Ana Sayfa Tokat Haberler, Yeşilyurt 4 Haziran 2018 1182 Görüntüleme

TURHAL ŞEKER FABRİKASI KAPATILACAK DEDİKODULARI GERÇEK DIŞIDIR

BU İŞİ SÜRDÜRMEK MİLLİ BİR GÖREVDİR

Turhal Şeker Fabrikasını satın alan Kayseri Pancar Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer ve beraberinde fabrika yöneticileri ve kooperatifin yönetim kurulu üyeleri, pancar ekicileri ile bir araya geldiler. Ağırlıklı pancar üreticilerinin bulunduğu Yeşilyurt, Artova ve Sulusaray ilçelerindeki ekicilerle buluşan yöneticiler vatandaşın Turhal Şeker Fabrikasının satışı ile kafasında oluşan soruları cevapladılar. Programa Hüseyin Akay Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim başkanı, Turhan Özer Kayseri Şeker As Yönetim Kurulu Başkanı, Kayseri Şeker Fabrikası ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu üyeleri, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdür ve Genel Müdür Yardımcıları ve çok sayıda çiftçi katıldı.

Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay konuşmasında: “Satın aldığımız bu fabrikada kazanan, bu fabrikaya pancar üreten çiftçiler olacaktır.”dedi. Akay konuşmasına misafirleri selamlayarak başladı” Sivil toplum kuruluşlarının değerli başkanları yöneticileri,aziz çiftçi kardeşlerimiz öncelikle hepinizi saygıyla selamlıyorum.Bu ramazan gününde işinizi gücünüzü bırakıp, davetimize teşrif ettiğiniz için hepinize teşekkür ediyor ve hoş geldiniz diyorum.”dedi. “Kayseri Şeker olarak tüm çalışma arkadaşlarımız ile sizlerin huzurunuzdayız. Saat 11:00 Artova’da çiftçilerimize hitap ettik. Şimdide buradayız, buradan sonra da Sulusaray ilçesinde yine nasip olursa çiftçilerimizle tanışma toplantısını gerçekleştireceğiz. Bunu Ramazandan önce Zile’den başlayarak bir nebze yapmıştık. Zile, Turhal, Tokat ve arkasından da Sivas Yıldızeli’nde bu toplantıları gerçekleştirdik. Bu bölgede Turhal Şeker Fabrikasına önemli bir üretim yapan çiftçi potansiyeline sahip. Bu potansiyel ile tanışmamız gerekiyordu, bugüne kısmetmiş, bugün fırsat bulduk. Ama iş ortamınızın ve Ramazan ayı münasebetiyle buraya geldiğiniz için tekrardan sizlere teşekkür ediyorum. Türk Şeker’e ait 25 tane Şeker Fabrikasının 14 tanesinin satılması için bir karar alındı, Özelleştirme Kurumu tarafından ve satışa çıkarıldı. Bu süreci hepiniz yaşadınız, Turhal’da da epeyce bir gündem oldu. Bu süreçte bizde Kayseri Şeker olarak, bu sektörün önemli aktörlerinden birisi olarak ve bu işi en iyi yapan kuruluşlardan birisi olarak bu işe ilgisiz kalmadık. İlgisiz kalmanın doğru olmayacağını düşündük.Ve 14 tane şeker fabrikasının ihalesinin 8 tanesine girme ihtiyacı duyduk.” dedi.

CUMA GÜNÜ FABRİKAYI TESLİM ALACAĞIZ

“8 fabrikaya fiyat tekliflerimiz oldu. Ama kısmet Turhal Şeker Fabrikasının ihalesi bizde kaldı.Kırşehir bize yakın olarak bor ve çorum fabrikalarının ihalesine girdik.Onlar kısmet olmadı. Fiyatlar beklediğimizden biraz yüksek çıktı.Ama Turhal’a gelince Turhal olmazsa olmaz dedik.Şimdi bu hafta itibariyle önümüzdeki perşembe günü özelleştirme idaresinde sözleşmeyi imzalayacağız.Bir aksilik olmazsa Cuma günüde fabrikayı teslim alacağız.Turhal şeker fabrikası bizim 2 fabrikamızın yanına 3. bir fabrika olarak Kayseri Şeker Fabrikasına kazandırılmış oldu. Kazanmış derken aslında burada kazanan Kayseri Şeker Fabrikası değil. Burada kazanan aslında Turhal Şeker Fabrikasına pancar üreten çiftçiler. Kazanan bu bölgenin insanları. Çünkü biz bu işi Türkiye’de en iyi yapanlardan birisi olarak Turhal Şeker fabrikasını öyle kamuoyunda değerlendirildiği gibi kapatmak,kotasını buradan Kayseri’ye aktarmak gibi bir niyetle almış değiliz.Bütün samimiyetimizle 84. kampanyasını yaşayacak olan 1934’te kurulmuş olan bu fabrikayı geliştirmek niyetiyle talip olduk,aldık.Turhal Şeker fabrikasının pancar üreten çiftçiler açısından hem de Türkiye de’ki şeker sektörünü açısından yaşamaya ihtiyacı var.Eğer bu fabrikalar yok olursa pancar çiftçisi yok olur.Şeker sektörü tamamen ortadan kalkar.Ve Türkiye bundan dolayı büyük bir zarara uğrar.” dedi.

BU İŞİ SÜRDÜRMEK MİLLİ BİR GÖREVDİR

Dolasıyla bu işi yaşatmak,sürdürmek milli bir görev.Biz bu milli göreve talip olmak için bu fabrikayı aldık. Çiftçilerimiz bizi 2017 yılında % 79 oyla seçtiler.Ama seçilmekle ora bizim olmuyor.Kayseri Şeker fabrikasının sahibi değiliz.Bizler çiftçi adına bu kuruluşun emanetçileriyiz.Dolasıyla Kayseri şeker fabrikası bir çiftçi kuruluşudur.Turhal Şeker fabrikası’da bir çiftçi kuruluşunun eline geçmiş oldu.Yani Turhal Şeker fabrikası 84 yıldır devletteydi. Fakat bu haftadan itibaren çiftçiye, millete geçmiş oluyor.Biz çiftçi kuruluşu olmakla çiftçiye elimizden geldiği kadar doğru,dürüst ekmek anlayışındayız.Biz 2011 yılında teslim aldığımızda Kayseri Şeker fabrikası batmıştı,ama şimdi Kayser Şeker fabrikası zirvede Türkiye’nin ilk 100 kuruluşunun içinde,yüksek karlar sağlıyor,kayseri kuruluşlarının içinde vergi rekortmeni oluyor,çiftçisine en yüksek geliri sağlıyor,pancar bedelini en yüksekten ödüyor. Çiftçi isteği takdirde mazotu,gübresi,ilacı,tohumu bizim tarafımızdan karşılanıyor.Biz bunları çiftçimize temin ederiz ve çiftçimizin hesabına avans olarak yazarız.Bunu yaparken de kesinlikle faiz uygulamıyoruz.Zaten çiftçinin faiz ödemesine karşıyız.Faiz ödemesine de engel işler yapıyoruz.Bizler Kayseri Şeker fabrikası olarak faizden kurtarma avansı diye bir uygulama icat ettik.Yani çiftçiyi bankanın faizinden kurtarmak için verilen ek bir avanstır.Biz çiftçinin emanetçisiyiz,çiftçinin yöneticisiyiz.Bizim 1. hedefimiz çiftçinin gelirini artırmak,2. hedef ise çiftçinin işini kolaylaştırmak.Ve böylece çiftçinin varlığını sürdürmesini sağlamak.

FABRİKADA BU BÖLGENİN İNSANLARI ÇALIŞACAK

Çiftçimizde fabrikamızı sahiplenmeliler.Fabrikaya bu bölgenin çiftçisi pancar üretecek,fabrikada da bu bölgenin insanları çalışacak.Farikada çiftçinin malıdır.Traktöre ne kadar sahip çıkıyorsan,fabrikaya’da o şekilde sahip çıkılması gerekiyor.Siz sahip çıkmazsanız biz sahip çıkabilir miyiz? Turhal Şeker fabrikası Türkiye’nin en eski fabrikalarından bir tanesidir.1934 yılında faaliyete geçmiş,84.kampanyasını yaşayacak.Dolayısıyla Türkiye’de ki şeker fabrikalarının içerisinde yaşamayı en fazla hak eden Turhal Şeker fabrikasıdır.Siz hiç merak etmeyin değerli kardeşlerim bu fabrikayı biz en iyi şekilde kalkındıracağız.Bir kez daha burada bulunduğunuz için hepinize teşekkür eder,saygılar sunarım.” dedi.

TURHAL ŞEKER FABRİKASININ SONU SİGARA FABRİKASI GİBİ OLACAK MI?

Daha sonra muhabirimizin sorularını cevaplayan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Başkanı Hüseyin Akay, Turhal Şeker Fabrikasının sonunun Sigara Fabrikası gibi olup olmayacağı şeklindeki soruya, Tokat için sigara fabrikasının kötü bir örnek olduğunu dile getirerek; “Tokat için Sigara Fabrikası yaşanmış kötü bir örnek, ama o örnekten hareketle Şeker Fabrikasının aynı şekilde olacakmış gibi yorumlamak doğru değil. Türkiye’de 13 tane şeker fabrikası ihale edildi ve satıldı. Bunların içerisinde Turhal Şeker Fabrikası diğerlerinden farklı bir özelliği var. Turhal Şeker Fabrikası’nı satın alan kuruluş Kayseri Şeker Fabrikası, Kayseri Şeker Fabrikası şeker sektörünün en güçlü kuruluşlarından bir tanesi. Turhal Şeker Fabrikasını satın alarak, iki fabrikasının yanına üçüncü fabrikasını eklemiş oldu. Bu eklemenin yanında, 84 yıllık Turhal Şeker Fabrikası geliştirerek yaşatmak için ve bu bölgede yaşatmak için satın aldı. Dedikodusu yapıldığı gibi Kayseri Şeker Fabrikası buradaki fabrikayı kapatacak, kotasını Kayseri’ye taşıyacak gibi söylemler bizim aklımızın ucundan dahi geçmedi. Kayseri Şeker Fabrikası, pancar çiftçisine hizmet eden, pancar çiftçisinin ortak olduğu bir kuruluştur ve başka bölgedeki pancar üreticisine zarar verecek bir davranış içerisinde olamaz. Biz Cumhuriyet’in güzide kuruluşunu Turhal’da, aynı Kayseri’de ki şeker fabrikamız gibi geliştirerek, yaşatmak için talip olduk.” dedi.

TURHAL ŞEKERİN İSMİ DEĞİŞECEK Mİ?

Daha sonra Turhal Şeker Fabrikasının ismini değiştirilip değiştirilmediği sorulduğunda ise Akay, Turhal ismi çok güzel bu ismi değiştirmek gibi bir düşüncemiz hiç olmadı dedi. Nişasta Bazlı Şeker ile mücadele edip edilmediğini sorduğumuzda ise AKAY, Türkiye’de NBŞ’nin kotasının yüzde ondan yüzde beşe indirildiğini ifade ederek; “Nişasta bazlı şeker, Türkiye’de pancar üreticisini ve şeker fabrikalarına zararı veren bir ürün. Çünkü kotasız, kontrolsüz üretimi var. Firmalar fiyatta ucuz olduğu için o ürünü tercih ediyorlar. Tabii hem insan sağlığı açısından tehlikeli bir durum hemde, bizim şeker sanayisi açısından tehlikeli bir ürün. Öncelikle tüketicilerimizin bunun bilincinde olması gerekiyor. Tabii yöneticilerimizin de bu anlayış içerisinde olması gerekiyor. Zaten Türkiye son aylarda bu anlayışta olduğunu göstererek, Nişasta bazlı şekerin kotası yüzde ondan yüzde beşe indirildi. İnşallah daha da düşürülecek ama bunu sıfıra indirme gibi bir durum büyük ihtimalle söz konusu olmayacaktır. Ama ne kadar sıfıra yakın tutulursa hem sağlığımız için hem şeker üreticileri için olumlu olacaktır.” dedi.

TURHAL ŞEKERİN ÜRETİMİ ARTARSA PANCARIN’DA KOTASI ARTAR

Pancar üreticilerinin daha fazla pancar ekmesi için kotanın arttırılması gerektiğini ifade eden AKAY; “Şeker fabrikaları devletin verdiği kota ile çalışıyorlar. Bu kotanın artması ile pancar ekimini de arttıracaktır. Turhal Şeker Fabrikasının kotası, 100 bin ton. bu yüz bin tonluk kotaya göre, pancar çiftçisi pancar üretimi yapıyor. Aşağı yukarı 750 bin ton pancara tekabül ediyor. Eğer Turhal Şeker Fabrikasının kotası çeşitli imkanlarla arttırılırsa, pancar çiftçisi daha fazla pancar ekme imkanına kavuşmuş olur.” dedi.

TOKAT PANCAR ÜRETİCİSİ AVRUPA İLE YARIŞACAK DURUMA NASIL GELİR

Kayseri’deki çiftçilerin Avrupa ile yarışır durumda olduğunu ve buradaki çiftçilerin bu konuma ne zaman geleceği şeklindeki soruya ise, Kayseri’de 7 sene içinde çiftçiliği arttırdıklarını ifade eden Akay, “Kayseri’de yaptığımız uygulamaları burada da yapmaya başlayacağız. Kayseri’de 7 senede işi bu noktaya getirdik. Burada inşallah en fazla 3 sene içerisinde Kayseri’deki uygulamaların tamamını burada da başaracağımızı düşünüyoruz. O zaman buranın çiftçisi de Kayseri’nin çiftçisi gibi Avrupa ile rekabet edecek seviyeye geleceğine inanıyorum.” Dedi.

BU SENE ÜRÜN ALINACAK MI?

Akay Bu sene çiftçi mağdur edilecek mi? Çiftçinin tüm ürünü alınacak mı sorusuna verdiği cevapta,”Çiftçilerin ürünlerinin alınmaması gibi bir durum yok. Fakat fabrikanın çok eksikleri var onların giderilmesi gerekiyor, kantarların eksiklikleri tamamlanacak bütün bunlar hızlı bir şekilde gerçekleştirilecek. Tabii ki gücümüzün yettiği kadarını başaracağız. Çünkü maalesef süre azaldı. Kampanyanın başlamasın 3 ay gibi kısa bir süre kaldı. Bu kadar süre içerisinde fabrikanın bakım ve onarımının tamamlanması mümkün olacak mı? Oradaki işçilerin önemli bir kısmı ayrılmak istiyorlar, onların yerine işçi istihdam edeceğiz, bunlar yeterli tecrübeye sahip olmayabilirler, bu işler tam istenildiği gibi zamanında yetişmeyebilir ama gücümüz ölçüsünde biz bunları tamamlayacağız ve çiftçimizin ihtiyaçlarını tamamlayacağız. Çiftçimiz geçmişten daha sıkıntılı bir durum yaşamayacak inşallah.” Dedi : Fabrikaya bir çekiç dahi vurulmadı dediniz. Fabrikanın bakım ve onarımını çiftçiyi mağdur etmeden nasıl gerçekleştireceksiniz diye sorulan soruya Akay, Fabrikanın önce personelini temin edeceğiz. O personeli hızlı bir şekilde yetiştireceğiz. Onların bu işi yapmasını sağlayacağız. Kendi fabrikalarımızdan yetişmiş personel getireceğiz, bu manadaki eksiklikleri gidereceğiz.”dedi .Toplantıya katılan pancar ekicileri fabrikanın üretime devam edeceği yönündeki kararın ve fabrikanın bir başka pancar üretici bir grup tarafından alınmasının memnuniyet verici olduğunu ifade ettiler. Fabrika kapanacak şeklindeki dedikoduların asılsız olması memnun edicidir dediler.

Yorumlar

Yorumlar (Yorum Yapılmamış)

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Hazır Site by Uzman Tescil