Ana Sayfa Gazete Manşeti, Manşet, Son Dakika Haberler, Tokat Haberler 4 Kasım 2018 66 Görüntüleme

TOKAT TARIMINDA İNOVASYON KONUŞULUYOR

Tokat Valiliği ve Tokat Belediye Başkanlığı tarafından düzenlenen, Tarımdan İnovasyona Tokat (Doğal tarımda Tokat’ın geleceği, tarih, kültür turizminde Tokat) başlıklı panel, Rüştü Bozkurt, Mehmet Önder, Sadi Özdemir, Celal Toprak, Orhan Ziya Diren panelistlerin katılımıyla 26 Haziran Kültür Merkezinde gerçekleştirildi. Tokat Ak Parti Milletvekili Mustafa Arslan ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu da panele katıldı.

Panelin açılış konuşmasını gerçekleştiren Tokat Ak Parti Milletvekili Mustafa Arslan;

‘’Kıymetli misafirler, hepiniz hoş geldiniz. Aramızda üstatlar var, onun için sözü fazla uzatmayacağım. Biz dinlemeye geldik esasında. İnşallah bu toplantının Tokat’ımıza Tokat’ın tarımına hayırlı olmasını diliyorum. Biz de önümüzdeki günlerde Erbaa’da Organize sanayi bölgesindeki çalışmalarımızı hayata geçireceğiz. Niksar’da da organize Jeotermal tarım bölgesi ile ilgili çalışmalarımız var, onun için de arazi tanımlanıyor. Tarımla ilgili çalışmaları hep beraber yapacağız. Bugüne kadar hükümetlerimiz tarıma çok önem verdi. Bu destekler artarak devam edecektir. Toplantın hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.’’ Dedi.

Tokat Ak Parti Milletvekili Mustafa Arslan’ın konuşmasının ardından, sahnedeki yerlerini alan konuşmacı panelistlerden Ekonomist Gazeteci Rüştü Bozkurt;

Bugün size Tokat’ın geçmişteki parlak günlerini anlatmayacağım. Çünkü geleceğe doğru bakanlar kazanır, bizlerin de biraz geleceğe doğru bakmamız gerekiyor. Ama bir soruyu kendime soruyorum. 35 yıldır hemen hemen Türkiye’de gitmediğim vilayet kalmadı.  Fakat ne yazık ki; geçen bu süre zarfında çok farklı şeyler konuşmamışız. Bu salonlarda konuşuyoruz, heyecanlanıyoruz ama bu kapının dışına çıktığımızda unutuyoruz. Organize olma konusunda bir zaafımız var. Fikirlerimiz var ama bu fikirleri hayata nasıl taşıyacağımız konusunda bir metot eksikliğimiz var. Ben bunu kendime de soruyorum. Anadolu’yu karış karış gezmiş biri olarak, senin hangi metot eksikliğim var diye. Rahmetli İsmet İnönü’nün bir lafı vardır, der ki ben hata yapmadım demiyorum, aynı hatayı iki defa yapmadım. İnsan önce hatayı kendinde aramalı. Hatay kültürü olmadan bir toplumun kalkınmasına imkan yoktur. Hatalarımızla yüzleşmeyi bilmeliyiz. Bugün size güncel bir şey söyleyeyim. Türkiye’de ekonomik kriz yoktur, derseniz sorunu çözmek için zihninizi odaklayamazsınız. Kriz vardır diye kabul edeceksiniz ki, çözüm arayasınız. Krizi dışarıdan biri yaratıyor derseniz düşman ararsınız, enerjinizi doğru kullanamazsınız. Bu en üst düzeyde böyle olduğu gibi kendimizde de böyledir. Benzer şeyleri anlatıp bir yere varamamamızın sebebi şudur; Mevcut olayları fikirleri anlatmada varız ama metotta yokuz.

Türkiye tarımla kalkınmaya çalışan bir toplum. Atadan dededen gördüğü bilgilerin tümünü unutmaya çalışmazsa başarılı olamaz. Eski bilgileri sıfırlayıp yerine yeni bilgiler koymazsak, ileriye dönük hedeflerimizi gerçekleştiremeyiz. Bugün dünyada ileri teknolojinin en çok uygulandığı alan tarım yukarı 5 eksende uygulanıyor. Bir, tahmin metotlarını kullanmak. 2 toprağın sıkıştırılması ile ilgili geliştirmeler.3 toprak bileşen ve bağlamları gerçek zamanlı kontrol. ‘’ şeklinde konuşarak tarımda metot oluşturmayla ilgili önemli bilgiler verdi.

Panelistlerden bir başka isim ise, Tokat’ın ve Türkiye’nin tanınmış ismi Orhan Ziya Diren ise;

‘’Tokat’ın tarihine geçmeden önce, Tokat’ın tarımına dair birkaç bir şey söylemek istiyorum. Adem ve Havva’dan beri dünyaya 20 milyar insan geldiği hesaplanmıştır. Bugün bu rakamın 7 buçuk milyarı yaşıyor. Böyle bir rakam da dünyadaki endüstriyel ürünler bitkisel tarım ciddi bir erozyona uğradı. Dolayısıyla bu insanların bu hayvanların ve canlıların toprağa ihtiyaçları vardı, hayatlarını devam ettirebilmek için. Nüfus arttıkça azalır. Türkiye’nin coğrafi konumu itibariyle zenginlikleri oldukça fazladır. Fakat biz bu zenginlikleri ihmal ediyoruz gibi geliyor bana. Nüfusun giderek artması ve buna bağlı olarak gelişen ulaşım ve iletişim araçları şehirlere olan göçü artırdı. Bu göçün artması ile birlikte yaylalar sahipsiz kaldı. O toprakların değerlendirilmemesi tarım alanında ileriye gidemeyeceğimizin göstergesidir.

Tokat Osmanlı’da, Selçuklu’ dan beri  medeniyetin göz bebeği olan bir şehirdir. Anadolu’daki birçok medeniyete başkentlik yapan Tokat toprakları bakımından da oldukça verimli bir şehirdir.

Mustafa Vasfi Direnin yanına aldığı ilk işçi aynı zamanda Tokat’ın sigortalı ilk işçisidir. 60 yıldır Dimes markası Türkiye’nin önde gelen içecek markası ve üreticisidir. Türkiye’de kendimize hedef olarak belirlediğimiz yerlerde pazar hedefimizi göz önünde bulunduruyoruz. Çocuk kategorileri sıkma ve %100 doğal, Bunlar bizim sektöre getirdiğimiz inovasyonlardır. Gerek tarıma dayalı sanayi ve gerek tarım üreticisi için daha fazla katma değer, tüketici için daha fazla sıvı gıda anlayışında hareket ettik. Türkiye meyve suyu markasında sahip ilk kurum olmamızın da heyecanını yaşadık.

Orada biz meyve suyunun dışında Tokat’ta el sanatlarının geliştirilmesine de destek olduk. Tokat bir bebek gibidir nasıl ki; yeni doğmuş bir bebeği yıkıyorsunuz toprakta her yıkanmalı Ve böylece toprakta su ihtiyacını karşılamalı.

Bu panelin Tokat’ın tarımında birlik ve beraberliğimize katkıda bulunacağına inanıyorum. Arkadaşlarımın konuşmaları da yeni bir şeyler katacaktır. Kendilerine Tokat’a geldikleri için ve katkıda bulundukları için teşekkür ediyorum, inşallah güzel neticelerle ayrılacağız. ‘’ Dedi.

Panelist isim Uyumsoft Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Önder ise;

‘’ Hem ev sahibi hem de dışarıdan gelen bir katılımcı olarak öncelikle bu panelin gerçekleşmesi için katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum. Nihayet Tokat’ın konuşulması gereken konuları konuşuyor olması beni çok mutlu etti.

Ben konuşmam da bir iki kavram kullanacağım. Bu kavram üzerinde Tokat özelinde Dünya nasıl değişir, Türkiye nasıl değişir diye tartışacağız. Öncelikle ekonomik bir konuyu tartışmak istiyorsak mutlaka finansmanı, toprağı tartışmamız gerekiyor. Bunlar olmadan ekonomi değerlendiremeyiz. Teknolojik olarak da birkaç kavram konuşmak zorundayız. Hayatımıza giren 3G 4G kavramları var. Örnek verecek olursak, 1G kavramı neydi. Bir telin üzerinden sesin iletilmesiydi. 2G faks çekmekti. Üçgen kavramı ile hayatımıza internet Web siteleri mobil telefonlarda girmeye başladı. 4G’de görmeye başladık, videoları görmeye başladık. Artık herkes telefonlarından video izlemeye başladı. Değişim bir telin üzerinden giden sesin yıllar içinde teknolojinin gelişmesi ile birlikte video haline dönüşmesi. Aslında uzun yıllar yok. Mesela 5G’nin hikayesi iddialı olacak ama başladı. Güney Kore ülkeyi komple 5G ye geçiriyor. Amerika’da küçük bir eyalet geçti. Japonya’da geçişler başladı. Türkiye’de  bunun ar-ge çalışmalarına başladı komisyon kurdu. Yıllar İçinde değişime bakacak olursak bir ekonominin tarımdan ikincil ekonomiye yani enerjiye geçmesi, bilgi toplumuna başlamamız. Yıkıcı ekonomiyi konuşuyoruz.4. ekonomi ise Almanların ortaya attığı bir konu. Japonlar Almanlar, Amerikalılar tarafından farklı bir şekilde adlandırılıyor. Türkiye bunu şu anda taklit ediyor kendisine ait değeri ortaya koyamıyor. Yargı konusunu tartışıyor 30 yıldır arge diyor. ama 6 yıldır inovasyonu önce söylemeye başladı. İnovasyon sonra Arge demeye başladı ki  bence çok doğru bir şey yaptı. Bunu itiraf edip toplamamız gerekiyor. Kopya çekiyoruz bu bir gerçek. Uyumsoft olarak bir şey yaptık ve bundan da gurur duyuyoruz. Buraya bir ofis açtık 65 tane bilişim uzmanı çalıştırdık. Yakında umuyoruz ki 100 kişiye de çıkacaktır. Biz burayı 100 kişiye çıkardığımızda Tokat’ta da çok farklı konular konuşulacaktır. Değişimin temelinde data dediğimiz bilgi toplama  vardır. Bizim Öncelikle bir data toplamamız gerekiyor. Yol gide bilmemiz için Arge ,inovasyon pazarlama satış bunların gerçekleştirilebilmesi için öncelikle bir data Merkez oluşması gerekiyor. Maalesef ki hem Tokat’ta hem Türkiye’de birinci ve 2. ekonomi dediğimiz ekonomiyi konuşuyoruz 4 ekonomiye  gelemedik bile. bu çok büyük bir eksik. Sen açıdan bakarsak da Tokat 1930’da Osmanlı’nın en güçlü bölgesiydi. Tokat Tokat’ın birçoğu İstanbul Ankara’ya gitti. Ankara’da başarılı iş adamlarımız var Fakat bunun Tokat’a faydası ne bunu tartışmak gerekiyor. Değişim için hep birlikte çalışmalıyız. ‘’şeklinde konuştu.

Tv24 Müdürür Sadi Özdemir ise;

Inovasyonu nerede yapmak gerekiyor? Aslında hepimiz bildiğimiz süreç olan değişimi tarımda, hayvancılıkta, gıda sektöründe  hangi geçişlerde kullanacağımızı belirlemek çok önemlidir. Uzun yapısı gereği bulamadığınız dönüştüremediğimiz  küçük çiftçilik kavramı var. Biz de bunu şöyle değerlendirdik. Köylülerimizden artık istediğimiz kadar süt alamadığımız gibi istediğimiz standartlarda da süt alamıyoruz. Örneğin süte katılan antibiyotikler sütün gıdanın yapısını bozuyor. Yüksek standartlı gıdayı elde etmemize  engel oluyor. Bunun için de Çiftçi kulüpleri oluşturulmasını tavsiye ettik. 200 baş hayvana bir ailenin bakabilmesi için en az 100 dönüm arazisi olmalı. Standartlarda üretim yapacak çiftçilere destek sağlanıyor. Bu açıdan inovasyon tarımda nerede olmalı diye baktığımızda öncelikle ölçek meselesini çözecek Argelere ihtiyacımız var. Küçük işletmeleri birleştirmediğimize göre destek sağlanmalı. Bir arz-talep dengesizliği. Tarıma güncel olan enflasyona göre değerlendirmek gerekiyor. Vatandaş da üreticiden bunu bekliyor. Doğal tarım konusunda çiftçiyi bilgilendirecek Ziraat mühendislerine ihtiyacımız var. ‘’ Dedi.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.