Ana Sayfa Köşe Yazısı 9 Ocak 2018 491 Görüntüleme

KUR’AN’DA GEÇEN PEYGAMBERLER

-Âdem (as.): İlk yaratılandı. İlk insandı. İlk hata yapandı. İlk örtünendi. İlk tövbe edendi. İlk peygamberdi. İlk tevhit mücadelesi verendi. İlk evlat acısını tadandı. İlk selamlaşandı. Toprağı ilk işleyendi. Cennet ve dünya hayatını yaşayandı.
-İdris (as): İlk, yazı yazan, yüksek bir makama kaldırılan. Hakkında bilgi veren dört ayet vardı.
-Nuh (as): Çok şükredendi. Duası makbuldü. İnanmış bir kuldu. 950 yıl peygamberlik yaptı. Gemicilerin piridir. Nuh milletini inananlar hariç su boğmuştur.
-Hud (as): Nuh (as) ın oğlu. Âd milletinin peygamberiydi. İnananlar hariç, hepsi şiddetli bir rüzgârla helak oldular.
-Salih (as): Nuh(as) ın oğlu. Semut kavminin peygamberiydi. Kayadan deve çıkarması mucizesiydi. İnananlar hariç, bir çığlıkla helak oldular.
-İbrahim (as): Nuh (as)’ ın oğlu. Babil kavminin peygamberiydi. Uzun bir süre dolaştıktan sonra Şam’ a ulaştı. Ona inananlar İbrahim milleti adını aldı. İnanmayanlar babası da dâhil hüsrana uğradılar.
-Lut (as): İbrahim (as) ‘ ın kardeşinin oğlu. Sapık Sedum halkının peygamberiydi. İnananlar dışında karısı da dâhil çamurlu taşlarla helak oldular.
-İsmail (as): İbrahim (as)’ın oğlu. Babasıyla birlikte Kâbe’yi yaptı. Babasının vefatından sonra Hicaz halkına Allah tarafından peygamber gönderildi.
-İshak (as): İbrahim(as)’ın ikinci oğlu. Filistin topraklarında tevhit mücadelesi yaptı.
-Yakup (as): İshak (as)’ın oğlu. Lakabı İsrail olduğundan, oğullarına ve torunlarına İsrail Oğulları denildi. Evlat acısıyla ve evlat ihanetiyle imtihan edildi.
-Yusuf (as): Yakup (as)’ın on iki oğlundan biridir. Allah Ona rüyaların yorumunu öğretti.
-Eyyüb (as): İlyas (as)’ın evlatlarından. Sabrı ile timsal olmuştur.
-Şuayb(as): Medyen ve Eyke halkına peygamber gönderildi. İnananlar hariç buluttan inen ateşle helak oldular. O güne “zulle=gölge günü” dendi.
-Mûsa ve Hârun (as): Peygamber kardeşler. İnananlar hariç, firavun ve ordusu denizde boğuldu.
-Davud (as): Filistin topraklarında İsrail Oğullarına peygamber oldu. Bilgindi. Kendisine ilim verilmişti. Dağlar ve kuşlar emrindeydi.
-Süleyman (as): Mescidi Aksa’yı yaptırmıştır. İnsanlara ve cinlere hâkimdi. Hayvanların dilini anlardı. Öldüğünü, değneğini kemiren kurt ilan etmişti. Süleyman(as)’ın ayakta ölümü de düşündürücü bir tecelli ve büyük bir ibretti.
-İlyas (as), Zekeriya (as), Yahya (as) : El-En’am 6/85. Bk.es-Saffaf 37/123
-Elyesea(as), Zülkifl(as): Bk. Sad 38/48
-Yunus (as): Ninova şehri halkına peygamber olarak gönderildi. Balığın yutuşu nedeniyle kendisine Zu’n-nûn denildi.
-İsa (as): İsa (as) göğe yükselişinden önce, kendisine inanan ve inanacak olanlara ve tüm insanlara: “Ey İsrail Oğulları! Doğrusu ben, benden önce gelmiş olan Tevrat’ı doğrulayan ve benden sonra gelecek ve adı Ahmet olacak bir peygamberi müjdeleyen, Allah’ın size gönderilmiş bir peygamberiyim.” Es SAFF 61/6
Geçmişi kucaklayıp geleceğin son Resulünün ismini açıkça duyuran İsa (as) hakkında Peygamberimiz de şöyle buyurmuştu:
“Ben Meryem oğlu İsa’ya dünya ve ahrette insanların en yakınıyım.”
“Benimle İsa arasında başka bir peygamber yoktur.”
Peygamber olup olmadıkları hakkında kesin bilgi olmayanlar ise; Hz. Üzeyir, Hz. Lokman, Zü’lkarneyn (as) lar vardır.
Bir de Kuran’da adı geçmeyen fakat peygamberlerden duyduğumuz isimler de vardır ki Hz.Şit, Hz. Hızır (as) lar olarak bilinirler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil