Ana Sayfa Gazete Manşeti, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 14 Ekim 2018 127 Görüntüleme

GENÇLERİN GÖZÜNDE TOKAT

Gençlerin Gözünden Belediyecilik çalıştayı son gününde oturumla kapandı., gençlerin fikirlerini sundukları oturuma, Tokat Ak Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan, Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Tokat Ak Parti İl Başkanı Metin Polat, Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı ve Ak Parti Gençlik Kolları Başkanı Mesut Aktürk, Gençlik Meclisi Başkanı Burak Çelik te konuşmacı olarak katıldılar. Türkiye’nin dinamik bir genç nüfusa sahip olduğunun ve bu potansiyel nüfusun geleceğe umut olacağının öneminden bahseden Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu; ”Siz değerli kardeşlerimizin, fikirlerinin önemli olduğunu ve yarının Türkiye’sini sizlerin yöneteceğinizi vurgulamıştım. İlk buluştuğumuzda da bahsettiğim gibi Türkiye’mizin potansiyel genç nüfusunun avantajını kullanarak ve bu anlamda geleceğe emin adımlar atan bir ülke olduğumuzu söylemiştim.
GENÇ BAKIŞI YAKALAMAK BAŞARININ SIRRI
Geçmişi iyi değerlendirip, geleceği iyi hesap edersek ve bunu da yapacağımız çalışmaların içine koyduğumuz takdirde, O zaman başarı gelir. Bugün hamdolsun başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere hükümetimizin 15 yıldır yaptığı çalışmalarla bizleri buluşturmasındaki gaye kesinlikle budur. Fikirleri almak, genç bakışı yakalamak Başarının sırrıydı. Onun için sizlerin bakışını bir alalım, değerli kardeşlerimizin nasıl fikirleri var diye soralım istedik. Önümüzde ki yıllarda gençlerimiz nasıl bir Türkiye bekliyor, nasıl bir şehir bekliyor ya da yerel yönetimlerde nasıl bir belediyecilik bekliyor.. Bütün bunları sizin gözünüzden yakalamak istedik. Bunun yanında da Tokatımızı sizlere tanıtalım, bunun vesilesiyle de sizleri Tokatı tanıtma elçisi olarak gördüğümüzü de ifade edelim istedik. Hem Tarihi mekanlarımız gezildi, şehrimiz gezildi. Hem de fikirler alındı, projeler ortaya çıktı. Çalıştayımız değerlendirildi. Ben inanıyorum ki yapacağımız çalışmalarda sizden gelen bu önerileri mutlaka dikkate alacağız. Ve bunların yapılması noktasında azimle çalışacağız. Bu çalıştayın sonunda hem sizler için hem bizler için hem de ülkemiz için son derece yararlı bir çalışma olacağına inanıyoruz.” Dedi. Çalıştay Programına katılan Tokat Ak Parti Milletvekili Av. Mustafa Arslan konuşmasına Necip Fazılın Gençliğe Hitabesinden bir alıntıyla başladı.
EN GENÇ BELEDİYE BAŞKANIMIZ PROJELERİNİZİN EN BÜYÜK DESTEKCİSİ
”Bir gençlik bir gençlik bir gençlik zaman bendedir ve mekan bana emanettir” Necip Fazıl’ın da dediği gibi zaman siz gençlerindir. Bu ülke de sizlere emanettir. Sizin jenerasyon gelecekteki nesillere de örnek olacaktır, diyen Mustafa Arslan, ” Konuşmacı arkadaşların da vermiş olduğu bir kaç fikir gençler için oldukça yararlı. Bizim de Türkiye’nin en genç belediye başkanımız ve gençlik başkanlarımız da gençlerimizin projelerinin en büyük destekçileri. Örneğin Kanal Tokat gençler için, Tokat halkı için bir cazibe merkezi oldu. Güzel işler yapıldı ve güzel işlerde yapılıyor, planlamalar devam ediyor. İnşallah devam edecek. Ve bu çalıştayın yapılmasında emeği geçen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah sizin bu fikirleriniz bizim önümüzdeki çalışmalarımıza Işık tutacak.” Dedi. AK Parti Tokat İl Başkanı Metin Polat konuşmasında;
ÇALIŞMALARINIZ BİR IŞIK OLACAKTIR
Farklı gözlerin düşünceleri umuyoruz ki hem Tokat için hem de gelecekteki çalışmalarımız için güzel bir ışık olacaktır. Farklı düşüncelere, fikirlere karşılıklı bir saygı içinde olmamız gerekiyor. Sizlerin bu düşüncesiyle biz de gençlerimizin nasıl bir belediyecilik düşündüğünü hayal ettiğini göreceğiz. Sizin de fikirleriniz hem sizden sonraki nesiller için de bir adım olacaktır. Bu çalışmayı destekleyen Başkanımız Avukat Eyüp Eroğlu’na teşekkür ediyorum.”dedi Çalıştay Programının Katılımcılarından Mehmet Dalyan,
TOKATA BİR ÖN YARGI İLE GELMİŞTİM
Sevgili arkadaşlarım, Öncelikle dün belediye başkanımızı ziyaret ettiğimizde de bahsettiğim gibi Tokat Çalıştay projesine seçildiğim zaman ilk aileme haber verdim. Gençlerin gözünden belediyecilik projesine seçildiğimi söylediğimde ailem çok sevindi.Anadolu insanını çok severiz. Babam hem Tokatı görürsün hem de Anadolu insanının misafirperverliği ne şahit olursun demişti. Aslında önyargılı bir insan değilimdir fakat Tokat’a bir önyargı ile gelmiştim bunun için siz değerli akranlarımdan ve bizi ağırlayan belediye başkanımızdan özürlerimi diliyorum. Tokat Belediyesi’nin hemen hemen her kitleye hitap eden ve her projeyi destekleyen çalışmaları olmuş. Sayın Belediye Başkanımızın beni en çok etkileyen bir projeyi gerçekleştirmiş. Engelli arkadaşlarımıza, engelli bireylerimizi anlamak için bir farkındalık oluşturmak için sadece bir gün değil 365 gün engelli bireylerimize farkındalık oluşturmak için gerçekleştirdiği bir proje beni çok etkilemiştir. Benim proje hakkında düşüncelerim bu yönde gayet memnun kaldım önyargılarından kurtuldum ve Tokatı yakından tanıma fırsatı bulduğum için de çok mutluyum. Bunun için de bize destek sağlayan başta belediye başkanımız ve Tokat halkına teşekkürlerimi borç bilirim. Gençlerin Gözünden Belediyecilik Çalıştayı için hazırlanan gruplar oturumda fikirlerini sundular.
GENÇLERİ ÖNE ÇIKARAN BİR BELEDİYECİLİK ANLAYIŞI
İki günlük çalıştayda grupların çalışmalarının sonuçları bir bildiri haline getirildi Buna göre; gençlerin ihtiyaçlarını değerlendiren ve buna göre yönlendiren çalışmalar yapan bir belediyecilik anlayışı hakim olmalı. Buna daha yakından bir çözüm olmalı. Üniversitelilerin vakit geçirebileceği düzgün ve kontrolünün belediye de olduğu sorunlarını konuştuğu ve bunlara çözüm bulduğu bir gençlik birimi kurulmalıdır. Üniversitelilerin ilk şehre geldikleri zaman onların adapte olması için bir takım gezi projeleri, şehri tanıtan bir rehberlik programı olabilir. Projeler, konferanslar, seminerler daha fazla artırılarak gençler arasında fikir alışverişini aktifleştirmek ve sorunlara buna göre çözümler üretilmesi gerekir. Belediyeye ulaşma konusunda beyaz masanın yanı sıra beyaz Medya oluşturulmalı. Böylece gençler sorun ve fikirlerini beyaz Medya aracılığıyla daha rahat ifade etmeli. Belediyeye ait olan yerlerde şehir kendi enerjisini kendi üretebilir. Toplanan çöplerin belirli bir merkeze gelip geri dönüşüme kazandırılır, enerji üretilmesinin projeler arasında olması gerekir.. Çalıştay sonuç bildirgesinden sonra katılamcılara sertifikaları verildi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.