Ana Sayfa Köşe Yazısı, Tokat Haberler 12 Şubat 2018 753 Görüntüleme

TSO’DA SANDIK BAŞINA – 2

Dünkü yazımda nisan ayında yapılacak olan ticaret ve sanayi odasının seçimleri ile ilgili önemli noktaların altını çizerek, bugün adaylarla ilgili analizleri paylaşacağımı ifade etmiştim .Bu konuda birçok dostumdan çeşitli telefonlar aldım. aaslında buna hazırlıklı olduğumdan yazımın ikinci bölümünü zaten önceden hazırlamıştım .Sadece yayınlanması işi birgün sonraya kalmıştı. Oda yazının uzun ve sıkıcı olmasını engellemek, birazda okuyucu üzerinde merak uyandırmak içindi. Bugün sizinle yazımın 2. Bölümünü paylaşacağım
TSO nisan ayında seçime gidiyor. İsterseniz aday analizine önce mevcut başkan Ahmet Arat tan başlayalım. Ahmet Arat TSO seçimlerinin adaylarından birisi. Ve görünen OKİ mevcut başkanlığın vermiş olduğu avantajlarla da seçimin en iddalı ismi.Görevi rahmetli Orhan Sarıtaşlıdan alan başkan Arat 8 yıldır klasik başkanlık kalıplarına uygun TSO başkanlığı yapıyor.. Geriye dönüp baktığınızda elbetteki kongrede okunacak faaliyet raporunda 10 larca sayfa icraattan bahsedilsede görünürde TSO ya ait seyirtepe tesisinden başka gözle görünür bir eseri yok. Her ne kadar üyelerinin bir yarısı bu eserle övünürken diğer yarısı şikayetci olsada ticaret odasının 8 yıldaki tek dikili taşı dır seyirtepe.
Ahmet Arat TSO başkanlığın da şehir için hep denge unsuru olmuş bir isimdir. Biraz ne şiş yansın ne kebap birazda uhulet ve suhuletle 2 dönemi tamamlamıştır.Bundan başka ne yapabilirdi,belki hisarcıklı oğlunun sayın cumhurbaşkanı ile olan dostluğunu şehre katkı için kullanabilirmiydi, Şehirde siyasi gücü elinde bulunduran erklerle daha sıkı ilişkilerle onları zinde tutarak marifet iltifat ilişkisinde üyelerini kanalize edebilirmiy dı .Bunlar tartışılır. Ancak Ahmet Arat bunlarında elbet hesabını seçim günü verecektir.
Sayın Arat ın başında olduğu olduğu güç birliği platformu şehir için bir şansken iyi idare edilemediği için dağılmış siyaset ve bürokrasi ye kurban edilmiş tir. Bu platformun dağılışıda 8 yıllık süreçte Arat ın eksilerinden birisidir.
Kısaca sayın Arat klasik sivil toplum örgütü profili ile götürdüğü 8 yılı risksiz ancak şaibesiz tamamlamıştır. Nisan ayında seçmenin den bir 4 yıl için daha vize isteyecektir.
TSO nun bir diğer adayı Dr ALİ Çelik .
Uzun süre bir devlet kurumunda pratisyen doktorluk yapan Ali Çelik çeşitli işyerlerinde ve fabrikalarda iş yeri hekimliği ve aile hekimliği yapmıştır. Sağlık sektöründe faaliyet gösteren bir şirketin sahibi olan Çelik bir sürede T.spor klüp başkanlığı görevinde bulunmuştur.Ali çelik dostları arkadaşları tarafından son derece yardımsever birisi olarak tanınır.Bugün talip olduğu görev Tokat Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığıdır. Yani tüccarın sanayicinin paranın bağlı olduğu bir odanın başkanlığıdır. Bu konuda Sayın Çelik e haksızlık etmek istemem ama dün hekimliğini yaptığı fabrikanın patronunun bugün başkanlığını yapmak o patronu ne kadar güvencede hissettirecektir bunu bir türlü çözebilmiş değilim. Hiçbir sanayici işadamı tüccar müşterisine Hipokrat yemini ile bağlı değildir.Satmazsa para kazanamaz almazsa üretemez,4500 kişinin istihdam edildiği organize sanayi bölgesinde 2000 üyeli ticaret ve sanayi odasına bir hekimin başkanlığı tokat sanayicisi için ne ifade eder bunu tartışmak istemem. Ancak bir sanayicinin tabipler birliğine başkan olması ne kadar uygunsa, yasalar elverse bile pratisyen bir tabibin ticaret odasına başkan lık için aday olmasıda aynı şeyi ifade eder diye düşünüyorum. Burası sıradan bir sivil toplum örgütü değildir.spor teşkilatı veya vakıf değildir.Milletvekilliği belediye başkanlığı gibi gücünü otoriteden ve kanunlardan alan bir vasvada sahip değildir.güçlü bir sivil toplum örgütüdür.bu örgütün başındaki insan siyasetci ve bürokrat tarafından kabul görmelidir. Hedefinde siyaset olan insanların yapacağı iş olmamalıdır.TSO başkanlığını atlama taşı gibi görmek veya bu hissi vermek başkanla siyasetcinin arasına buz dağlarını sokar ki bu şehir için felakettir. Beklide Ahmet arat ın bu kadar rahat görev yapmasındaki en büyük etken Arat ın hiçbir yere aday olmamasından geçmiştir. Sayın Ali Çelik için aynı şeyi söylemek mümkün değildir.Gerçekleşmese de müracaat ettiği belediye başkan adaylığı kendisi için bir handikaptır.bunlar seçim sürecinde Ali Çelik in önüne mutlaka gelecektir.
TSO için geçen isimlerden biriside fatih gökdere dir. Gökdere önceki dönemde Ahmet aratla birlikte girdiği seçimi her ne kadar kendi komitesinden seçilse de başkanlığı kaybetmiş bir isimdir. Yani seçimlere diğer adaylardan bir puan geride başlamaktadır .Gıda sektöründe işletmesi olan Gökdere bu açıdanda sanayici ve tüccarın çok sıcak bakmayacağı bir alanda ticaret yapmaktadır. TSO nun üye profili genelde üretime dönük sanayici profilidir. Oysa sayın Gökdere daha çok alsat dediğimiz alanda veya hizmet sektöründe iş yapmaktadır. Bu alacağı oyları etkileyecektir. Sayın Gökdere başarılı bir işadamı profili çizmektedir.ancak siyasi kimliği ile ön plana çıkan gökdere ye siyaset ne getirecektir, siyasiler bu seçimlere ne kadar etki edeceklerdir bunu yaşayıp göreceğiz.Gökdere nin alacağı oyları kuracağı ekipte şüphesiz etkileyecektir
Bir diğer aday Sami ülkü .Arat karşısında etkili isimlerden birisi..ancak Tokatın sosyal hayatı Sami Ülkü açısından tam bir bomba. Tokatspor klup başkanlığı yaptığı dönemdeki çalkantılar Sami Ülkü nün gerek siyasilerle gerek şehrin bir kısım iş adamları ile arasında tam bir mayınlı tarla.TSO başkanlığına aday olan Sami Ülkü nün karşısına her gittiği yerde bir Tokatspor muhabbeti mutlaka açılacaktır. Kimi yerde bunu lehine çevirsede zaman zaman bu olayın başını ağrıtacağı şüphesizdir..organize sanayide 400 kişinin çalıştığı bir sanayi kuruluşunun sahibi olması sami ülkünün en büyük artısıdır.Sigara fabrikasının yeride bu noktada başını ağrıtacak etkenlerden birisidir.Sami Ülkü Geçmişte yaptığı hatalardan ders aldığı algısını ne kadar yerleştirirse kafalara, bunu oya çevirmesi okadar kolay. Olur.yoksa sami ülkünün akıbeti de Tokatsporun yorganları gibi havada uçuşur. Ki bunu en başta Sami Ülkü istemez…
Evet 4 aday 4 analiz. Elbette iyi niyetle yola çıkmış 4 değerli adayımız var .ve yine aynı tekerleme görelim mevlam neyler neylerse güzel eyler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

İlginizi çekebilir

OGM, 2 BİN 19 FİDAN DAĞITTI

OGM, 2 BİN 19 FİDAN DAĞITTI

Hazır Site by Uzman Tescil