Ana Sayfa Manşet, Son Dakika Haberler, Ulusal Haberler 3 Kasım 2017 649 Görüntüleme

CHP MİLLETVEKİLİ KADİM DURMAZ’IN PLAN BÜTÇE KOMİSYONU KONUŞMASI

“Komisyonun değerli üyeleri Sayın Bakanım kıymetli bürokratlar basınımızın değerli temsilcileri Basınımızın değerli temsilcileri 2016 ve 2018 yılı Bakanlık bütçesinin Hepimize hayılı olmasını diliyorum.Ben ilim ile ilgili sayın Bakanımızı ve Kıymetli Bürokratları ilgilendiren konularla başlamak istiyorum.  Sayın Bakanım Tokat havalimanı 3. Bütçeyle söylüyoruz. Tabi  Yapılacak Edilecek Bir takım mesafe alınıyor. Yeni yapılacak havalimanı ile geçen zamanı anlıyorum Geçen yıl 3 havalimanı planladınız Tokat yine bir miktar yoluna devam etti. Ancak Tokatı üzen bu kamulaştırmalara acele kamulaştırmadan girilmedi. Kanun hükmünde kararnameler var, ohal var bir sürü enerji maden projeleri  buna dahil edilmişken. Tokat havalimanının katılmamasını yadırgadım.Havalimanımıza iki uçak iniyordu hem bora jet hem Anadolu jet. Referandum bitti ondan sonra Tokat’a uçak inmiyor. Uçak inen illerimize bakıyorum Nufüs olarak biz den küçük illere Hepsine günlük 3,er 5,er uçak insin gurur duyuyorum. Bundan bir rahatsızlık duymuyorum ama Tokat’ın Hatırlanması lazım Tokat’ın 612 000 nufüsü var. Batmanın 576 Pegasus Thy,  Anadolu jet iniş yapıyor. Devam ediyoruz Ağrıya Thy Ankara, İstanbul, Şırnak Muş Thy,Kastamonu Anadolu Jet, Kastomonu Thy, Amasya  anadolujet, Pagasus Nevşehir KArs Hakkari Bingöl Erzincan Iğdır bu liste uzayıp gidiyor.Tokatın bu noktada mevcut havalimanının  yeni havalimanı yapılana kadar ki eski havalimanının kullanılması önünde ki engellerin kaldırılması lazım.  Bu süre içerisinde Yeni havalimanı yapılana kadar Tokat’ın Havalimanın kapalı kalmaması lazım.Tokat 4 ayrı Organize Sanayisi ile yöre yaş sebze ve meyveleri ile özelliklede kısa sürede ulaştırılması gereken meyveleri ile iyi bazlı bir üretici bölge  Mutlak  yatırımcısı gelsin Sanayisi gelişsindite bu bölgedeki havalimanımızın çalışması gerekiyor Sayın Bakanım. Van da pilot uygulama yaptınız Özel sistemle uçak inişi sağlandı bakıldıki gayet uygun Sinop da Sivas’da Kahraman MAraşa vs. uygulandı.Bu Tokat’a uygulanan maliyeti nedir Niye uygulan mıyor? Ciddi bir bütçesi var sa ve   Bütçe yetmiyorsa Ben Stk larla Görüştüm karşılayalım bütçesini Tokata Uçak İnsin.

Tokat’ın Çevre Yolu yaklaşık 13 , 14 yılda bitti, Ancak Çevre yolu açılışı bitti. Kısa sürede çöktü bir daha yapıldı.2017 yılında bir daha çöktü yine yapıldı. Şimdi yine çalışıyorlar bu 5 km bölümün zemin etüdü ve projesini yapan şirket hakkında Bakanlık tarafından devleti hazineyi zarara sokmakdan şikayetde bulunuldu mu düşünüyormusunuz?

Tokat Niksar Yolunun 12 km  açtınız güzel bir yol oldu Sayın Bakanım Daha güzel olacağına inanıyoruz. Yalnız Tokatın tasarlanmış bir planı yok. Kuzey’den bir Yolu Yok.Yarın doğudan gelen araçlar bu yoldan Tokat üzerinden Gittiğinde yolları geniş olmayan Tokatta Büyük bir sıkıntı olcağını görebiliyorum. Bunun planlamaya alınması muhakkak önemli. Çamlıbel tüneli Kuzeye güneye bağlı Samsun sivas kayseriden giden Akdeniz Yollarının geçtiği tek merkez bu Tünel. Ama bu tünel herşeye hazır olduğu halde 2 yıldır ihale edilmeyi bekliyor .

Yine Niksar Akkuş Ünye Yolu ucu Karadenizi Bağlayan yol  Biri Kastamonu bağlantısı biri ünye akkuş Doğudan gelenlerin çoğu yolu 120 km gibi daha kısa bir mesafeden kısaltarak ulaşılacak.Bunun çok önemli olduğuna inanıyoruz.Hazine nin paralarıyla yapılan 7 cm asfalt her gün bi çatlak bi yer çevrilmiş İktidarın acil eylem planıyla başlayan Tokat Turhal Yolu hala inşaatlarla devam ediyor.Ciddi bir planlama yapılmadı. Her gün bir tamirat yol çevrilmiş. Şöyle bir espiri yapmaya başladı gençlerimiz Aşkımız Tokat Turhal Yolu gibi Olsun Hiç Bitmesin bir gelin arabasının arkasında okudum.

Aşkımız Tokat Turhal Yolu Gibi Olsun Hiç Bitmesin 15 yıldır bitmiyor. Sayın Bakanım yine Tokat Sivas yolu üzerinde Sağa dönen birr yol bulunuyor ne yazıkki bir kavşak yok Bu kavşaktan 2 km geçiyorsunuz bu yolda ne yazık ki bir kavşak, alt geçit, üst geçit yok, Bu kavşaktan 2 km geçiyorsunuz şahane bir kavşak var hiçbir yerleşim  yeri yok Biraz daha ilerde bir kavşak orda kimse yok ilerde9 tane köy orda da kavşak yok.Bu planlamaları kim yapıyorsa kaynakları verimsiz kullanmaktan bunlara bizlerin suç duyurusunda bulunulması lazım. Zile ye ödeneğiyle hayata geçen bir proje var il özel idaresi bütçesi gereği makinaları gereği  standart bir yol olmasına çıkartamadı çıkartamazda zaten bu yolun karayollarına yakışır bir noktaya çıkması lazım İl özel idaresi gerek bütçesi gereği bu yolu taşıyamadı taşıyamazda zaten. Orda adoçim fabrikası var bu yollar kullanılıyor. Tokat’ın Almus yolunun mutlaka elden geçirilip önümüzdeki yıl içerisinde yapılması gerekiyor. Standartlarının yükselmesi lazım. Tokat’ın Almus İlçesi bizim şirin bir baraj ilçemiz buranın elden geçirilmesi önümüzde ki yıl yapılması gerekir. Bu Yol hep konuşuluyor. Sayın Bakanım biz şu eleştirileri duyuyoruz sizlere de iletmemiz gerekir. 15 yıldır görevde üstlenme sınavı yok. yöneticilerin tamamı görevlendirmeyle yapıldı. Asaleten değil  Denizclik müsteşarlığı sahibi yok gibi ortada duruyor. Limanlar kategorilendirmeden sınıflandırılmadan değerlendirilmeli Bunların Düzenlenmesi gerektiğini düşünüyorum 2017 de kamu kaynaklarının tartışmadan uzak daha kamu kaynaklarının daha verimli harcandığı bir dönem olmasını diliyorum. Sayın Bakanım Verilen Sözler var. Bakanların Başbakanın Cumhurbaşkanının Hava limanı ile ilgili sözü var Net bir açıklama istiyoruz.” DEDİ

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil