Ana Sayfa Gazete Manşeti, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 24 Ekim 2018 97 Görüntüleme

AİLE BAKANININ BİR GÜNLÜK ZİYARETİ

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, “Din kisvesi altında çocuklarımızın kandırılmasına izin vermek istemiyoruz. Kur’an kursları ve öğretmenlerimizin özverili çalışmaları ile bu tür istismarların önüne geçeceğiz” dedi.
Ankara’dan Tokat’a gelen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, havalimanında Tokat protokolü tarafından karşılandı. Tokat Valiliğine geçerek hatıra defterini imzalayan Bakan Selçuk, Vali Ömer Toraman’dan brifing aldı. Valilik ziyaretinin ardından Bakan Selçuk, Almus ilçesinde Aliyyül Murtaza erkek Kur’an kursu açılış törenine katıldı. Burada konuşan Bakan Selçuk, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde bugün liselerde Kur’an-ı Kerim, siyer ve temel dini bilgiler dersleri okutulmakta olduğuna dikkat çekerek,”Bakanlık olarak biz de kurum bakımında olan çocuklarımızın en iyi şekilde yetişmelerine, aynı zamanda değerler eğitimi almalarına, manevi değerlerle de donanımlı halde büyümelerine yardımcı olmaya uğraşıyoruz” dedi.

 

 

ALMUSTA YAPILAN AÇILIŞTA İLK KONUŞMAYI VESİLE İLİM VE HAYRAT VAKFI BAŞKANI VE ALMUS TEMSİLCİSİ HAMDİ GÜLER YAPTI

 

“Bizi memnun ettiniz. Allah da sizi memnun etsin inşallah”diyen Güler. “Benim en büyük günüm bugün. Torunum bakara suresini öğrendi. Allah herkese nasip etsin inşallah”dedi..” Benim için konuşma yapmak,binaları yapmaktan daha zor,kusurlarımı hoş görün. Sayın bakanım kıymetli bakanım hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Çok memnun oldum. Sayın valim, hep yanımda olduğunuz. Hiçbir zaman randevu talep etmeden odalarınıza girdim. Sayın valim işe başlamamıza vesile oldular. Her zaman yanımızda oldular. Müftülerimiz kadın olsun. Çünkü müftülük makamı erkeklerden ziyade kadınlar için bir ihtiyaç. Bir kadın erkek müftüden fetva soramaz, caiz değildir.Bu makam kadınlara daha uygundur.Herkese tekrardan hoş geldiniz diyorum.Teşekkür ediyorum”dedi.

 

DAHA SONRA SÖZ ALAN İL MÜFTÜSÜ ÖMER FARUK BİLGİLİ DE YAPTIĞI KONUŞMADA”

 

Öncelikle bu seçkin topluluğumuzu en kalbi duygularımla selamlıyorum. Başta katılımlarıyla bizi onurlandıran bakanımız olmak üzere bu güzel günde aramızda olarak sevincimizi paylaştığınız için hepinize teşekkür ediyorum”dedi.”.Insan cami ve kuran kursu imal eder, cami ve kuran kursu da insanı imar eder, fetvasıyla tarih ve medeniyet şehri Tokat’ ımızın bu güzel ilçesinde güzel insanlarımızca inşa ve imar edilen Kabe ve Mescid-i nebinin bir şubesini  açıyor olmanın sevincini yaşıyoruz. Minderi ile devleti, mihrabı ile  mabedi, kürsüsü ile ilim ve irfan’ı, temsil eden camilerimiz, içinde bulunduğu toplumu o topraklara rapt eden manevi çivilerdir. Sayın bakanım biraz sonra açılışını gerçekleştireceğimiz Kur’an  kursumuzla beraber Tokat merkez ve çevrelerinde halen eğitime devam eden 347 Kur’an Kursumuz bulmaktadır. Kur’an kurslarımızda 229 kadrolu 202 geçici ders karşılığında olmak üzere 431 Kur’an kursu öğreticisi rehberliğinde, 6750 öğrenci  eğitim görmektedir. İlimizde 7’si erkek 6’sı kız olmak üzere 13 Kur’an kursumuzda yatılı eğitim verilmekte ,bu yatılı kurslarımızda ise 292 si erkek 202 si kız olmak üzere toplamda 494 öğrenci ile hizmet vermektedir Sahabe’den İbni Abbas hazretlerinin ifadesiyle cami ve kuran kurslarımız gök cisimlerini aydınlatan yeryüzü kandilleridir. Bu eserin şehrimize ,ülkemize, hayırlar getirmesini Yüce Rabb’imden niyaz ederim .”dedi.

 

AK PARTİ MECLİS GRUP  BAŞKAN VEKİLİ VE TOKAT MİLLET VEKİLİ AVUKAT ÖZLEM ZENGİN, DE YAPTIĞI KONUŞMADA”

 

Hayatta en önemli şey bir şeyleri hayal etmek ve hayal ettiğiniz için çaba sarf etmek ve dua etmektir.Bunu yaptığın zaman insanlar  uzaklardan koşup geliyorler. Bugün sayın bakanımızın bir sürü işi vardı ,ama sağ olsun koştu geldi. Tokat’ın Almus’una. Burası ufacık bir yer ,ama burada çok ulvi bir hizmet için herkes bir araya geldi. Kur’an hizmeti için. Ve biliyorum ki bizden çok daha sonra da Hamdi amca yaşamaya devam edecek. Çocukların dillerinde bir hikaye olarak yaşayacak. Allah’a umut ediyorum Bizlere çok şeyler nasip etti .Çocukluğumdan itibaren hiçbir şeye haset ettiğimi hatırlamıyorum. Bir tek Hafız olmak istemiştim. Onu hatırlıyorum Ben hiçbir zaman gerçek anlamda bir Kur’an eğitimi almadım.Çoğu şeyi kendi kendime öğrendim .Memleketimiz o kadar çok değişti ki ,ilk defa İlkokul 3. sınıftayken Kur’an kursuna gitmiştim. Maalesef o zamanlar sıra dayağı gibi bir şeyler vardı. Bana değil ama  kardeşimin eline sopayla vurmuştu oradaki kişi . Tabii 40 sene evvel ,Şimdi Kur’an eğitimi o kadar iyileşti ki sizlerin eliyle .

Şu an burada olmaktan çok mutluluk duyuyorum Allah hayırlara vesile etsin  gelen Herkesten Allah razı olsun Çok teşekkür ederim.” dedi

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk açılış öncesi konuşmasını yapmak üzere kürsüye geldi.

 

YERYÜZÜNDE ALLAHIN KELAMINDAN DAHA KUTSAL BİRŞEY YOK

Bugün ilim ve irfan yuvalarımızın birinde bu kuran kursumuzun açılış töreninde sizlerle beraber olmaktan ve bu mutluluğu sizlerle beraber yaşamaktan dolayı çok mutluyum. Bu hizmete vesile olan herkese en kalbi şükranlarımı sunuyorum”diyen bakan selçuk”.Gençlerimizi kuran hizmetinde görmek gerçekten büyük bir övünç kaynağı.Bizler biliyoruz ki Kur’an Allah’ın kelamı. Yeryüzünde Allah’ın kelamından daha kutsal bir şey de yok. Biz de bu seçkin kaynaktan yararlanarak, erdemli insan olma yolunda ilerliyoruz”dedi.” Bu yolda bize rehberlik eden  peygamberimizin de ahlakı olan Kur’an ahlakıdır. Hamd olsun ki bizler 1400 yıldır bu Kur’an’a ve sünnete  sarılarak  medeniyetler inşa ettik. Peygamber efendimizin rehberliğinde birçok öğrenciler yetişti. Bu öğrenciler, sahabeler Çin Seddinden Adriyatik’e kadar birçok yerde İslamiyet’in yayılmasına vesile oldular. Bugün de bu yuvalardan birindeyiz aslında. Bu yuvalarda insan yetiştirmeye devam ediyoruz .

DİNİN İSTİSMARINA İZİN VERMEYECEĞİZ

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde, ne mutlu ki bugün liselerimiz de Kuran-ı Kerim Siyer ve diğer temel dini dersler okutulmakta. Hükümet olarak maddi kalkınmanın yanında manevi kalkınmanın da çok önemli olduğunu biliyoruz. Bu anlamda sizin gibi hocalarımızın da Hamdi amca gibi önderlerimizin de çok büyük katkısı olacak.Tabii biz bunun yanında çocuklarımızın dini istismara da uğramasını istemiyoruz.Din kisvesi altında çocuklarımızın kandırılmasına da izin vermek istemiyoruz.Biliyoruz ki fetö terör örgütü yıllarca dini kullanarak içimize sızdı. Gençlerimizi ülkesine düşman yaptı. Ama başarılı olamadılar. Bundan sonra da teröristler, hainler, hiçbir zaman başarılı olamayacaklar. Dini istismar ederek de başarılı olamayacaklar .Çocuklarımız yaşanan yasakçı dönemleri de bilerek büyüyecekler. Camilerin  kapatıldığı ezanların susturulduğu dönemleri de bilerek yetişmelerini istiyoruz. Bizim çocukluğumuz da yaz dönemlerinde camilerde yaz kursları olurdu. Şunu da belirtmek istiyorum .Benim annem Ankara ilahiyat fakültesi mezunu.Teyzem kuran kursu hocası .Ailem de birçok Kur’an Kursu hocası var .Benim Kur’an kursu hocam teyzemdi.

HEM DİNDAR HEM AHLAKLI BİR NESİL İSTİYORUZ

Diyanet İşleri başkanlığımız artık daha donanımlı kuran kurslarında yapılıyor bu eğitimleri. Biz hem dindar hem de ahlaklı bir nesil istiyoruz. Erdemli bir nesil istiyoruz . Aynı zamanda bilim sahibi, ilim sahibi bir nesil istiyoruz. Eğer böyle olursa gerçekten Kur’an’a ve sünnete sahip çıkacaklarına inanıyoruz. Bu  hakikat ışığı altında geleceğimizin teminatı olmaya devam edecek bu gençler. Buradaki ailelerimizin idarecilerimizin de desteğiyle daha bir umut dolu bakıyoruz geleceğimize . Gayretlerinizden ötürü hepinize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bu ilim irfan yuvası hayırlara vesile olur. Hepinize çok çok teşekkür ediyorum “dedi.

Daha sonra geçen yıl açılan ve yine hamdi güler tarafından yaptırılan kız kuran kursunu ziyaret eden bakan Selçuk ve beraberindeki heyet burada kız öğrencilerle bir süre sohbet ettiler.

TOKAT’TA FABRİKA ZİYARETİ

Bakan Selçuk ve protokol üyeleri Tokat’a gelerek organize sanayi bölgesinde bir tekstil fabrikasını ziyaret edip çoğunluğu bayan olan işcilerle bir süre sohbet ettiler. öğle yemeklerini işcilerle yiyen Aile Çalışma ve sosyal hizmetler bakanı burada makina başına geçerek dikiş dikti

ZİLEDE HUZUREVİ AÇILIŞI

Heyet Zileye geçerek burada bir huzurevinin açılışını yaptı. Huzurevi açılışı öncesinde bir konuşma yapan Bakan Selçuk”

Sevgi ve hoşgörü şehri tokat Zile’de Huzurevi açılışında sizlerle birlikte olmaktan büyük mutluluk duyuyorum.”DEDİ”Hepinizi en kalbi duygularımla selamlıyorum. Siz değerli büyüklerim ile kurduğumuz gönül bağı ile Türkiye sevdasını yaşatmaya devam ediyoruz.”diyen Selçuk ” İl il şehirlerimizi dolaşarak milletimizle bütünleşerek, hizmetlerimizi hayata geçiriyoruz.Milletimize karşı sorumluluklarımız var. Kadın ve gençlerimize karşı sorumluluklarımız, görevlerimiz var. Özellikle de bu günleri borçlu olduğumuz, çalışarak, üreterek ülkemizi yarınlara taşıyan değerli büyüklerimize ,sizlere karşı yerine getirmemiz gereken görevlerimiz var. Bugün nöbet sırası bizde. Sizlerin sağlık ve huzur içinde mutlu bir yaşam sürmesi için çalışıyoruz. Hayırlı bir evlat olmak ,dualarınızı almak için buradayız. Soframızdaki bereket toplumumuzdaki huzur kaynağı olun diye buradayız. Tecrübe ve birikimlerimiz ile geçmişten geleceğe köprü kurarak, genç nesillere örnek oluyorsunuz. Burada kuşaklararası dayanışmayı güçlendirerek çocuk ve gençlerimize yol gösteriyorsunuz. Bunun için sizlere ne kadar teşekkür etsek az. Bakanlığımızın sloganın da olduğu gibi biz büyük bir aileyiz .Sizleri hiçbir zaman kendi aile ailelerimizden farklı görmedik,görmüyoruz. En büyük arzumuz tüm çabamız sosyal ve ekonomik anlamda hiçbir sıkıntı çekmeden aile sıcaklığı ile huzur evlerinizde mutlu bir yaşam   sürmenizi sağlamak. Bu yüzden tüm hizmetlerimizi profesyonel ekiplerimizle gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Bakanlık olarak yaşlılarımıza yönelik yatılı kurum hizmetlerimizi huzur evlerimizle birlikte huzurevi ve yaşlı bakım rehabilitasyon merkezlerimiz aracılığı ile gerçekleştiriyoruz. Yaşlılarımızın taleplerini karşılamak için ihtiyaç durumuna göre illerimizde yeni huzur evleri yaşlı bakım ve rehabilitasyon merkezleri açmaya devam ediyoruz .Huzurevlerinde ihtisaslaşma ya giderek büyüklerimizin sadece barınma ve bakım değil aynı zamanda tedavi ve rehabilitasyonlarınında gerçekleştirmesini önemsiyoruz. Bugün açılışını gerçekleştirdiğimiz Zile huzurevi de bunlardan bir tanesi .Bakanlığımız tarafından başlatılan yaşlı yaşam evi projesi ile de yaşlılarımızın apartman dairelerinde değil, üç beş kişi yaşayabilecekleri bir ev ortamı oluşturuyoruz. Yaşlılarımızın sıcak aile ortamından ayrılmadan ailelerine en yakın mekânsal ortamlarda sosyal yaşamlarından kopmadan ömürlerini sürdürmelerini amaçlıyoruz .Kıymetli büyüklerim azim ve kararlılık içinde 2023 hedeflerine yürüyen Türkiye’nin hedeflerine ulaşmasında büyüklerimizin, sizlerin önemli bir rolü var. Sizlerin desteği ve duaları ile her sorunun üstesinden gelmeye güven ve huzuru tesis etmeye devam edeceğiz. Milletimizle birlikte daha çok çalışarak daha çok üreterek sosyal yardımlarımızdaki kaliteyi arttırarak toplum refahını arttırmaya devam edeceğiz. Bizim medeniyetimiz iyilik medeniyeti, insanımıza hizmet ettiğimiz için attığımız her adım toplumsal adaleti toplumsal hizmet anlayışımızı güçlendiriyor. Ülkemizi daha huzurlu bir geleceğe taşıyarak Sizlere olan vefamızı  göstermek istiyoruz .Bu anlayışla bugün açılışını gerçekleştireceğimiz Zile Huzur Evimizin hayırlı hizmetlere vesile olmamız olmasını ,Allah’tan temenni ediyorum Değerli büyüklerimiz ve sizleri Saygı sevgi ve muhabbetle selamlıyorum “dedi..

Açılıştan sonra Turhal’da rehabilitasyon merkezini ziyaret ederek, tekrar Tokat’a dönen Bakan Selçuk, Ak parti İl Başkanlığını ziyaret etti. Burada bir süre İl başkanı Metin Polat ve Partililerle görüşen Bakan Zehra Zümrüt Selçuk, buradan Tokat Belediyesine geçti. Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu Trafından karşılanan Selçuk, Burada da Başkan Eroğlu’ndan Şehirle ilgili bilgiler aldı. Başkan Eroğlu ziyaretten duyduğu memnuniyeti ifade ederek kendisine ziyareti anısına hediye takdim etti..

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.