Ana Sayfa Merkez 2 Mart 2017 1640 Görüntüleme

TOKAT MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ: TBMM’DEN BAŞBAKAN’A SESLENDİ

Başbakan Binali Yıldırım’ın Tokat ziyaretiyle aynı saatlerde TBMM kürsüsünden konuşan Durmaz, “Başbakan Cumhuriyet meydanında Tokatlılara tutmadığı sözleri mi anlatacak? Tokat’ı göç şampiyonu yaptık mı diyecek, fabrikalarınızı kapattık mı diyecek? İşsizler ordusu yarattık mı diyecek, hızlı treni Tokat’tan geçirmedik mi, diyecek. Yarım kalan havaalanını mı, Çamlıbel Tünelini mi, yoksa yapmadıkları yolları mı anlatacak? “Başbakan Tokatlıdan Söz İstemeden Önce Tokatlıya Verdiği Sözleri Yerine Getirmeli” dedi. Başbakan’ın Tokat ziyareti sebebiyle okulların tatil edilmesine tepki gösteren Durmaz, her siyasi toplantıda çocuklarımızın eğitimine ara mı verilecek? Bu hangi anlayışa sığar? Eğitim hakkını engellemek suçtur” dedi.

Durmaz, TBMM Genel Kurulunda 15 yıllık AKP hükumetinin yapmadıklarını anlatarak, Tokat’ın çözüm bekleyen acil sorunlarına değindi.

Durmaz’ın konuşması şöyle;

“8 Ağustos 2013 yılında, bakanlar kurulu kararıyla risk alanı ilan edilen; Tokat kalesi eteklerinde, afetle iç içe olan, Erenler, Kabeyi Mescid, Camiyi Kebir ve Semerkant mahallelerinde bulunan proje bedeli 45 milyon ayrılıp acilen ihale edilmelidir. 493 konut ve konutta yaşayan 3 bine yakın nüfusun her yağan yağmurda düşen taşlardan can güvenliği tehlikeye giriyor. Bir can kaybı bu paralarla ölçülmez. Tokatlı felaket gelmeden önlem alınmasını istiyor. Uygun yerde bulunan hazine arazisine bu 493 konut bir an önce yapılarak sahiplerine teslim edilmelidir. Yine Tokat’ın her geçen gün göç veren Ali Paşa, Cemalettin, Seyit Necmettin, Erenler, Kabe-i Mescid, Cami-i Kebir mahalleleri yani Sulu sokak perişan. Tarihi Sultan Hamamı, Paşa Hamamı turizme kazandırılmalı, yine Mustafa Hamamında Türkiye’de çok az hamam da bulunan Keçehanenin, restorasyon programına alınması için gerekli çalışmalar acilen yapılmalı. O bölgeyi geliştirme adına Vakıflar Bölge Müdürlüğü, Kültür Turizm İl Müdürlüğü gibi resmi kurumlar Sulusokak semtine getirilmelidir”

“Daha önce ulaştırma bakanı iken yaptığı ziyareti şimdi başbakan olarak yaptı” diyen CHP’li Durmaz; “O günden bu güne ne sözler verildi, Tokat’ta neler değişti ? Daha fazla işsizlik, daha fazla göç. Başbakanın ziyareti sebebiyle bugün Tokat’ta okullar tatil edildi. Aileler bize şikayet telefonları ediyor. Çocuğum okula gidemedi diyor. Şimdiye kadar nerede görüldü bir siyasi toplantı için okulların tatil edildiği ? Her miting için okul tatil edecekseniz, Türkiye’de ortaya çıkacak eğitim kaybını düşünün. Okuduğunu anlamayan, eğitimi eksik kalan bu nesli siz yarattınız. Sayın Başbakan, bu havaalanı Tokat’a ve Tokatlı ’ya yakışmıyor. Başbakan önceden Tokat havaalanı yanlış yapıldığı için uçuşlara müsait bir havaalanı değil bunun için de biz 2013 yılında kamulaştırma işlemlerini bitirip 2014 de inşaatına başlayıp inşallah 2015 yılında yeni hava alanını Tokatlıların hizmetine sunacağız buna söz veriyoruz demişti. Dört yıl sonra, Tokat Havaalanı daha yeni bu yıl yatırım programına alındı. Ama kamulaştırma işlemlerinin daha %44 ü yapılabildi. %56 sı kamulaştırılamayan bir havaalanı sizce nasıl hizmet verecek ? O zaman Ulaştırma Bakanıydı, şimdi Başbakan.

ÇAMLIBEL TÜNELİ İHALE EDİLMEDİLİR

Durmaz ayrıca Çamlıbel Tüneli’nin ihale edilmesini gerektiğini söyleyerek; “Karadeniz’i Tokat’tan geçip Sivas’a, Kayseri üzerinden güneye bağlayan yolda 4 kilometre 200 metrelik bir Çamlıbel Tüneli var. Etüdü yapılıp projeleri bitmiş, sadece ihale yapılması gerekiyor. Bin 600 metre yüksekliğinde kış şartlarında ulaşım oldukça zor. Araçlara ve sürücülere zor anlar yaşatan üzücü kazaların olduğu, bazen trafiğin tamamen durduğu bir geçit. Tokatlı İhale bekleyen, Çamlıbel Tünelini soracaktır.

REŞADİYE İLÇEMİZE GİRİŞ KAVŞAĞINA ALT GEÇİT YAPILMALIDIR

Türkiye-İran D-100 karayolunun üzerindeki Reşadiye ilçe giriş kavşağında daha yeni ÇEDAŞ çalışanı 2 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Durmaz; “Burası çok kazanın yaşandığı bir bölge. Buraya yapılacak bir alt geçit olası nice kazaların ve ölümlerin önüne geçecektir. Reşadiye halkı bu alt geçidi sormayacak mı ?” dedi.

AKP İKTİDARININ ÖVÜNDÜĞÜ DUBLE YOLLAR TOKAT’A UĞRAMAMIŞ

Durmaz; “Yol yapmakla övünen 15 yıllık AKP iktidarında bir ilçesine giden duble yolu Tokatlıya layık görmediler. Tokat-Niksar yolu bitmemiş. Karadeniz’i, İç Anadolu’ya bağlayan Ünye-Niksar yolu ise 15 yıldır gündeme dahi gelmiyor. Görüyorsunuz ki AKP iktidarının sürekli övündüğü duble yollar Tokat’a uğramamış” şeklinde konuştu. Tokat halkı bunları sormayacak mı ? Soracak. Elbette soracak. Tokat-Almus yolunu, Tufantepe köprüsünü, Niksar-Başçiftlik yolunu, Çamlıbel Yeşilyurt- Sulusaray yolunu, Tokat-Artova-Yeşilyurt yolunu, Kervansaray, Güzelce, Günçalı, Aydoğdu, Aşağıfırındere köylerini ilgilendiren Yatmış kavşağını soracak” ifadelerini kullandı.

Kadim Durmaz son olarak; “Hepimiz gelecekle ilgilenmeliyiz” diyerek “Çünkü sadece kendimizden değil, çocuklarımızın ve torunlarımızın geleceğinden söz ediyoruz. O yüzdendir ki bizler geleceğimize ve ant içtiğimiz değerlere sahip çıkacağız. Aziz milletimiz, milli değerlerine sahip çıkmaya bu yüzden hayır demeye hazır. Buna inancımız tamdır. Hayır diyoruz çünkü; çocuklarımızın geleceğine sahip çıkıyoruz. Hayır diyoruz çünkü; ülkemizi seviyoruz. Hayır diyoruz çünkü; bölünme tehlikesi görüyoruz. Hayır diyoruz çünkü; aziz milletimizin birlik ve beraberliği için. Hayır diyoruz çünkü; bir yıl önceki fiyatın altında ödediğimiz şeker pancarı fiyatını gördük. Hayır diyoruz çünkü; dumanı tüten fabrikalarımızın kapanmasını istemiyoruz. Hayır diyoruz çünkü; köylerimizin bir bir boşalmasını istemiyoruz. Hayır diyoruz, bu değişiklik sonu bilinmeyen bir yol olduğu için” dedi.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil