kadar siz Tokat’ı sevmiyorsunuz” dedim süre bitti. Şehrimizde neler var bunları gösterdik fikir alışverişinde bulunduk. Tokat’a bir çok güzellik kazandırdık. Bu tesislerimizin bir çoğundan eleştiri bir çoğundan da teşekkür aldık.

Seyir tepe sadece bizim değildir. Dönemin kalkınma ajansı başkanı vali, il özel idare başkanı turizme destek hibesini değerlendirebilmek adına konuşurken Tokat’ın kalkınmasında tarım, sanayi, turizm diyoruz ama Turizm alt yapısına hizmet verecek hiçbir yapı yok. Özel idarenin işletme çalıştırması olmaz belediye topa giremiyor. Ticaret odasından rica edildi. Kalkınma ajansından 600 küsür bin lira gibi bir destek var. Yerini verelim sende bütçeni zorla güzel bir tesis yaptıralım denildi. 3 milyon para harcandı. 657 bin kalkınma ajansı 357 bin lira borsalar birliği geri kalanı oda bütçesinden.  Geçen bir köşe yazısı okudum. Tokat Tso ne yaptı? Sadece görünür seyir tepe var diye ben size başka bir soru soruyum;

1924 yılında kurulan Tokat Ticaret ve Sanayi odasının bu tesisten başka dikili bir ağacı var mıydı?

Biz bu Tesisi Tokat’ın Turizmine hizmet versin diye Tokat’ lıya açtık. Maalesef değişen valimiz ve il özel idaremiz ile beraber Seyir tepe konusunda yalnız bırakıldık. Benim Gizli kapaklı birşeyim yokdur. Bu projeyi il özel idaresine vermek istiyoruz dedik almış olduğumuz hibeleri istemiyoruz. Burası bir Turizm projesi sonuçta. Nisan ayından sonra Biz bu tesisi ya bir resmi kuruma yada profesyonel çalıştırabilecek şekilde vermek üzere  Tso işin içinde bulunmayacaktır.

Tabi enerji verimliliği seminerlerinde ciddi derecede açığımız vardı. Dönüştürülebilir enerjiye yatırım yapılması yönünde elimizden gelen bütün bağlantıları yaptık. TSO projesi koskep tarafından karşılanarak personellere eğitimler verilmiştir. İnşaat Sektörü olmazsa olmazdır. Ticaret Odası inşaat yapmaz ancak tüm sorunlara kulak ve yürek verir. Dönemin ilgilileri ile bir araya gelerek inşaatı ilgilendiren bütün sektörleri mimarları müteahhitleri mühendisleri a dan z ye sektörün önüne engel olan bütün konu ve kanunları masaya yatırmak suretiyle inşaat sektöründe ne olması gerekiyorsa Belediye başkanımıza ve meclis üyelerine teşekkür ederim. Belediyemiz hassas davrandı ve sorunların önünü açtı. Etmiş olduğumuz aracılıkta 7 bin üzerinde iş yapılabilir noktada projeler inşaat sektöründe faaliyetde. Bunun ne demek olduğunu hesaplasınlar. Olmazsa olmaz Dijital Ehliyet Tso da verildi. İran başkonsolosunu ağırladık 7,8 saat toplantıda kaldık. İran açılıyor. Ne alırız ne satarız çalışıyoruz. Şart koşuyorlar “biz sizden mal alacağız ama malda satarız” bizde diyoruz ki “önce siz alacaksınız sonra biz alacağız.”

(Devamı yarın)TSOOOO

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil