Ana Sayfa Manşet, Merkez, Tokat Haberler 10 Şubat 2017 679 Görüntüleme

YENİDEN ANADOLU BAHÇESİ OLMAK İÇİN EN BÜYÜK İŞ ÇİFTÇİLERDE

Tokat İl Genel Meclisi 2014 yılında alınan meclis kararı ile ”Örtü altı Tarımın Yaygınlaştırılması” Proje kapsamında çiftçilere 2014 – 2016 yıllarında toplam 251 adet sera dağıtımını gerçekleştirmişti. Çiftçiler arasında en başarılı olan 13 çiftçiye plaket ve çeşitli hediyeler verildi. Törene  Tokat Valisi Cevdet Can ,Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer,Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Orhan Şahin, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Recep Gökçe’nin yanı sıra Tokat İl Genel Meclisi üyeleri de katıldı.

ARAZİ ALANI YARIM DÖNÜMDEN 1 DÖNÜME YÜKSELTİLDİ

Sera görüntüleri ve çiftçilerin yorumlarından oluşan slayt gösterisinin ardından sözü ilk alan Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer 2014 yılında temeli atılan bu projenin biraz gecikmesinin nedeninin seraların kurulması ve mahsul alımının beklenmesi sürecinin zaman alması sebebiyle olduğunu ifade ederek sözlerine şöyle devam etti. Dizer:” Proje kapsamında her zaman yanımızda olan Sayın valimize çok teşekkür ediyorum. Valimizin vurguladığı iki konu vardı ”Tarım ve Turizm”. Bu iki alanda da ciddi çalışmalar yapıldı. Bunlar yeterli mi değil tabi ki de. Bunları arttırmamız lazım. Üniversiteden hocalarımızla da sürekli istişare halindeyiz. Özel İdaremiz belirli miktarda kaynak ayırıyor biz de belirli sayıda çiftçimize ulaşabiliyoruz. Bizim amacımız burada fide yetiştirip piyasa ile rekabet yapmak değil. Burada yapılan çalışmaların amacı  birer altlık oluşturmak ve modellemektir. Serada fidecilik yapmak çok ciddi bir yatırım, biz işin bu kısmını yatırımcılara göstermemişiz. Pazarı hazır olan yatırımlardan birisi de fidecilik diyebilirim. Tokat’ımıza gelen fidelerin %99’u il dışından geliyor. Üniversitemizde ki “Fide Üretim Merkezi” nde  yaklaşık bir milyon düzeyinde üretim yapılıyor. Bunun gibi 100 tane sera olması lazım. Bu 100 seranın da sadece Tokat pazarı için olması lazım. Çevre il pazarlarını hiç saymıyorum bile. Komşu illerimizin çok ciddi pazarları var; çünkü yanı başımızda Çarşamba ve Havza Ovaları var. Yine büyük bir Çorum pazarı var. Ve yine Amasya Bölgesi’ne ciddi fideler gidiyor. Ve dediğim gibi bunların da çoğu il dışından geliyor. Yıllar önce Tokat’a gelen fidelerin hastalık oranı yüksekti. Bu oranların ciddi mana da düştüğünü biliyoruz. Sebebi ise üniversite de ki hocalarımızın bu konu üzerine çokça çalışmasıdır. 2014 yılında çiftçilerimize yarım dönüm arazi dağıttık. 2015 yılında ise sonuçlarını almayı bekledik,bize 2015 yılında çiftçilerimizden 1 dönüme çıkartılması yönünde talepler geldi. Ve çiftçilerimizin taleplerine kulak vererek yarım dönüm olan araziyi birer dönüme çıkarttık.” dedi.

BÖLGE HALİ ÇALIŞMASI SÜRÜYOR

Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer çiftçilerin arazi arttırımı konusunda da memnuniyetlerini gördüklerini belirtti. Bu konu üzerine sözlerine: ” Bu projenin tabi ki dahada büyütülmesi gerekiyor. Çiftçilerimizin buradan elde ettikleri gelirlerle ve diğer teşviklerle bu işi büyütmesi lazım. Projelerimiz seracılıkla sınırlı değil, fidenin oluşmasından mahsul vermesine ve pazarına kadar projelerimiz de olacak. Bunun içinde belediyemiz ve civar belediyeler ”Bölge Hali” kurulması için ciddi çalışma içerisindeler. Bu faaliyetler bir zincirin parçası durumundalar. diyerek sözlerini noktaladı.

81 İL İÇERİSİNDE TARIMA EN BÜYÜK DESTEK TOKAT İL ÖZEL İDARESİ’NDEN 

Tokat İl Genel Meclisi Başkanı Adem Dizer’den sonra konuşma yapan isim Tokat Valisi Cevdet Can oldu. Tokat’ın ”Anadolu’nun Bahçesi” olduğunu aktaran Vali Cevdet Can çiftçiye bu tür desteklerin büyüyerek süreceğini ifade etti.

Önümüzdeki dönemde Tarım Kredi Kooperatifleri Genel Müdürlüğü’nün ilimizde üç tane büyük yatırım yapacağını dile getiren Vali Can,  Çamlıbel tarafında ve Başçiftlik Reşadiye arasında iki adet “Düve Yetiştiriciliği Merkezi” ve Niksar Erbaa arasında fide üretimi için büyük bir sera kurulacağının müjdesini verdi.

Tokat Valisi Cevdet Can konuşmasının devamında şunları söyledi. Cevdet Can: ” Geldiğimizden beri biz toprağı vurgulayarak bu topraklara seslendik. Mübarek ve bereketli topraklar dedik burası için. Hakikatten burası bir cennet. Bizler Tokat’ı sırtımızda taşımak için tüm kurumlarımızla yola çıktık. İl Genel Meclisi’imizden tutun muhtarlarımıza kadar ortak çalışıyoruz. Burası burada yaşayanlarındır. Biz sadece onlara destek kuvvetiz. Tokat’ın hedefleri güzel seçildi. Tarım ve Turizm inanıyorum ki Tokat’ı ileride çok iyi yerlere getirecek. Bu projeler parça parça gerçekleşiyor ama zamanı gelince birleşecek. Bu projeler zamanı gelince Tokat haritasını bir bütün haline getirecek. 3-5 sene sonunda bunların meyvelerini toplamaya çalışacağız. Örneğin geçen sene başlatmış olduğumuz bağcılık projesi verimli ve güzel olduğu için bakanlık bu sene de 1000 dönüm destekleme karar aldı. İyi iş yapılınca mutlaka arkasından destek gelir. Seracılık da böyle ilk verilen yarım dönümler şimdi 1 dönüme çıktı. Cumhurbaşkanımızın her alanda ilan ettiği Milli Seferberlik çağrısı aslında Tokat’ta yapılmaya başladı. Bizim bu Turizm ve Tarım konularını uzunca masaya yatırmamız lazım. 81 ilimizde 51 tane İl Özel İdaresi var, 30 tanesi Büyükşehir olduğu için onlarında kendi içlerinde tarım birimleri var. Ama 81 ilimize baktığımızda tarıma en büyük desteği veren Özel İdare; Tokat İl Özel İdaresidir. Tokat’ın mevcut potansiyeline bakıldı ve bu destekler verildi. Çünkü Tokat’ın geçmişinde bu var zaten.” dedi.

2023’E 23 BÜYÜK PROJE

Zamanın da Şehzadeler şehrinin Amasya olmasına rağmen sebze ve meyvelerinin Tokat’tan gittiğini belirten Tokat Valisi Cevdet Can,etlerinin dahi yine Tokat’tan gittiğini söyledi.Tokat Valisi Cevdet Can konuşmasını şöyle sürdürdü. Cevdet Can: ” Burası bereketli topraklar derken geçmişine bakıp konuştuk. Biz burayı tekrar Anadolu’nun Bahçesi haline getirmeye çalışıyoruz. Bahçesi haline getirmek için de en büyük iş çiftçilerimize düşüyor. Çiftçiler 4 veya 5 ay çalışıyorlardı. Artık gelişen seracılık ile tarım süresi arttı. Tokat’ın iklimi de,rakımı da seracılığa uygun. 2023 eylem planımızı hazırlamak üzereyiz. “2023’e Yirmi Üç Büyük Tarım Projesi” ile gireceğiz.” diyerek sözlerini noktaladı.

Tören çiftçilere verilen plaket ve armağanların teslim töreninin ardından toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil