Ana Sayfa Son Dakika Haberler, Tokat Haberler, Turhal 4 Temmuz 2018 400 Görüntüleme

BİZ BU FABRİKAYI BÜYÜTMEK İÇİN ALDIK

TURHAL ŞEKER FABRİKASI ÖNEMLİ BİR DEĞERDİR

Özelleştirme kapsamında Kayseri Şeker’e satılan Turhal Şeker Fabrikası’nın yeni işletmecileri Kayseri Şeker’in Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Yönetim Kurulu Üyeleri ,Turhal Şeker Fabrikası Dağ Evinde Tokat ve Kayserili Basın mensupları ile bir araya geldiler. Turhal Şeker’i satın aldıkları günden bu güne kadar ki bir takım gelişmeleri değerlendiren Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay : “Kayseri Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikasını alırken, bu fabrikayı çalıştırma, ilerletme, hem bu bölgeye,  bölge insanlarına katkı sağlamak, şeker üretimine katkı sağlamak için bu ihaleye girdi” dedi.

 

BİZ BU FABRİKAYI BÜYÜTMEK İÇİN ALDIK

 

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Akay konuşmasında:”Turhal Şeker Fabrikası süreci 16 Nisan’da başladı. 16 Nisan’da yapılan ihaleyle Turhal  Şeker Fabrikası, Kayseri Şeker Fabrikasının uhdesinde kaldı. Özelleştirme idaresi tarafından bu ihale onaylandı. Ve 8 Haziran tarihinde Turhal Şeker Fabrikası tarafımızca alındı. Fabrika teslim alındıktan sonra yeni bir aşamaya geçilmiş oldu. O sürecin başladığı 16 Nisan ve 8 Haziran tarihleri arasında bir takım hazırlıkların yapılması gerekiyordu. Bu bölgenin ihtiyaçlarını tespit etmeye çalıştık. Bu ihale sürecinde bir takım olumsuz değerlendirmeler yapıldı. Bu olumsuz değerlendirmelerden etkilenen insanlara doğruları, olan biteni anlatmak için öncelikle çiftçilerimizle toplantı yaparak, onlara ne yapmak istediğimizi, buradaki niyetimizin ne olduğunu paylaştık.  Fakat burada çalışanlar açısından biraz farklı durumlar yaşanmadı değil. Bazı olumsuz değerlendirmeler yapıldı. Ve bu çerçevede bazı yaklaşımlar sergilendi. Bu vesile ile burada bir takım haksızlıklar olduğunu düşünüyorum. Kayseri Şeker Fabrikası, Turhal Şeker Fabrikasını alırken, bu fabrikayı çalıştırma, ilerletme, hem bu bölgeye, bölge insanlarına katkı sağlamak, şeker üretimine katkı sağlamak için bu ihaleye girdi. Bunun altında başka niyet arama kesinlikle doğru değil. Hiçbir kişi ve kuruluş bu kadar ağır bir bedelin altına bir fabrikayı kapatmak için girmez.”dedi.

 

TURHAL ŞEKER FABRİKASININ ŞEKER ÜRETİMİNDE ÖNEMLİ BİR YERE SAHİPDİR

 

Turhal Şeker Fabrikası’nın şeker üretiminde önemli bir yere sahip olduğunu belirten Akay:” Turhal Şeker Fabrikası 1933’te inşaatına başlanmış  ve  bir yıl gibi çok kısa bir sürede inşaatı tamamlanmış, 1934 yılında ise üretime başlamış bir fabrikadır. Türkiye’nin 4. Şeker fabrikasıdır  ve 84 yıldır faaliyetini sürdüren bir fabrikadır. Dolayısıyla Turhal Şeker Fabrikası geçmişi anlamlı olan bir fabrikadır. Turhal Şeker Fabrikası bu kadar yıl faaliyet göstermesinin yanı sıra şeker sektörüne öğretmenlik görevini üstlenmiş bir kuruluştur. Buradan yetişen mühendisler, ustalar, usta başları Türkiye de ki diğer şeker fabrikalarında hep yöneticilik görevi üstlenmişlerdir. Bu Turhal Şeker Fabrikası özelleştirme kapsamında ihaleye çıkarılınca, biz Kayseri Şeker fabrikası olarak Turhal Şeker Fabrikasının önemini ve değerini bilerek, bu ihaleye girdik ve aldık. ” diye konuştu.

 

TURHAL ŞEKER FABRİKASI ŞEKER SEKTÖRÜNÜN EN ÖNEMLİ AKTÖRLERİNDEN BİRİSİDİR

 

Turhal Şeker Fabrikası şeker sektörünün en önemli aktörlerinden birisidir diyen Hüseyin Akay:” Bu fabrika önemli bir yere sahip.  Ve bu sektörde de kendisini daha geliştirme çabası içinde olan bir kuruluştur. Bu çerçevede çiftçisine daha fazla gelir sağlayan, ürettiği ürünleri en iyi şekilde üreten, uluslararası kuruluşlarla ilişkisi olan bir kuruluştur. Aynı zamanda çalışanlarına da önemli katkı sağlayan bir fabrikadır. Bu bölgenin gerek çiftçisi gerekse çalışanları bu mana da önemli katkılar elde edeceklerdir.” Şeklinde konuştu.

 

ÇALIŞAN PERSONELLE İLGİLİ BİRTAKIM GELİŞMELER YAŞANDI

 

Tabi biz burayı 8 Haziran’da devir aldıktan sonra yaptığımız çalışmalar hakkında bir takım bilgiler vermek isterim diyen Akay: “Bildiğiniz gibi burada daha önce çalışan personel küp şekerin personeli yani memur ve işçi olarak devletin personeli olan insanlar. İhale şartnamesinde belirlenen hususlar çerçevesinde devlet onlara bir takım haklar tanıdı. Aynı zamanda ihaleyi alan firma ile de çalışmak isterlerse buna da bir imkan sunuldu. Burada bizim arkadaşlarımız 302 tane işçi statüsünde ki arkadaşlarımızla görüşmeler yaptı. Davet edilmelerine rağmen 81 arkadaşımız hiç gelmedi. Emekli olup ta çalışmak isteyen işçi sayısı ise 61′ dir. 163 tanesinin emeklikleri dolmasına rağmen bunlardan 61 tanesi çalışmak istediğini beyan etmiştir. Fakat bunlar çalışmak istemelerine rağmen bizimle anlaşma yapmadılar. Toplam da sadece 18 kişi bizimle anlaşma yaptı. Bununla beraber küp şekerin ve özelleştirme idaresinin bir takım uygulamaları vardı. Onlar anlaşmaların sağlanması için  bir süre beklemişlerdi. 2 Temmuz’a kadar bu süre geçerliydi. Böyle bir durum ortaya çıktığı için, bu fabrikanında yeni dönemine hazırlanması gerekiyordu. Biz bunu Kayseri Boğazlıyan fabrikamızda ki yetişmiş personelimizle bu ihtiyacımızı karşılamak için çalışmalar ortaya koyduk. Aşağı yukarı 4 haftadır Kayseri’den buraya personel taşımak zorunda kalıyoruz. Başlangıçta 130 kişiyle başladı, şu an itibariyle 240’a kadar çıktı. Personellerimiz Pazartesi sabahtan geliyorlar, cuma akşamına kadar burada kalıp, çalışıyorlar. Ve hafta sonu tekrardan evlerine dönüyorlar. Burada ki eski personellerimiz de burada ki imkanı bulamadığımız için, ihtiyacımızı bu şekilde karşılamak zorunda kalıyoruz. Ama burada yanlış anlaşılmasın şununda altını çizmek istiyorum, Kayseri’den personel getiriliyor, onlar çalışacak gibi takdim ediliyor, bu doğru değil. Bunlar sadece fabrikanın revizyonunu ve düzenini kurmak için geliyorlar onlar burada kalıcı değiller.” ifadelerini kullandı. Gerek Turhal’dan gerekse Kayseri’den bize iş müracaatları oluyor. Turhal’da arkadaşlarımızın 2 hafta içerisinde iş müracaat sayısı 1904 kişi. Sayı çok yüksek olduğu için müracaatı kapatmak zorunda kaldık. Turhal’da çalışmak için Kayseri’ de de müracaatlar yapılıyor. Kayseri’den müracaat eden kişi sayısı ise 824 kişidir. Bizim tabi bu kadar kişiyi çalıştırmamız mümkün değil. Ve vesileyle söyleyeyim bizim toplam çalıştıracağımız kişi sayısı ise 190 kişidir. Muvakkat çalışacak işçi yani geçici olarak 9 ay çalışacak işçi sayımız ise 400 civarında bir sayıdır. Bunlar tabi bizim kadrolu statüsünde olacaktır. Biz bu bölgeye, bu bölgenin insanlarına değer veriyoruz.

 

BİZİM KAYSERİ’DEN BURAYA DEVAMLI İŞÇİ GETİRİP ÇALIŞTIRMA DÜŞÜNCEMİZ YOK

 

Bu fabrika Turhal’ın, Turhallıların fabrikasıdır. Bu fabrika Turhal’ın yerli ve önemli bir değeridir. Dolayısıyla burada çalışacak insanların bu bölgenin insanı olması gereklidir. Tabi biz ancak bu bölgeden istediğimiz nitelikte insanlar bulamadığımız  zaman ancak o zaman düşünebiliriz. Yoksa bu işi bu bölgenin insanlarıyla yürüteceğiz. Kayseri Şeker Fabrikası böyle ağır bir yükün altına girdi. Ama aynı zamanda buranın ticaretine’de katkı sağladı. Biz çiftçilerimize 10 buçuk Milyon çapa avansı ödemesi yaptık. Bizim buraya ekonomik anlamda katkılarımız olacak.Fabrikamızın bütün eksiklerini, ihtiyaçlarını temin edeceğiz. Biz buranın fabrikasının, çiftçilerinin geleceği açısından katkı sağlayacağız.  Buna inanıyorum.

Siz değerli basın mensupları bu süreçte bizleri yalnız bırakmadınız, kamuoyu sizler sayesinde doğru bir şekilde bilgilendirildi. Sizlere çok teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum .”dedi . Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay konuşmasından sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

 

BURASININ ADI TURHAL ŞEKER FABRİKASI VE ÖYLE KALACAK

 

‘Turhal Şeker Fabrikasının isimi değişecek mi?’  sorusuna Başkan Akay: “Burasının adı Turhal Şeker Fabrikası ve öyle kalacak. Farklı hiçbir niyet içerisinde değiliz.  Bir video izledik 1933 yılına ait.  O zaman fabrikanın yapılması için nasıl canla başla çalışıldığını gördük. İşte o ruh canlanmalı.  Bölge insan da kendi fabrikasına o ruhla destek olmalı. Fabrikanın başına tabiri caiz ise talih kuşu konmuştur. Konuya böyle bakmak lazım.”  diye cevap verdi.

‘TURHAL ŞEKER FABRİKASININ KOTASI ARTACAK MI?’

Şeker üretimi artacak mı,  sorusuna Kayseri Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay: “ Turhal Şeker Fabrikası’nın 100 bin ton olan şeker kotasının 35 bin ton daha artırılacağını bizzat Başbakan Yıldırım söyledi. Bu sayede toplam kapasitemiz 430-440 bin ton civarına çıkacaktır. Bu da şeker üretiminin %18’i demektir. Önümüzdeki özelleştirme döneminde bir fabrikayı daha alarak ilerisi için sektörde ayakta kalabilen iki ana yapıdan biri olmayı hedefliyoruz.” şeklinde cevap verdi.

TURHAL ŞEKER FABRİKASINI TURHALLI ÇALIŞANLAR İŞLETECEK

‘Turhal Şeker Fabrikasının aynı mevcut çalışanlarıyla devam edecek misiniz?’ sorusuna  Hüseyin Akay: “Devam edeceğiz tabiki de. Turhal Şeker Fabrikasını Turhallı çalışanlar işletecek. Fakat bunun yanında bize iş yapan, çalışanlar insanlar gerekli. Bizim herkese kapımız açık. “dedi.  “Şeker fabrikası bu bölge için çok değerli.  Ama şunu da söylemem gerekiyor. Kayseri Şeker’de çok değerli bir kuruluş.  Ayrıca buraya daha fazla değer katmak için buraya girdi. Bu gelişme istikametin bu bölgenin insanları öncelikli olarak faydalanacak. 5 bin 700 çiftçi ile sözleşmemiz var. Sadece ortalama 850 kişi üzerinden değil 5 bin 700 çiftçi üzerinden değerlendirilmeli. Bizim bu işe sahip çıktığımız kadar bu bölgenin insanları da sahip çıksın. Bazı durumlarla karşılaştığımı için ifade etmek istedim. Görüşülen işçi sayısını söyledim. 302 kişi ile görüşeceksiniz  17′ kişi ile anlaşacaksınız.  Bu iyi bir sayısı değil. Ama fabrikanın tecrübeli personelle çalışması söz konusu. Tamamen işi bilmeyen insanlarla başlangıçta yok. Tecrübeli insanlara ihtiyaç var. Onlarda bu yaklaşım gelmeyince yeni insanlar alıp yetiştireceğiz. Zorluklar yaşayacağız ama bu zorlukların üstünden geleceğiz. Turhal Şeker Fabrikasında çalışırlarsa geçmişten daha hoşnut bir şekilde çalışacaklarını düşünüyorum. Ama çalışacak insanlar için. Yatacak insanlarla bizim işimiz yok. Yani tembelliği alışkanlık haline getirmiş insanlar, çalışmadan maaş almaya alışmış insanlarla bizim işimiz olmaz.” Dedi.

Kayseri pancar ekicileri yönetim kurulu başkanı Hüseyin Akay Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Turhal Şeker Fabrikasından sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Hulusi Yüksel  ve Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyelerinin katıldığı basın toplantısı  Kayseri’ den ve Tokat’tan gelen basın mensupları ile çekilen hatıra fotoğrafı ile son buldu.

HABER:OZAN ODABAŞOĞLU

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil