Ana Sayfa Köşe Yazısı, Manşet Yanı, Tokat Haberler 4 Ocak 2018 433 Görüntüleme

“İnsana” Dair Ne Kadar Konu Var İse, Tamamıyla İlgilenen Bir Kurum: İL ÖZEL İDARE

Saygı Değer Güneş Okuyucuları,
Tokat sevdalılarının; Tokat’ta, ilçelerinde, beldelerinde ve köylerinde 2017’de yaptıkları ve 2018’de yapacakları çalışmaları, en yetkili ağızlardan aktarmaya devam ediyoruz.
İl Genel Meclisi Başkanı Sayın Âdem Dizer ‘in, misafiri olduk. Atalarımızın “Su baştan kesilir.” Kuralını uygulamaya devam ediyoruz. Yani en yetkili kişiden, kurumlarının faaliyetlerini hem kendi sözüyle, hem belgelerle, hem resimlerle ayrıntılarıyla okuyacak ve değerlendireceksiniz.
-Sayın Dizer öncelikle, çok yoğun olmanıza rağmen zaman ayırdığınız için hem şahsım hem de Güneş ailesi adına teşekkür ediyorum. Okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?
-Evet Sevgili Hocam, hoş geldiniz safalar getirdiniz, bizi müşerref ettiniz. İsmim Âdem Dizer. Eczacıyım. 1970 yılında Tokat’ta doğdum. Üniversite eğitimim hariç hayatımın tamamı Tokat’ta geçti. İlk, orta ve liseyi Tokat’ta okudum. 1997 yılında Marmara Üniversitesi eczacılık bölümünden mezun oldum. Kayseri’de 16 ay askerliğimi yaptıktan sonra, Tokat’a dönünce eczanemizi açtık, evlendik. Eşim de eczacı. Ellerinizden öper üç çocuğum var.
-Rabbim acılarını göstermesin, bahtları açık olsun inşallah.
-2003 yılında Tokat Ak Parti İl Teşkilatında, altı yıl başkan yardımcılığı yaptım. 2014 yılından bugüne kadar da İl Genel Meclis Üyeliği ve üyelerimizin takdiriyle de şimdi meclis başkanlığı yapıyoruz. Milletimiz omuzlarımıza bir emanet verdi, Allah izin verirse 2019 Mart ayına kadar da hakkıyla bu emaneti götürmeye, Tokat’ımıza hizmet üretmeye çalışacağız. Kısaca bu kadar. Tokat ile hep birlikte dertlenmeye, güzel hizmetler üretmeye ve yaşamaya devam edeceğiz.
-Sayın Dizer, 2005 yılından itibaren kazandığı yeni statüsüyle, İl Özel İdaresinin vizyonu, misyonu, çerçevesi nedir; 2017 yılında ki toplam yatırım tutarınız ne kadar ve 2018 yılı tahmini bütçeniz nedir efendim.?
-Her yıl Kasım ayı içerisinde, İl Özel İdaremizin bir yıl sonra ki bütçesi bir program çerçevesinde İl Genel Meclisimiz tarafından oluşturulur. Genel Sekreterliğimiz de meclisimizin aldığı bu kararlar doğrultusunda hizmetleri yerine getirir. Şu an, 1 Ocak itibariyle uygulanacak 2018 bütçemiz oluşturuldu.
Bazı insanlarımız özel idarenin hizmetlerini köylerle sınırlandırıyorlar. Aslında öyle değil. Eski Köy Hizmetleri 2005 yılında çıkan bir yasayla, Özel İdareyle birleştirildi. Yapısı, yönetim tarzı değişti, meclisler oluşturuldu. Seçilmiş meclis üyeleri ve o üyelerin seçtiği bir meclis başkanı var. 2005’ten önce meclis başkanı valilerdi ve aylık rutin toplantıları yoktu. Meclis üyeleri vasıtasıyla yerelde kararlar alınıyor. Her ilçemiz de o ilçenin nüfusu oranında, meclis üyesiyle temsil ediliyor. Tokat’ta İl Genel Meclisimiz 40 kişi ve ilçelere yayılmış vaziyette. Siyasi partilerimizden gruplarımız oluşuyor ve mecliste temsil ediliyorlar.
İl Özel İdaresinin görevini şöyle özetleyebiliriz: Belediyelik yerlerde belediyenin imar, alt yapı, park-bahçe çalışmaları hariç Tokat’ın genelinde ki her işi yapar.
-Belediye hudutları içerisin de olsa da mı?
-Evet. Aklımıza gelebilecek “insana” dair ne kadar konu var ise, İl Özel İdare tamamıyla ilgilenen bir kurum. Tabi ki köylerimizin yol, alt yapıyla ilgili sıkıntıları; Tokat’ın turizm, Milli Eğitim, tarım, Gençlik Spor, Emniyeti, Üniversitesiyle ortak çalışmalar yapan bir kurum. Mesela: 2018 yılı bütçesinde İl Özel İdare tarafından ayrılan Milli Eğitimin, ilk öğretim kısmının payı 20 trilyon lira. Yani bütçenin %20’si ilk öğretim kısmında harcanmak üzere Milli eğitime ayrılır. Buna ayrıca Bakanlığımız da destek verir. Bunun dışında “Köy Alt Yapı” biz buna “Kırsal Çalışmalar” diyoruz. Yol, içme suyu, parke, kanalizasyon, tarımsal sulamalar bu alana girer. Ayrıca Tarım İl Müdürlüğümüzle birlikte, Tokat’ta ki tarımsal çalışmalara kaynak ayırır. Yine Gençlik Spor ile ilgili tesis yapımına kaynak ayırır. Üniversitemize tarımsal ARGE çalışması için kaynak ayırır. Emniyetimizin, jandarmamızın küçük ihtiyaçlarıyla ilgili kaynak ayırır. Sağlık, turizm gibi diğer kurumlarımızla ilgili olarak bakanlıklarımızla beraber çok geniş bir yelpazede görev yapıyoruz. Ana kalemlerimizi şöyle sıralayabiliriz:
1- Kırsal Alan,
2- Milli Eğitim,
3- Tarım,
4- Gençlik Spor,
5- Turizm.
Bunları dışında, Bakanlıklarımızın Tokat’a yapmış oldukları yatırımların koordinasyonunu ve takibini de yaparız. Bakanlıklarımız bu yatırımların paralarını özel idareye gönderir. Özel İdareler vasıtasıyla ihaleler yapılır ve takibi de yapılır. Sözgelimi: Şu an Zile’de Hükümet Konağı yapılıyor. Bunun kaynağını İç İşleri Bakanlığımız, Özel İdareye gönderir. Özel İdaremiz ihalesini yapar, takip eder ve teslim eder.
Bu çerçevelerden baktığımızda, bizim 2017 bütçemiz yaklaşık 135 trilyon. Buna Bakanlık kaynaklarımızı da kattığımızda, bütçemiz 200 trilyonun üzerine çıkıyor.
2018 yılı için öngörülen tahmini bütçemiz, 150 milyon civarındadır.
-Peki Sayın Başkan, Bakanlıklardan gelecek olan rakam belli mi?
-Hayır. Onu Bakanlıklar planlayıp belirliyor. O bizim öngörmediğimiz bir para olmadığı için, onu bütçemize koymuyoruz.
Bizim 2017 yılında ki bütçemizin yaklaşık 100 trilyonu, yatırım bütçemizdir. Mecburi olan personel bütçemizi ayırırız, geriye kalanın tamamı yatırıma harcarız.
-Sayın Başkan, 2017 yılı bütçenizde ki giderleriniz:
1- Kurumsal Düzeyde ilk üç,
2- Fonksiyonel Düzeyde ilk üç,
3- Ekonomik Düzeyde ilk üç olarak, hangi alanlara aittir ve yatırım tutarları ne kadardır? Bunu tablo olarak verebilir miyiz?
Elbette verebiliriz.
KURUMSAL DÜZEYDE EN FAZLA HARCAMA YAPAN İLK ÜÇ BİRİM
Milli Eğitim Müdürlüğü: 49.019.635,00 TL
Yol ve Ulaşım Müdürlüğü: 36.040.217,00 TL
Tarımsal Hizmetler Müdürlüğü: 17.051.945,00 TL
FONKSİYONEL DÜZEYDE EN FAZLA HARCAMA YAPILAN İLK ÜÇ SIRADAKİ SEKTÖRLER
Genel Kamu Hizmetleri: 88.434.576,00 TL
Ekonomik İşler ve Hizmetler: 62.209.472,00 TL
Eğitim Hizmetleri: 49.019.635,00 TL
EKONOMİK KOD DÜZEYİNDE EN FAZLA HARCAMA YAPILAN BÜTÇE TERTİPLER
Sermaye Giderleri: 127.289.513,00 TL
Personel Giderleri: 45.182.830,00 TL
Mal ve Hizmet Alımları: 33.958.137,00 TL
Diğer birimlerle birlikte İl Özel İdare Bütçesinden 2017 Yılı sonu itibariyle 222.022.827,00 TL harcama yapılmıştır.
Bu harcamalar toplamı: İl Özel İdaremizin 2017 yılı bütçesi olan 135 milyonla birlikte; bakanlıklardan gönderilen yatırım harcamaları toplamıdır.
Sayın Dizer, hem içerden hem dışardan saldırılara uğradığımız ve sıkıntılı bir süreçten geçmemize rağmen, hükümetimizin gönderdiği kaynakları Tokat’ımız ve insanımız için en verimli şekilde kullanma gayretiniz ve çalışmalarınız için şahsınıza, bütün ekibinize, vekillerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
İnşallah yarın ki sayımızda da Zile ve Niksar’da ki termal çalışmaları, “RES” Ve “GES” gibi bütün Tokatlıyı ilgilendiren açıklamalarınızı okuyucularımıza aktarmaya devam edeceğiz. Özel Haber Metin Falay

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil