Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Köşe Yazısı, Manşet 14 Mayıs 2019 197 Görüntüleme

TÜRKİYE BELEDİYELER BİRLİĞİ BEŞ ÜYESİNİ SEÇTİ

600 ÜYELİ BİRLİĞİ TOKAT 5 ÜYE İLE TEMSİL EDECEK

Türkiye Belediyeler Birliği Tokat meclis seçimleri yapıldı. Tokat genelinde 32 belediyenin 24’ün katılım sağladığı seçimler, Tokat Belediyesi Sosyal Tesislerinde gerçekleşti. Toplam 600 üyeli Türkiye Belediyeler Birliği Meclisine 5 üye ile katılacak olan Tokat ilinden, Tokat, Turhal, Niksar, Artova ve Yeşilyurt Belediye Başkanları Türkiye Belediyeler Birliği’ne seçildiler. Türkiye Belediyeler Birliği Belediye Meclis üyeliğine de Tokat Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ersoy seçildi. Alınan bu sonuçlara göre Türkiye Belediyeler Birliği’ nde Tokat ilini doğal üye olan Tokat Belediye Başkanı Avukat Eyüp Eroğlu, Turhal belediye başkanı İlker Bekler, Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan, Artova Belediye Başkanı Lütfü Yalçın, Yeşilyurt Belediye Başkanı Muhsin Yılmaz’la birlikte Tokat Belediye Meclis Üyesi Mehmet Ersoy temsil edecekler. Tokat belediyesi Sosyal Tesislerinde yapılan seçimler sonrası bir basın açıklaması yapan Belediye Başkanı Avukat Eyüp Eroğlu:

“Bu seçimler vesilesiyle 32 belediye başkanımızla bir araya geldik. Belediye Meclis üyelerimizle, belediye başkanlarımızla bundan sonraki süreçte de bir araya gelerek çok önemli işler başaracağız.” dedi.

Türkiye Belediyeler Birliği’nin çok önemli görevler üstlendiğini de ifade eden Avukat Eyüp Eroğlu, gazetemiz yazı işleri müdürü Kenan Kayhan’ın:

“Belediyeler Birliği Genel Başkanlığına aday olacak mısınız?”

şeklindeki soruya da:

“Hayır şu an böyle bir düşüncem yok.” Dedi.

Tokat Belediye Başkanı ve Türkiye Belediyeler Birliği Doğal üyesi Başkan Eroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Evet değerli arkadaşlar, biliyorsunuz Türkiye Belediyeler Birliğimiz var. Türkiye Belediyeler Birliği’nin Tokat özelindeki seçimini de biz de biraz önce gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Tabi Türkiye Belediyeler Birliği Toplam 600 üyeden oluşmaktadır. Türkiye Büyük Millet Meclisi gibi bu dağılımda aynı illerdeki vekil sayısına göre bir dağılım yapılıyor. Bu doğrultuda bizde biraz önce bir seçime gittik. Bir seçim yapıldı. Normal adaylıklar belirlenmesi sürecinde bir seçim yapıldı. Seçim sisteminde biz doğal üye olarak seçilmiş bulunmaktayız. Belediye başkanlığına bununla beraber; Turhal Belediye Başkanımız İlker Bekler Bey, Niksar Belediye Başkanımız Özdilek Özcan Bey, Artova Belediye Başkanımız Lütfü Yalçın Bey ve Yeşilyurt Belediye Başkanımız Muhsin Yılmaz Bey böylece benimle beraber 5 tane belediye başkanları seçildiler. Yani bir doğal üye 4 tane seçilmiş belediye başkan olmak üzere 5 tane belediye başkanımız şu anda Türkiye Belediyeler Birliği’nde seçilmiş bulunmaktayız. Haziran ayı içerisinde de bütün illerden seçildikten sonra, Türkiye Belediyeler Birliği toplanacak ve kendi içindeki bu 600 kişi de kendi başkanını seçecek. Şu anda hali hazırda bu işe vekaleten Fatma Şahin Hanım bakıyor. Gaziantep Belediye Başkanımız. Ama yeni dönemde de kim aday olursa o seçilerek başkan olacak.

Biz bugün burada ilçe belediye başkanları, belde belediye başkanları, tamamını çağırdık. 32 belediye başkanının 24’ü katılım sağladı. Onların seçtiği bir süreç, işte bunları tamamladık, aynı şekilde birer tane belediye meclis üyesi seçiliyor, bizde Tokat belediye Meclis üyesinden bir arkadaşımızı, bir kardeşimizi seçtik. Bunları da bütün belediye meclis üyeleri seçiyorlar. Mehmet Ersoy Bey’de meclis üyesi sıfatıyla belediyeler Birliği’ne seçildi. Böylece bu süreci tamamlamış bulunmaktayız. Bu güzel bir ortam oldu. Hem Tanışmış olduk. Bütün Belediye başkanlarımızla Belediye Meclis üyelerimizle belki ilerideki boyutlarda bütün konuları burada konuşacağız, bir çok konuyu Belediyeler Birliği’ne götüreceğiz. Zira bugün belediye başkanlarının özlük hakları ilgili bazı konuları yine belediyelerin önümüzdeki süreçlerde yetki konusunda söyleyeceği sözler var. Belki önümüzdeki günlerde yeniden gündeme gelir mi, Büyükşehir bütünşehir. Bütün bunlar Belediyeler Birliği tarafından tartışılıp hükümetimize yine Cumhurbaşkanına gönderiliyor. Bu öneriler tavsiye niteliğinde kabul görüyor. Bunun için Belediyeler Birliği’nin böyle bir ehemmiyeti var. Bizde Tokat’ta bunu gerçekleştirdik. İleride de birçok zaman diliminde belediyeler, belediye başkanlarımızla bir arada buluşup, hemşerimizin hem de ilçelerimizin dertlerini problemlerini burada konuşacağız.” Dedi.

Gazetemiz yazı işleri müdürü  Kenan Kayhan’ın:

“Belediyeler Birliği genel başkanlığına aday olmayı düşünüyor musunuz?”

şeklindeki soruya da Tokat Belediye Başkanı Avukat Eyüp Eroğlu:

“Şu an  bununla  ilgili bir düşüncem yok. Ancak encümen seçimleri başka organların seçimleri var. Oralarda onlarla ilgili bir takım düşüncelerimiz var. Orada bu taleplerimizi ileteceğiz.”dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil