Ana Sayfa Gazete Manşeti, Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 25 Ekim 2018 1183 Görüntüleme

İŞKUR’DA TOKATLI BİR MÜDÜR…

Bu memleketin yetiştirdiği bürokratların yine bu şehirde kalarak memleketlerine hizmet etmelerini öteden beri savunuruz. Tokat’ta doğmuş, bu şehrin havasını soluyup okullarında okumuş, ötesinde gurbette üniversitelerde mezun olup da yine kendi ilinde hizmet etmeye ahdetmiş isimleri gördükçe gurur duyarız. Sayıca az da olsalar, nitelikli ve kaliteli hizmetlere imza atarak şehrimizi yüceltmek adına görevlerini en iyi şekilde yapmaya gayret eden bu isimlere çok şeyler borçluyuz.

 

İşte bu bürokratlarımızdan biri de, İŞKUR İl Müdürü Bekir Fındık’tır. Köyde doğmuş, köyde doğup yetişmenin zorluklarıyla eğitim hayatını tamamlamış bir isimdir Bekir Fındık. İŞKUR gibi bir kurumda müdür olarak görev yapıyor olması, zorlukların içerisinden gelen biri olarak Tokat için büyük bir şanstır. İŞKUR’da görev yapacak bir isim belirlenirken ancak böyle isabetli bir seçim olabilir diye düşünmekten edemiyoruz. Hizmet ettiği kesimi yakından tanıyan, onların çektiği zorlukları yürekten hissedebilen bir müdür portföyü ile çalışmalarını sürdüren Bekir Fındık, İŞKUR’un kapısından giren herkesin derdini kendi derdi olarak hissedip çareler üreten bir bürokratımız olarak, Tokat ve Tokatlı için önemli projeleri gerçekleştirmeye devam ediyor.

 

Bekir Bey’in çalışmalarından anlıyoruz ki, Tokat’ta 2018 yılı için istihdamın yüzde 14,4 oranında büyüyeceği saptanmış ve geleceğe olan umudumuz daha da artmıştır. Geçtiğimiz günlerde öğrendiğimiz bilgilere göre 2018 yılında artacak istihdam ile birlikte Tokat’ın işsizlik sorununa önemli bir neşter de atılmış olacak. İŞKUR İl Müdür Bekir Fındık’ın “2017 İPA kapsamında ziyaret edilen işyerlerimizde toplam 14 bin 920 kişi çalışmakta ve bu çalışanların yüzde 51,7’lik kısmı İmalat sektöründe istihdam edilmektedir. İmalat sektörünü yüzde 12 ile toptan ve perakende ticaret, yüzde 9,8 ile ise inşaat ve bağlı sektörleri takip etmektedir. Yine yaptığımız ziyaretlerde bu işletmelerimizde 587 kişilik açık iş pozisyonu olduğu tespit edilmiştir. Bu işletmelerde 2018 yılı için 2 bin 143 kişilik istihdam artışı beklenirken, işverenler; 2018 yılı Nisan ayı sonuna kadar istihdamlarını yüzde 14,4 oranında artmasını öngörmektedirler. En fazla istihdam artışı beklenen sektörler ise imalat, idari ve destek hizmetleri faaliyetleri ile toptan ve perakende ticaret sektörleridir. 2018 yılında kentte makineci (dikiş), konfeksiyon işçisi ve ütücü mesleklerinde istihdam artışı bekleniyor.” sözleri oldukça önemli ve değerlidir.

 

İŞKUR tarafından verilen “mesleki eğitim kursları” ve “iş başı eğitim programları” gibi eğitim programlarının Tokat’taki olumlu etkilerine ek olarak, 2018 için ortaya konan hedeflerin de kısa sürede gerçekleşeceğine olan inancımız tamdır. Yine Bekir Fındık’tan öğrendiğimiz bilgilere göre, mevcut İŞKUR hizmet binasının vatandaşlara daha kaliteli bir ortamda hizmet vermesi amacıyla çalışmalar devam etmekte. İşe ihtiyacı olan her bir Tokatlının gönül rahatlığıyla kapısını aşındırıp iş sorununa çare arayıp bulduğu hizmet binasının, daha modern bir yapıyla tescillenmesi, Tokat için mutluluk verici bir diğer gelişmedir.

 

Öte yandan, geçtiğimiz aylarda toplanan “İstihdam Şurası”nda konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İşadamlarımıza sesleniyorum. Her müessesemiz artı olarak ikişer kişi istihdam edecek olursa yüzde 11,1’lik büyümeyi biz yükseltmeye devam ederiz. Yeni bir ricam olacak. İstihdam seferberliğini herhalde sürekli devletten bekleyecek olursak ciddi bir yanılgı olur. 1,5 milyon üyesi olan TOBB yılbaşında kendisinden bütün üyelerin artı bir istihdam sağlamasını istemişti. Şimdi büyüme oranımız ikiye katladığına göre biz artı iki istihdam sağlayacak olursak bu ülkemizin büyüme oranını daha da genişletecek ve bu ülkeyi kıskananları da çıldırtacaktır. Bu halkımın işverenlere olan muhabbetini de artıracaktır. Veren el alan elden hayırlıdır. Çok verdim, böyle nasıl çalıştırayım demeyin. İnanın verdiğiniz kazandığınızdır. Hiç endişeniz olmasın.” sözleri, ülkemizde işsizlik sorununun çözümü noktasında belirleyici bir çağrı niteliği taşımıştır.

 

İşte bu çağrının Tokat’taki işadamlarımıza olan yansımasının, İŞKUR İl Müdürü Sayın Bekir Fındık’ın mesai mevhumu bilmeyen çalışkanlığı ile işlerliğine kavuşuyor olması, bu yazının ana fikridir. Kısaca Tokat, böyle çalışkan bürokratları ile çok daha iyi yerlere gelecek, geleceğe olan umudunu her daim muhafaza edecektir.

 

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.