Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 24 Temmuz 2018 1297 Görüntüleme

TÜM ZAMANLARIN ÖRNEK LİDERLERİ: ERBAKAN VE ECEVİT

 

Yıllar önce (sanırım 2007 olacak) İl Başkanı olarak bir basın açıklaması yapacaktım. Hangi gün olduğunu şimdi anımsamıyorum. Açıklamayı yapacağım gün, basın toplantımdan 1 saat kadar önce (sonradan FETÖ’cü olduğunu öğrendiğim) bir polis partiye gelerek yapacağım açıklamanın konusunu sormuştu. Olağanüstü dönemlerden geçmiyorduk. Her şey demokrasimiz açısından yolunda gidiyordu. Anlayacağınız OHAL de yoktu! Ama polis arkadaş yapacağım açıklamanın konusunu ve hatta açıklama yapmadan önce de konuşmamın bir fotokopisini almak istediğini söylemişti.

Elbette genel-geçer edep ölçüleri içerisinde kendisinin bu talebini ret etmiş, basın toplantımı gerçekleştirmiştim. Basın toplantısı bitene kadar o ve yanında bir başka sivil polis partiyi terk etmemişlerdi. Mensubu olduğum parti bölücü bir parti değildi, kurucusu defalarca bu ülkede başbakanlık yapmış, Türk ulusalcılığı (milliyetçiliği) denince akla gelen ilk isimdi. Bu partinin il başkanına karşı böylesine yasadışı ve etik olmayan bir davranış karşısında şaşırmamak elde değildi. Bu olay sonrasında işi, her basın açıklamamı sonuna kadar dinlemeye götürdü bu arkadaşlar. Artık toplantılardan 1 saat önce gelerek açıklamanın fotokopisini istemiyor, fakat toplantıyı takip eden gazeteci arkadaşlarım gibi bir kenara çekilip söylediklerimi sonuna kadar dinliyorlardı. Sonra ondan da vazgeçtiler.

Anlayacağınız, adı FETÖ olan bu karanlık girişim her türlü hukuksuzluğu ve yasa dışılığı kendisine şiar edinen bir yapılanmaydı ve ben de bu yapı ile yıllar önce bu vesile ile tanışmış oldum. İşte, 15 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişimi ve sonrasında yaşanılanlar bize bir kez daha demokrasinin önemini hatırlattı. O gece bir milletin kaderine tankla, tüfekle ve kan dökerek el koyacağını sananların akıbeti, şimdi darağaçları olmasa bile gün yüzü göremeyecekleri bir dönemi işaret ediyor. Darbeciliğe özenenlerin belleklerinden çıkarmamaları gereken netice ise şudur: Akıl ve mantık dışı yönlendirmelerle milli iradeyi yok sayarak kendi karanlık düşüncelerini zorbalıkla egemen kılmak isteyenlerin, bu topraklarda ne yaşama şansı, ne de barınma imkânları vardır.

FETÖ ve onun türevi illegal yapıların yıllardır anlayamadığı bir gerçek var: O da bu milletin varlık nedeni tehlikeye girdiğinde gösterdiği “ölümüne” gösterdiği dirençtir. Bu direnci dün Kıbrıs’ta Rumlara, 15 Temmuz’da da, darbecilere karşı gösterdi ulusumuz. 20 Temmuz 1974’te de, Türk siyasetinin iki farklı partisinin liderleri rahmetli Ecevit ve Erbakan, sırt sırta vererek dünyaya meydan okudular ve Kıbrıs Türklerini Rumların zulmünden kurtardılar.15 Temmuz 2016’daki hain girişim karşısında da aynı şuur ve idrak ile bütün siyasetçiler bir araya geldi. Milletimiz kaderine hükmetmek isteyen güçlere, dün nasıl karşı koyduysa 15 Temmuz darbe girişiminde de aynı bilinçle karşı çıktı.

Demokrasinin kıymetini anlamayı ve birlikteliğimizin temelini oluşturan bu tarz girişimlerin “Her şerde bir hayır vardır” sözünü doğrulatması, hepimizi ziyadesiyle memnun etti. Türk milleti siyaseti sandıkta yapar; ama kaderi ile oynandığını hissettiği anda yekvücut olmasını bilir. Bunu hâlâ anlamayan varsa, ne Türk Ulusu anlatmaktan yorulacak, ne de onlar yenilmekten kurtulamayacaklar. Dün Kıbrıs’ta Rumlara, bugün de “içimizdeki İrlandalılara” karşı gösterdiğimiz “ölümüne dik duruş”, umarım, hem içimizdeki bu yapılanmalara, hem de tüm dünyaya bir mesaj olmuştur.

Her türden siyasi kanaat, felsefi inanç, etnik köken, mezhep ve din çeşitliliği ile binyıldır barışa ve kardeşliğe yurt olmuş Anadolu topraklarında, iki farklı siyasi yapının liderleri olarak bundan tam 44 yıl önce, el ele verip Batılı emperyalistlerin karşı çıkışlarına rağmen Kıbrıs’a çıkartma yapan Necmettin Erbakan ile Bülent Ecevit’in “milli duruşları” hepimiz için işaret fişeğidir. Biz millet olarak o işaret fişeği ile her türlü belayı def edecek kararlılık ve basiret ile yolumuza devam ediyoruz.

Yolumuza çıkanların bilmeleri gereken gerçek, işte tam da budur.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil