Ana Sayfa Gazete Manşeti, Gazetemiz, Köşe Yazısı, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 15 Nisan 2019 7346 Görüntüleme

TARİH VE KÜLTÜR ŞEHRİ TOKAT’ TA ,TURİZM HAFTASI KUTLANACAK

Toplumda turizm bilincini geliştirmek ve turizmi canlandırmak amacı ile bu yıl 43.cüsü düzenlenecek olan Turizm Haftası halkımızın da katılımıyla çeşitli etkinliklerle 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanacaktır.

Turizm Haftasında öncelikli amaç, hızlı gelişen hizmet sektörleri arasında yer alan turizm konusunda; toplumda farkındalığı artırmak, sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda doğal, tarihi ve kültürel varlıklara yönelik konularını turizmde değerlendirmek, turizm bilincini oluşturmak,  iç turizmi canlandırmak ve halkın turizm hareketine daha etkin katılımını sağlamaktır.

Evliya Çelebi’nin, Seyahatnamesinde Tokat’tan bahsederken; “Bu havası hoş şehrin dört tarafında bahçe ve bostanlar içinden sular akar. Her bağında birer köşk, havuz, fıskiyeler ve çeşitli meyveler bulunur. Halk zevk ehlidir. Gariplerle dostturlar, kin tutmaz, hile bilmez, yumuşak huylu insanlardır. Cami, saray, köşk ve imaretleri o kadar sağlam ve güzel olur ki buralara girenler hayran olurlar. Hacı Bektaş-ı Veli’nin hayırlı ve bereketli duaları ile bu eski ve tarihi şehir ” alimler konağı, fazıllar yurdu ve şairler yatağıdır.” demektedir. Türklerin Anadolu’daki 900 yıllık mimarlık serüveninin tamamının 900 adımda yürüyerek görebileceği tarihi ve kültür başkenti olan Tokat, Yeşilırmak Havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olmasının verdiği avantajla 6000 yıllık tarihi boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş, 14 devleti ve beyliği içerisinde barındırmıştır. Tokat Anadolu’daki Türk-İslam medeniyetinin kurucu şehirlerinden olup; Selçuklu döneminin altı, Osmanlı döneminin on büyük şehrinden birisidir.

Yeşilırmak havzasının bereketli toprakları üzerinde kurulmuş, tarih boyunca önemli bir ticaret ve kültür merkezi olmuş,  14 Devleti ve birçok beyliği içerisinde barındırmış, önemli bir Anadolu şehri olan Tokat, artan turizm potansiyeliyle Erbaa ilçesinde antik Horoztepe yerleşimi, Roma Döneminde yol güvenliği için kurulmuş olan Tokat Kalesi, aynı zamanda Danişment Devletine Başkentlik yapmış olan Niksar’da bulunan tarihi kale, Dünyanın 8. Harikası olmaya aday Pazar ilçesinde bulunan Ballıca Mağarası, Malazgirt sonrası yapılan en eski Türk Camisi Garipler Cami, Yağıbasan medresesi, Gökmedrese, Yeşilırmak Hıdırlık Köprüsü, 9 adet zaviye, Osmanlı Dönemine ait Alipaşa Camii ve Hamamı Voyvoda Han (Taşhan) Deveciler Hanı, Arastalı Bedesten, 18. Yüzyıla ait bütün Anadolu’nun en görkemli tavan göbeğine sahip Latifoğlu Konağı Müze Evi ve Anadolu’nun en güzel ahşap Mevlevihanesi, en güzel Saat Kulesi, Bey sokağı, Bey Hamam Sokağı, Halit Sokağı ve Sulusokak’ta bulunan sivil mimarlık örneği yapılarla; tüm yıl olduğu gibi  Turizm Haftasında  da ziyaretçilerine beklemektedir.

 

KÜLTÜR TURİZM MÜDÜRLÜĞÜ KUTLAMA PROĞRAMI AŞAĞIDAKİ GÜNDEMLE YAPILACAKTIR.

Atatürk Anıtına Çelenk Sunulması

16.04.2019 Salı günü saat 9.30’da okullarımızdan 100 öğrenci katılımı, turizm gönüllüleri, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü personeli, diğer kurum amirleri ve vatandaşların iştiraki ile Atatürk Anıtına Turizm Haftası ile ilgili çelengin sunulması, Tokat Belediye Bandosu eşliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminde görevli Müzik öğretmeni Dursun DALKILIÇ’ın sunumu ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ar-Ge biriminde görevli Beden Eğitim öğretmeni Volkan VURAL’ın koordinesinde Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın icrası gerçekleştirilecektir.

 

Salon Etkinliği

17.04.2019 Çarşamba günü Saat: 11.00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde Dedeman Otel Toplantı Salonunda Turizm Haftası münasebetiyle program gerçekleştirilecektir.

Program;

-Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı

-Açılış Konuşması

-Tokat Tanıtımı (Belgesel Sunumu)

-Sayın Valimiz Dr. Ozan BALCI’nın Konuşması

-Şiir Dinletisi (Mahmut HASGÜL)

-Halk Oyunları Gösterisi (Fatih İlkokulu Halkoyunları Ekibi)

-Yöresel Türkülerle Müzik Dinletisi (Güzel Sanatlar Lisesi)

-Yöresel Lezzetlerin Tanıtımı (Evliya Çelebi Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi)

-Tokat Fotoğrafları Sergisi

-Kokteyl

İzciler Kervan Yolunda Gezisi

20 Nisan 2019 Cumartesi günü Saat: 10.00’da İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü, İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve TODEX işbirliğinde Tokat Merkez okullarda izcilik egzersizine katılan öğrenciler ile “İzciler Kervan Yolunda Gezisi” yapılacaktır. Gezi saat 10:00’da Yeşil Vadiden başlayacak ve Kervan Yolu takip ederek Sulusokak’ta son bulacaktır.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

ŞEHİT POLİSE SON GÖREV

ŞEHİT POLİSE SON GÖREV

Hazır Site by Uzman Tescil